Ta strona przedstawia listę bitew morskich , uporządkowanych chronologicznie; Więcej informacji można znaleźć na stronach poszczególnych bitew, a ogólne informacje można znaleźć w artykule Bitwa morska .
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Ekspansja hetycka | |||
Bitwa u wybrzeży Cypru | w kierunku 1210 pne J.-C. | Cypr | Zwycięstwo hetyckie nad Cypryjczykami |
Inwazja Egiptu przez ludy morza | |||
Bitwa w delcie Nilu | w kierunku 1190 pne J.-C. | Egipt | Egipskie zwycięstwo nad ludami morza |
Okres archaiczny Grecja | |||
Bitwa (poza wyspami Sybota?) | w kierunku 665 pne J.-C. | Thesprotie , Grecja | Flota Koryntu zostaje pokonana przez jej kolonię Corcyra |
Wojna między Massalią a Kartaginą (-545) | |||
Bitwa pod Alalią (-545) | 545 pne J.-C. | Korsyka , Aleria | Zwycięstwo Massalii nad Kartaginą |
Ekspansja etruska | |||
Bitwa pod Alalią | 533 pne J.-C. | Korsyka , Aleria | Zwycięstwo Etrusków i Kartaginy nad Fokajami |
Bunt Ionii | |||
Bitwa pod Ladé | lato 494 pne J.-C. | śródziemnomorski | Perskie zwycięstwo nad Jończykami |
Wojna między Massalią a Kartaginą (-490) | |||
Bitwa pod Heroskopeionem | 490 pne J.-C. | Hiszpania | Zwycięstwo Massalii i Emporii nad Kartaginą |
Druga wojna mediana | |||
Bitwa pod Artemizją | Sierpień 480 pne J.-C. | północne wybrzeże Evii | Niezdecydowana bitwa między Grekami a Persami |
Bitwa pod Salaminą | 29 września 480 pne. J.-C. | Morze Egejskie | Zwycięstwo Greków nad Persami |
Bitwa o Cape Mycale | sierpień 479 pne J.-C. | Anatolia , Turcja | Zwycięstwo Greków nad Persami |
Bitwa pod Eurymedonem | 466 pne J.-C. | indyk | Zwycięstwo Greków nad Persami |
Wojna między Syrakuzami a Etruskami | |||
Bitwa pod Cumes | 474 pne J.-C. | zatoka neapolitańska | Zwycięstwo Syrakuzan nad Etruskami |
1 re wojna peloponeska (od -461 do -446) | |||
Bitwa pod Kékryphaléia | 459 pne J.-C. | Zatoka Sarońska | Zwycięstwo Aten nad Peloponesami |
Bitwa o Eginę | 458 pne J.-C. | Zatoka Sarońska | Zwycięstwo Aten nad Egineti |
Corcyra War (-435 - -433) | |||
Bitwa pod Leucimme | 435 pne J.-C. | Korfu , Grecja | Zwycięstwo Corcyry nad Koryntem |
Bitwa pod Sybotą | 433 pne J.-C. | Korfu , Grecja | Niezdecydowana bitwa między Koryrą i Atenami z jednej strony a Koryntem z drugiej |
Wojna peloponeska (431-404 pne J.-C.) | |||
Bitwa pod Patras | lato 429 pne J.-C. | Zatoka Patras , Grecja | Zwycięstwo Aten nad Koryntem |
Bitwa pod Nafpaktos | lato 429 pne J.-C. | Południowa Grecja | Zwycięstwo Aten nad Koryntem i jego sojusznikami |
Bitwa pod Corcyrą | 427 pne J.-C. | Korfu , Morze Jońskie | Zwycięstwo Peloponesów nad Atenami i Corcyrą |
Bitwa nad Cieśniną Mesyńską | 425 pne J.-C. | Sycylia | Zwycięstwo Aten nad Syrakuzami |
Bitwa pod Pylos | lato 425 pne J.-C. | Messinia , Grecja | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Bitwa w porcie w Syrakuzach | 413 pne J.-C. | Sycylia | Zwycięstwo Syrakuz nad Atenami |
Bitwa o wyspę Syme | Styczeń 411 pne J.-C. | Morze Egejskie | Zwycięstwo Sparty nad Atenami |
Bitwa o wyspę Chios | wiosna 411 pne J.-C. | Morze Egejskie | Zwycięstwo Sparty i Chios nad Atenami |
Bitwa o Eretrię | Wrzesień 411 pne J.-C. | Evia , Grecja | Zwycięstwo Sparty nad Atenami |
Bitwa pod Cynossema | zimowy 411 pne J.-C. | Dardanele | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Bitwa pod Abydos | zimowy 411 pne J.-C. | Dardanele | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Bitwa pod Cyzique | 410 pne J.-C. | Dardanele | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Bitwa o pojęcie | wiosna 408 pne J.-C. | Anatolia , Turcja | Spartańskie zwycięstwo nad Atenami |
Bitwa pod Mityleną | 406 pne J.-C. | Morze Egejskie | Spartańskie zwycięstwo nad Atenami |
Bitwa pod Arginusami | Lipiec 406 pne. J.-C. | Morze Egejskie | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Bitwa pod Aigos Potamos | lato 405 pne J.-C. | Dardanele | Spartańskie zwycięstwo nad Atenami |
1 st punicki War Sycylia | |||
Bitwa o Katanię | 397 pne J.-C. | Sycylia | Zwycięstwo Kartaginy nad Syrakuzami |
Bitwa o Syracuse | 397 pne J.-C. | Sycylia | Zwycięstwo Syrakuz nad Kartaginą |
Wojna w Koryncie (395-387 pne J.-C.) | |||
Bitwa pod Knidus | 394 pne J.-C. | Morze Egejskie | Zwycięstwo perso-ateńskie nad Spartą |
Syrakuzyjska wyprawa do Włoch | |||
Bitwa o Regium | 391 pne J.-C. | Reggio , Kalabria | Zwycięstwo Włochów nad Syrakuzami |
Bunt Evagorasa na Cyprze | |||
Bitwa o Citium | 381 pne J.-C. | Larnaka , Cypr | Zwycięstwo Persów nad Egipcjanami-Cypryjczykami |
Wojna morska między Spartą a Atenami | |||
Bitwa o Naksos | Wrzesień 376 pne J.-C. | Cyklady , Morze Egejskie | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Bitwa pod Alyzią | 375 pne J.-C. | Grecja | Zwycięstwo Aten nad Spartą |
Wojna aliantów lub wojna społeczna (-357 - -355) | |||
Bitwa pod Embatą | 356 pne J.-C. | off Chios | Zwycięstwo sprzymierzonych zbuntowanych wysp i miast nad Atenami |
Lamiac War (323-322 pne J.-C.) | |||
Bitwa pod Abydos | Marzec 322 pne J.-C. | Dardanele | Zwycięstwo Macedonii nad Grecją |
Bitwa pod Amorgos | Czerwiec (?) 322 pne J.-C. | Cyklady | Macedońskie zwycięstwo nad Atenami |
Taranto War | |||
Bitwa pod Tarentum | 282 pne J.-C. | Taranto , Włochy | Zwycięstwo Tarentu nad Rzymem |
Pierwsza wojna punicka (264-241 pne J.-C.) | |||
Bitwa na wyspach Lipari | 260 pne J.-C. | u wybrzeży Sycylii | Zwycięstwo Kartaginy nad Rzymem |
Bitwa na krańcu Włoch | 260 pne J.-C. | południowe Włochy | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa pod Mylae | 260 pne J.-C. | u wybrzeży Sycylii | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa pod Sulci | 258 pne J.-C. | od Sardynii | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa pod Tyndaris | 257 pne J.-C. | u wybrzeży Sycylii | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa o Cape Ecnome | 256 pne J.-C. | u wybrzeży Sycylii | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa pod Drépane | 249 pne J.-C. | Trapani , Sycylia | Zwycięstwo Kartaginy nad Rzymem |
Bitwa na wyspach Egatów | 241 pne J.-C. | u wybrzeży Sycylii | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Naloty iliryjskie | |||
Bitwa pod Paxos | 229 pne J.-C. | Wyspa Paxos , Grecja | Iliryjskie zwycięstwo nad Achajami |
Druga wojna punicka (-218 - -201) | |||
Bitwa pod Lilybée | 218 pne J.-C. | Sycylia | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa nad Ebro | 217 pne J.-C. | ujście Ebro | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa pod Sapriportis | 210 pne J.-C. | w pobliżu Taranto , Włochy | Zwycięstwo Kartaginy i Tarentu nad Rzymem |
Bitwa pod Clupea | lato 208 pne J.-C. | Tunezja | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Bitwa pod Carteia | 206 pne J.-C. | niedaleko Kadyksu | Rzymskie zwycięstwo nad Kartaginą |
Wojna kreteńska (-205 - -200) | |||
Bitwa pod Chios | 201 pne J.-C. | Grecja | Zwycięstwo Pergamonu i Rodos nad Macedonią |
Bitwa pod Ladé (201 pne) | 201 pne J.-C. | śródziemnomorski | Zwycięstwo Macedonii nad Rodos |
Wojna między Rzymem a Antiochosem III w Syrii | |||
Bitwa pod Korykosem | 191 pne J.-C. | Anatolia , Turcja | Rzymskie zwycięstwo nad Seleucydami |
Bitwa pod Panormusem | 190 pne J.-C. | Anatolia , Turcja | Zwycięstwo Seleucydów nad Rodos |
Bitwa o Side lub Eurymedon | 190 pne J.-C. | Anatolia , Turcja | Zwycięstwo Rodos nad Seleucydami |
Bitwa pod Myonnesos | 190 pne J.-C. | Anatolia , Turcja | Zwycięstwo Rzymu i Rodos nad Seleucydami |
Trzecia wojna z Mitrydatesami | |||
Bitwa pod Lemnos (-73) | 73 pne J.-C. | Lemnos | Zwycięstwo Rzymu nad Królestwem Mostu |
Kampania Pompejusza przeciwko piratom | |||
Bitwa pod Korakesion lub Coracesium | 67 pne J.-C. | Cylicja | Zwycięstwo Rzymu nad piratami |
Wojna galijska | |||
Bitwa pod Morbihan | 56 pne J.-C. | Morbihan | Rzymskie zwycięstwo nad Wenecjanami . |
Druga wojna domowa w Rzymie (-49 - -44) | |||
Bitwa pod Marsylią (49 pne) lub na wyspach Frioul | 27 czerwca 49 av. J.-C. | Marsylia | Zwycięstwo zwolenników Cezara nad Massaliotami |
Bitwa pod Tauroenthum | 31 lipca 49 pne. J.-C. | Morze Śródziemne , Brusc | Zwycięstwo zwolenników Cezara nad Massaliotami |
Rzymska wojna domowa między Oktawianem i Markiem Antoniuszem z jednej strony a mordercami Cezara z drugiej (-44 - -41) | |||
Bitwa o Myndus | 42 pne J.-C. | Anatolia | Zwycięstwo zwolenników Brutusa i Kasjusza nad Rodianami |
Bitwa o Rodos | 42 pne J.-C. | Grecja | Zwycięstwo zwolenników Brutusa i Kasjusza nad Rodianami |
Rzymska wojna domowa między Oktawianem a Sekstusem Pompejuszem (42-36 pne J.-C.) | |||
Bitwa pod Scyllaeum | 42 pne J.-C. | Cieśnina Mesyńska | Zwycięstwo Pompejuszy nad partyzantami Oktawiana |
Battle of Cumes (-38) | 38 pne J.-C. | Cumes Bay | Zwycięstwo Pompejuszy nad partyzantami Oktawiana |
Bitwa pod Tauromenium | 36 pne J.-C. | off Taormina , Sycylia | Zwycięstwo Pompejuszy nad partyzantami Oktawiana |
Bitwa pod Nauloque | 36 pne J.-C. | Sycylia | Zwycięstwo partyzantów Oktawiana nad Pompejuszami |
Ostatnia wojna domowa Republiki Rzymskiej | |||
Bitwa pod Akcjum | 2 września 31 av. J.-C. | morze Jońskie | Zwycięstwo partyzantów Oktawiana nad partyzantami Marca Antoine'a i Egiptu |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wojna trzech królestw w Chinach | |||
Bitwa o Czerwony Klif | 208 | na północny zachód od Puqi, nad rzeką Yangzi | Zwycięstwo królestw Wu i Shu nad królestwem Wei |
Bitwa pod Xiakou | 208 | Wuhan, Chiny | Victory Sun Quan na Liu Biao |
Rzymska wojna domowa między Licyniuszem a Konstantynem (313-324) | |||
Bitwa pod Hellespontem | 324 | Dardanele | Zwolennicy zwycięstwa Constantin I er tych Licyniusz |
Wojna rzymsko-wandalska | |||
Bitwa pod Kartageną | 460 | Cartagena , Hiszpania | Wandalskie zwycięstwo nad flotą rzymską |
Bitwa pod Cap Bon | 468 | Czapka Dobra | Wandalskie zwycięstwo nad flotą rzymską |
Wojna gotycka (535-553) | |||
Bitwa pod Sena Gallica | 551 | z Senigallii | Bizantyjskie zwycięstwo nad Ostrogotami |
Wojna arabsko-bizantyjska | |||
Bitwa o Maszty lub Feniks Licji | 655 | Wybrzeża Licyjskie | Arabskie zwycięstwo nad Cesarstwem Bizantyjskim ; pierwsza bitwa morska muzułmanów w ich historii . |
Oblężenie Konstantynopola | 677 | morze marmary | Bizantyjskie zwycięstwo nad Umajjadami |
Oblężenie Konstantynopola | 717 | morze marmary | Bizantyjskie zwycięstwo nad Umajjadami |
Bitwa o Keramaia | 746 | Port Keramaia ( Cypr ) | Bizantyjskie zwycięstwo nad Umajjadami |
Bitwa na Thasos (en) | 829 | off Thasos | Arabskie zwycięstwo nad Cesarstwem Bizantyjskim |
Bitwa pod Kardią | ok. 872 - 873 | z Cardia | Bizantyjskie zwycięstwo nad Arabami |
Bitwa w Zatoce Korynckiej | ok. 873 | Zatoka Koryncka | Bizantyjskie zwycięstwo nad Arabami |
Bitwa pod Lipari | 879 | u wybrzeży Sycylii | Bizantyjskie zwycięstwo nad Arabami |
Bitwa o Kefalonia | 880 | poza Kefalonia | Bizantyjskie zwycięstwo nad Aghlabidami |
Bitwa pod Stelai | 880 | Południowa Kalabria | Bizantyjskie zwycięstwo nad Aghlabidami |
Bitwa pod Milazzo | 888 | Północno-wschodnia Sycylia | Aghlabiczne zwycięstwo nad Bizantyjczykami |
Bitwa w cieśninie | 965 | Cieśnina Mesyńska | Fatymy zwycięstwo nad Bizantyjczykami |
Wojna między koreańskimi królestwami Silla i Baekje | |||
Bitwa pod Hakusukinoe | Sierpnia 663 | usta Paekchon-Gang, Korea | Zwycięstwo Chin i Królestwa Silla nad Japonią |
Wyprawy Wikingów | |||
Bitwa o Gibraltar (861) | ok. 861 | Hiszpania | Zwycięstwo Umajjadów nad Duńczykami |
Bitwa pod Wessex | ok. 870 | Anglia | Zwycięstwo Alfreda z Wessex na 7 statkach Wikingów |
Bitwa pod Solskjel | ok. 871 | usta z Trondheim fiordu , Norwegia | Zwycięstwo króla Norwegii Haraldra nad swoimi konkurentami |
Bitwa pod Hafrsfjordem | ok. 872 | Norwegia | Zwycięstwo króla Norwegii Haraldra nad swoimi konkurentami |
Bitwa pod cieśniną Hjörung | c. 986 | niedaleko Ålesund w Norwegii | |
Bitwa pod Svolderem | 9 września 1000 | bałtycki | Szwedzko-duńskie zwycięstwo nad Norwegią |
Bitwa pod Nesjarem | 3 kwietnia 1015 lub 1016 | Norwegia | Zwycięstwo Olafa Haraldssona nad Svenem Laderjarlem (norweska wojna domowa) |
Bitwa pod Helgeå | 1026 | Skania lub Uppland | Duńskie zwycięstwo nad Szwedami-Norwegami |
Bitwa pod Nissą | 9 sierpnia 1062 | Finlandia | Norweskie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa o wyspę Islay | 1156 | Isle of Islay , Szkocja | Szkockie zwycięstwo nad norweskim królestwem Hebrydów |
Bitwa o Nordnes | 31 maja 1181 | Norwegia , Bergen | Zwycięstwo Sverre Sigurdssona nad Magnusem V (norweska wojna domowa) |
Bitwa o Rugię | 21 maja 1184 | Wyspa Rugia , Bałtyk | Duńskie zwycięstwo nad Vendes |
Bitwa pod Fimreite | 15 czerwca 1184 | Norwegia | Zwycięstwo Sverre Sigurdssona nad Magnusem V (norweska wojna domowa) |
Bitwa pod Foruvagr lub Florvag | 3 kwietnia 1194 | Orkney | Norweskie zwycięstwo nad wyspiarzami |
Wojna między Wenecją a Chorwatami z Neretwy (887) | |||
Bitwa pod Makarską | 18 września 887 | adriatycki | Chorwackie zwycięstwo nad Wenecją |
Wietnamska wojna o niepodległość (938-939) | |||
Bitwa pod Bạch Đằng | 938 lub 939 | Zatoka Halong | Wietnamskie zwycięstwo nad Chińczykami |
Wojna między Bizancjum i Rusi w Kijowie | |||
Bitwa nad Bosforem (941) | 941 | Konstantynopol , Cesarstwo Bizantyjskie | Bizantyjskie zwycięstwo nad Rusią |
Inwazja Đại Việt przez Chiny (1077) | |||
Bitwa pod Vinh-An | 1077 | Wietnam | Wietnamskie zwycięstwo nad Chińczykami |
Bitwa pod Nhu-Nguyet | 1077 | Wietnam | Wietnamskie zwycięstwo nad Chińczykami |
Wojna bizantyjsko-normańska (1081-) | |||
Bitwa pod Dyrrachium (1081) | 18 października 1081 | Durazzo , Albania | Zwycięstwo Normanów nad Cesarstwem Bizantyjskim |
Wojna między Cesarstwem Bizantyjskim a Seldżukami | |||
Bitwa na wyspach Koyun | 19 maja 1090 | niedaleko Chios | Zwycięstwo Seldżuków nad Bizantyjczykami |
z crusades (1096-1272) | |||
Bitwa pod Askalonem | 30 maja 1123 | Ziemia Święta | Zwycięstwo Wenecji nad Egiptem |
Bitwa w Zatoce Akaba | 1183 | Zatoka Akaba | Ayyubid zwycięstwo nad Frankami |
Bitwa pod al-Hawra | Luty 1183 | Nejd , Arabia | Ayyubid zwycięstwo nad Frankami |
Wojna między Cesarstwem Bizantyjskim a Normandzkim Królestwem Sycylii | |||
Bitwa o Cape Malée | 1148 | Bizantyjskie zwycięstwo nad Francją i Sycyliozami | |
1 ponownie wojna stuletnia (1159-1299) | |||
Bitwa o Damme | 30-31 maja 1213 | Flandria , Belgia | Zwycięstwo Anglii nad Francją |
Bitwa o Dover (1217) | wczesny 1217 | poza Dover w Wielkiej Brytanii | Zwycięstwo Anglo-Poitou nad Francją podczas pierwszej wojny baronów (1215-1217) |
Bitwa o Sandwich (1217) lub Cinq-Îles lub Cinq-Ports lub South Foreland | 24 sierpnia 1217 | poza Dover w Wielkiej Brytanii | Zwycięstwo Anglo-Poitou nad Francją podczas pierwszej wojny baronów |
Wojna między imperiami Song i Jin w Chinach | |||
Bitwa pod Tangdao | 1161 | u wybrzeży Shandong w Chinach | Pieśń zwycięstwa nad Jinem |
Bitwa pod Caishi | 1161 | Chiny | Pieśń zwycięstwa nad Jinem |
Wojna między Imperium Khmerów a Czampą (1177) | |||
Bitwa nad jeziorem Tonle Sap | 1177 | Angkor | Zwycięstwo Cham nad Khmerami |
Wojna Genpei (1180-1185) | |||
Bitwa pod Mizushimą | 17 listopada 1183 | off Honsiu | Zwycięstwo Tairy nad Minamoto |
Bitwa pod Yashimą | 22 marca 1185 | poza Sikoku | Zwycięstwo Minamoto nad Taira |
Bitwa pod Dan-no-ura | 25 kwietnia 1185 | Cieśnina Shimonoseki | Zwycięstwo Minamoto nad Taira |
Wojna między Pizą a Genuą | |||
Bitwa pod Melorią (1241) | 3 maja 1241 | poza Livorno | Pizańskie zwycięstwo nad Genuą |
1 re wojna wenecko-genueńska (1256-1270) | |||
Bitwa pod Akką | 1258 | Ziemia Święta | Zwycięstwo Wenecji nad Republiką Genui |
Bitwa pod Settepozzi | 1263 | Zatoka Nauplionska | Zwycięstwo Wenecji nad Republiką Genui i Cesarstwem Bizantyjskim |
Bitwa pod Saseno | 14 sierpnia 1264 | morze Adriatyckie | Zwycięstwo Genui nad Republiką Wenecką |
Bitwa pod Trapani | 23 czerwca 1266 | Sycylia | Zwycięstwo Wenecji nad Republiką Genui |
Wojny bizantyjsko-łacińskie | |||
Bitwa pod Demetriasem | 1272 - 1273 lub 1274 - 1275 | Demetrias, dziś Wolos | Bizantyjskie zwycięstwo nad łacińskimi baronami Eubei i Krety |
Bitwa na wyspach Echinades | 1427 | Wyspy Jońskie | Bizantyjskie zwycięstwo nad flotą Carlo I St Tocco |
Wojna między Kastylią a Królestwem Fezu | |||
Bitwa pod Algeciras (1278) | 1278 | Hiszpania | Zwycięstwo Merinidów nad Kastylią |
Wojna między Pizą a Genuą (1282-1284) | |||
Bitwa pod Melorią (1284) | 6 sierpnia 1284 | poza Livorno | Zwycięstwo Genui nad Pizą |
Sycylijska wojna nieszporów (1282-1302) , krucjata aragońska (1283-1286) | |||
Bitwa o Maltę | 8 czerwca lub 8 lipca 1283 | Malta | Aragońskie zwycięstwo nad flotą prowansalsko-angevińską |
Bitwa pod San Feliu de Guixols | 27 i 28 lipca 1285 | Prowincja Girona , Katalonia , Hiszpania | Katalońskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Formigues | 3 i 4 września 1285 | Wyspy Formigues | Katalońskie zwycięstwo nad Francją |
3 e Inwazja Wietnamu przez Yuan-Mongołów (1287-1288) | |||
Bitwa pod Van Donem | Grudzień 1287 | Wietnam | Wietnamskie zwycięstwo nad Yuan-Mongołami |
Bitwa pod Bach Dang (1288) | Kwiecień 1288 | Zatoka Halong | Wietnamskie zwycięstwo nad Yuan-Mongołami |
2 nd Veneto-Genueńczyków War (1294/99) | |||
Bitwa pod Lajazzo | 1294 | Zwycięstwo Genui nad Republiką Wenecką | |
Bitwa pod Curzolą | 8 września 1298 | morze Adriatyckie | Zwycięstwo Genui nad Republiką Wenecką |
Wojna między Aragonią a Królestwem Sycylii (1299-1302) | |||
Bitwa o Cape Orlando | 4 lipca 1299 | u wybrzeży Sycylii | Zwycięstwo Aragonii i Angevin nad Sycylią |
Bitwa pod Ponzą | 14 czerwca 1300 | od Neapolu | Zwycięstwo Aragonii i Angevin nad Sycylią |
Flanders War (1302-1305) | |||
Bitwa pod Zierikzee | 10-11 sierpnia 1304 | Zelandia | Zwycięstwo francusko-holendersko-genueńskie nad Flamandami |
Wojna wyścigowa między szpitalnikami a mocarstwami muzułmańskimi na Morzu Śródziemnym (1310 -...) | |||
Bitwa pod Episkopią | 1323 | Wyspa Episkopii | Zwycięstwo joannitów nad Turkami |
Bitwa pod Imbros | 1346 | Wyspa Imbros , niedaleko Dardaneli | Zwycięstwo joannitów nad Turkami |
Wojna luso-kastylijska (1325-1328) | |||
Bitwa o Cape Saint-Vincent (1327) | 21 lipca 1327 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Zwycięstwo Kastylii nad Portugalią |
Wojna luso-kastylijska (1337-1338) | |||
Bitwa o Cape Saint Vincent (1338) | 1338 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Zwycięstwo Kastylii nad Portugalią |
Wojna stuletnia (1337-1453) | |||
Bitwa pod Arnemuiden | 23 września 1338 | wyspa Walcheren , Holandia | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod L'Écluse | 24 czerwca 1340 | niedaleko L'Écluse , Zeeland | Zwycięstwo Anglii nad Francją |
Bitwa pod Quimperlé | 1342 | Uchwyt | Kastylijskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod L'Espagnols sur Mer lub Winchelsea | 29 sierpnia 1350 | Uchwyt | Angielskie zwycięstwo nad Kastylią |
Bitwa pod La Rochelle | 22 czerwca 1372 | Uchwyt | Zwycięstwo francusko-kastylijskie nad Anglią |
Bitwa o Cherbourg (1378) | Październik 1378 | Uchwyt | Zwycięstwo francusko-genueńskie nad Anglią |
Bitwa pod Kinsale (1380) | 10 czerwca 1380 | Kinsale , Irlandia | Angielskie zwycięstwo nad Kastylią |
Bitwa nad Żyrondą | Styczeń 1407 | Ujście Gironde | Zwycięstwo Anglii nad Francją |
Bitwa pod Chef-de-Caux lub nad Sekwaną | 15 sierpnia 1416 | Ujście Sekwany | Angielskie zwycięstwo nad Franco-Genoese |
Bitwa nad Zatoką Sekwany | 25 lipca 1417 | Normandia | Zwycięstwo Anglii nad Francją |
Bitwa pod La Rochelle (1419) | 30 grudnia 1419 | La Rochelle | Zwycięstwo Kastylii nad Anglią i Haną |
3 e wojna wenecko-genueńska (1350-1355) | |||
Bitwa nad Bosforem (1352) | 13 lutego 1352 | Bosfor | Niezdecydowana bitwa między Republiką Genui z jednej strony, Wenecją , Aragonią i Cesarstwem Bizantyjskim z drugiej |
Bitwa o Alghero lub La Lojera | 29 sierpnia 1353 | Sardynia | Zwycięstwo Veneto-Aragonese nad Republiką Genui |
Bitwa pod Porto-Longo lub Sapienza | 3 listopada 1354 | Morze Egejskie | Zwycięstwo Genui nad Republiką Wenecką |
Wojna między Hanami a Danią | |||
Bitwa pod Helsingborgiem (1362) | 1362 | Helsingborg , Szwecja | Duńskie zwycięstwo nad Haną |
Wojna luso-kastylijska (1369-1371) | |||
Bitwa pod Sanlucar de Barameda | 1370 | Zwycięstwo Kastylii nad Portugalią | |
Wojna Chioggia (1379-1381) | |||
Bitwa pod przylądkiem Anzio | Maj 1378 | Morze Tyrreńskie | Zwycięstwo Wenecji nad Republiką Genui |
Bitwa pod Polą | 7 maja 1379 | Zatoka Wenecka | Zwycięstwo Genui nad Republiką Wenecką |
Bitwa pod Chioggią | Czerwiec 1380 | Laguna Chioggia | Zwycięstwo Wenecji nad Republiką Genui |
Wojna luso-kastylijska (1379-1385) | |||
Bitwa pod Saltes | 17 lipca 1381 | Andaluzja | Zwycięstwo Kastylii nad Portugalią |
Wojna wenecko-mediolańska | |||
Bitwa o Po | 22 maja 1432 | Po | Zwycięstwo Mediolanu nad Wenecją |
Podbój Neapolu przez Królestwo Aragonii | |||
Bitwa pod Ponzą | 5 sierpnia 1435 | Z wyspy Ponza | Zwycięstwo Genui nad królestwem Aragonii |
Upadek Konstantynopola ( 1453 ) | |||
Bitwa o Złoty Róg z 12 kwietnia 1453 r | 12 kwietnia 1453 | Konstantynopol , Cesarstwo Bizantyjskie | Zwycięstwo włosko-bizantyjskie nad Turkami |
Bitwa nad Bosforem | 20 kwietnia 1453 | Konstantynopol , Cesarstwo Bizantyjskie | Zwycięstwo bizantyjsko-genueńskie nad Turkami |
Bitwa o Złoty Róg z 23 kwietnia 1453 r | 23 kwietnia 1453 | Konstantynopol , Cesarstwo Bizantyjskie | Osmańskie zwycięstwo nad Włochami-Bizantyjczykami |
Wojna trzynastoletnia (1454-1466) | |||
Bitwa pod Zatoką Świeża | 15 września 1463 | Zwycięstwo Konfederacji Pruskiej nad Krzyżakami | |
Wojna luso-kastylijska o Afrykę (1478-1482) | |||
Bitwa o Gwineę | wydrukować. lub lato 1478 | w pobliżu Elmina , Gold Coast | Portugalskie zwycięstwo nad Kastylijczykami |
Wojna róż (1455-1485) | |||
Bitwa o Bristol | 1484 | Kanał Bristolski | Zwycięstwo francuskich korsarzy nad jororkami |
Wojna wenecko-osmańska (1499-1503) | |||
Walcz z Zonchio lub 1 ponownie z Lepanto | 25 sierpnia 1499 | off Zonchio , Grecja | Zwycięstwo Turcji nad Wenecją |
Bitwa pod Modon lub 2 e Bitwa pod Lepanto | Sierpień 1500 | w pobliżu Modon , Morze Jońskie | Zwycięstwo Turcji nad Wenecją |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Ekspansja Portugalii w Azji | |||
Bitwa pod Kananorem | 17-19 marca 1506 | Indie | Portugalskie zwycięstwo nad Calicutem |
Bitwa pod Chaul | Marzec 1508 | Indie | Egipskie zwycięstwo nad Portugalią |
Bitwa pod Diu | 3 lutego 1509 | Indie | Portugalskie zwycięstwo nad Egiptem i Gudżaratem |
Wojny między chrześcijaństwem a Imperium Osmańskim | |||
Walka pod Mont'Argentario | Wrzesień 1518 | u wybrzeży Kalabrii | Osmańskie zwycięstwo nad pontyfikaliami |
Bitwa pod Pianosą | 22 kwietnia 1519 | Wyspa Pianosa | Zwycięstwo Genui nad Turkami |
Bitwa pod Prevezą | 28 września 1538 | Zatoka Ambrakijska , Grecja | Osmańskie zwycięstwo nad flotą hiszpańsko-wenecką |
Bitwa o wyspę Alborán | 1 st październik 1540 | u wybrzeży wyspy Alborán | Hiszpańskie zwycięstwo nad algierskimi korsarzami |
Bitwa pod Ponzą | 5 sierpnia 1552 | u wybrzeży wyspy Ponza | Zwycięstwo francusko-osmańskie nad Republiką Genui |
Bitwa pod Dżerbą | 9 -14 maja 1560 | Tunezja | Ottoman zwycięstwo nad Hispano-Hospitallers |
Bitwa pod Lepanto | 7 października 1571 | Zatoka Patras | Zwycięstwo Świętej Ligi nad Turkami |
Wyprawy pirackie i wojna wyścigowa z Hiszpanią i Portugalią | |||
Bitwa o Cape Finisterre (1509) | 18 stycznia 1509 | Zatoka Biskajska | Portugalskie zwycięstwo nad francuskimi korsarzami |
Bitwa pod San Juan de Ulúa (1568) | 23 września 1568 | Veracruz , Meksyk | Hiszpańskie zwycięstwo nad angielskimi korsarzami |
Bitwa na Azorach (1578) | 1578 | Azory | Hiszpańskie zwycięstwo nad Anglią |
Wojna Ligi Cambrai | |||
Bitwa pod Villamarine | 19 lipca 1510 | śródziemnomorski | Zwycięstwo Francji nad Wenecją i papieżami |
Bitwa pod Saint-Mathieu | 10 sierpnia 1512 | Bretania | Zwycięstwo Anglii nad Francją |
Bitwa w zatoce Blancs-Sablons | 22 kwietnia 1513 | Bretania | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa o Brześć (1513) | 24 kwietnia 1513 | Bretania | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Dziewiąta wojna włoska (1542-1546) i wojna angielsko-szkocka (1544-) | |||
Bitwa pod Muros | 25 lipca 1543 | Muros w Galicji , Hiszpania | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Chef-de-Caux (1545) | 3 lipca 1545 | ujście Sekwany | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod Portsmouth lub Solent | 18-19 lipca 1545 | poza Portsmouth , kanał La Manche | Niezdecydowana bitwa między Francją a Anglią |
Bitwa pod Boulogne lub Shoreham | 15 sierpnia 1545 | poza Boulogne , Manche | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod Berwick-upon-Tweed | 27 lipca 1548 | w pobliżu Berwick-upon-Tweed , Morze Północne | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Nordycka wojna siedmioletnia lub wojna trzech koron (1563-1570) | |||
Bitwa o Bornholm (1563) | 30 maja 1563 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa o Gotlandię (1563) | 11 września 1563 | bałtycki | Niezdecydowana bitwa pomiędzy flotą szwedzką i Dano-Lubeck |
Bitwa o Gotlandię (1564) | 30-31 maja 1564 | bałtycki | Zwycięstwo Danii i Lubeki nad Szwecją |
Warnemunde Combat | 12 lipca 1564 | bałtycki | Zwycięstwo Danii nad Szwecją |
Bitwa o Olandię (1564) | 12-13 sierpnia 1564 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Danią i Lubeką |
Bitwa o Rugię (1564) | 22 maja 1565 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa pod Buchow | 4 czerwca 1565 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Danią i Lubeką |
Bitwa o Bornholm (1565) | 7 lipca 1565 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Danią i Lubeką |
Bitwa o Olandię (1566) | 26 lipca 1566 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Danią i Lubeką |
Wojna osiemdziesięcioletnia (1568-1648) | |||
Bitwa o Flushing | 17 kwietnia 1573 | Flushing , Holandia | Zwycięstwo żebraków nad Hiszpanią |
Bitwa pod Borsele | 22 kwietnia 1573 | Borsele , Holandia | Zwycięstwo żebraków nad Hiszpanią |
Bitwa pod Haarlemmermeer | 26 maja 1573 | Holandia | Hiszpańskie zwycięstwo nad żebrakami |
Bitwa pod Zuiderzee | 11 października 1573 | Zuiderzee , Holandia | Zwycięstwo żebraków nad Hiszpanią |
Bitwa pod Reimerswaal lub Bergen-op-Zoom | 29 stycznia 1574 | Eastern Scheldt , Zelandia , Holandia | Zwycięstwo żebraków nad Hiszpanią |
Bitwa morska pod Lillo lub Antwerpią | 30 maja 1574 | Antwerpia , Belgia | Zwycięstwo żebraków nad Hiszpanią |
Wojna o sukcesję portugalskiego ( 1580 - 1582 ) | |||
Bitwa na Azorach | 26 lipca 1582 | atlantycki | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Wojna angielsko-hiszpańska (1585-1604) , Invincible Armada ( 1588 ) i ósma War of Religion w Francji (1585- 1598 ) | |||
Bitwa pod Plymouth (1588) | 31 lipca 1588 | Uchwyt | Niezdecydowana bitwa między Anglią a Hiszpanią |
Bitwa o Portland (1588) | 2 sierpnia 1588 | w pobliżu Isle of Portland , na kanale La Manche | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Bitwa o wyspę Wight | 4 sierpnia 1588 | Uchwyt | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Bitwa pod Calais | noc z 7 na 8 sierpnia 1588 r | Uchwyt | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Bitwa pod Gravelines (1588) | 8 sierpnia 1588 | Uchwyt | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Ekspedycja Drake-Norreys (Kontr-Armada) | Kwiecień - czerwiec 1589 | Hiszpańskie zwycięstwo nad Anglią | |
Bitwa na Azorach | 31 sierpnia 1591 | off Flores | Hiszpańskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa na Azorach (1592) | 3 sierpnia 1592 | od Azorów | Angielskie zwycięstwo nad Portugalią |
Bitwa pod Blaye | 18 kwietnia 1593 | w ujściu rzeki Gironde | Hiszpańskie zwycięstwo nad Anglią |
Ekspedycja Drake'a i Hawkinsa | 7 września 1595- 1596 | Hiszpańskie zwycięstwo nad Anglią | |
Imjin War ( 1592 - 1598 ) | |||
Bitwa pod Okpo | 15 i 16 czerwca 1592 | Okpo , Jeolla , Korea | Koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa pod Sacheon | połowa 1592 | z Korei | Koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa pod Tang'po | połowa 1592 | z Korei | Koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa pod golp'o | 10 lipca 1592 | z Korei | Koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa o wyspę Hansan | Lipiec 1592 | Wyspa Han-san , Korea | Koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa pod Chilchonryang | 16 lipca 1597 | z Korei | Japońskie zwycięstwo nad Koreą |
Bitwa pod Myong-Yang | 26 października 1597 | z Korei | Koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa pod No Ryang Chin | 19 listopada 1598 | z Korei | Chińsko-koreańskie zwycięstwo nad Japonią |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wojna osiemdziesięcioletnia (1568-1648) (od 1618 r. Bitwy tego konfliktu zawarte są w dziale Wojna trzydziestoletnia ) | |||
Walka Cape Saint-Vincent | 19 czerwca 1606 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Hiszpańskie zwycięstwo nad Holendrami |
Bitwa o Gibraltar (1607) | 25 kwietnia 1607 | poza Gibraltarem | Holenderskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Cañete | 22 lipca 1615 | San Vicente de Cañete , Peru | Holenderskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Europejskie rywalizacje w Azji | |||
Bitwa pod Bantam | 25 grudnia -30 1601 | Java , Indonezja | Holenderskie zwycięstwo nad Portugalią |
Bitwa pod przylądkiem Rachado | 14 sierpnia 1606 | Malakka , Malezja | Portugalskie zwycięstwo nad holenderską Kompanią Wschodnioindyjską |
Bitwa pod Swally | 29-30 listopada 1612 | Surat , Indie | Zwycięstwo Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej nad Portugalią |
Bitwa pod Suratem | 20 stycznia 1615 | Surat , Indie | Zwycięstwo Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej nad Portugalią |
Bitwa pod Jaskrem | 16-17 grudnia 1620 | Iran | Zwycięstwo Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej nad Portugalią |
Wojny z barbarzyńcami i wojny wyścigowe na Morzu Śródziemnym | |||
Bitwa o przylądek Celidonio | 20 października 1608 | Cape Celidonio | Toskańskie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod La Goulette (1609) | 29 lipca 1609 | Tunezja | Francusko-hiszpańskie zwycięstwo nad Tunisem |
Bitwa pod przylądkiem Celidonio (1616) | 14-16 lipca 1616 | Cape Celidonio | Hiszpańskie zwycięstwo nad Turkami |
Walka w Syracuse | 26 maja 1625 | poza Syracuse | Bizertyńskie zwycięstwo nad Zakonem św. Jana Jerozolimskiego |
Bitwa pod Valoną | 1638 | Albania | Weneckie zwycięstwo nad regencją Algieru |
Bitwa pod Porto-Fariną | 14 kwietnia 1655 | Tunezja | Angielskie zwycięstwo nad Tunisem |
Bitwa pod La Goulette | Marzec 1665 | Tunezja | Francuskie zwycięstwo nad regencją w Algierze |
Bitwa pod Cherchell | 24 sierpnia 1665 | Algieria | Francuskie zwycięstwo nad regencją w Algierze |
Bitwa pod Porto Delphino | 27 listopada 1665 | Chios , Grecja | Zwycięstwo Zakonu św. Jana Jerozolimskiego nad Turkami |
Bitwa pod Cape Spartel (1670) | 18 sierpnia 1670 | Hiszpania | Anglo-holenderskie zwycięstwo nad regencją Algieru |
Bitwa pod świecą | 2 i 8 maja 1671 | Béjaïa , Algieria | Zwycięstwo Anglii nad regencją Algieru |
Bombardowanie Chios | 23 lipca 1681 | Chios | Francuskie zwycięstwo nad regencją Trypolisu |
Bombardowanie Algieru (1682) | Lipiec -Sierpień 1682 | Algieria | Niezdecydowana bitwa między Francją a regencją Algieru |
Bombardowanie Algieru (1683) | 26 czerwca -29 lipca 1683 | Algieria | Francuskie zwycięstwo nad regencją w Algierze |
Gradisca War (1616-1618) | |||
Bitwa pod Ragusą | 22 listopada 1617 | Ragusa , Włochy | Hiszpańskie zwycięstwo nad Wenecją |
Wojna polsko-szwedzka (1617-1629) | |||
Bitwa pod Oliwą | 28 listopada 1627 | poza Gdańskiem | Zwycięstwo Polski nad Szwecją |
Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) | |||
Bitwa o Cape Saint-Vincent (1621) | 10 sierpnia 1621 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Hiszpańskie zwycięstwo nad Holendrami |
Bitwa nad zatoką Matanzas | 8 września 1628 | Kuba | Holenderskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Abrolhosem | 12 września 1631 | Brazylia | Hispano-portugalskie zwycięstwo nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Lizard Cape Combat | 18 lutego 1637 | Uchwyt | Hiszpańskie zwycięstwo nad Holandią |
Bitwa pod Getarią | 22 sierpnia 1638 | Getaria , Kraj Basków | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Cabañas | 30 sierpnia - 3 września 1638 | Cabañas , Kuba | Hiszpańskie zwycięstwo nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa pod Vado | 1 st Wrzesień 1638 | niedaleko Genui | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Dunkierką | 18 lutego 1639 | Dunkierka , Manche | Holenderskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa o Downs lub Bitwa o wydmy | 31 października 1639 | niedaleko Dunkierki | Holenderskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Walka Gurupá | 9 stycznia 1640 | Pará , Brazylia | Portugalskie zwycięstwo nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa o Kadyks (1640) | 22-23 lipca 1640 | Kadyks , Hiszpania | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Tarragoną (4 lipca) | 4 lipca 1641 | Tarragona , Hiszpania | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Tarragoną | 20 -25 sierpień 1641 | Tarragona , Hiszpania | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Cape Saint-Vincent (1641) | 4 listopada 1641 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Hiszpańskie zwycięstwo nad Holendrami |
Bitwa o Barcelonę | 30 czerwca -1 st lipiec 1642 | Barcelona , Hiszpania | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Barcelonę (1643) | 9 sierpnia 1643 | Katalonia | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa o Cartagena lub Cape Gata | 3 września 1643 | Hiszpania | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Tamandaré | 9 września 1643 | Brazylia | Holenderskie zwycięstwo nad Portugalią |
Bitwa pod Kolberger Heide | 1 st lipiec 1644 | Dania | Niezdecydowana bitwa między Szwecją a Danią |
Bitwa o pas Fehmarn | 13 października 1644 | Dania | Decydujące zwycięstwo Szwecji nad Danią |
Bitwa pod Orbetello | 14 czerwca 1646 | Włochy | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Cavite Harbour | 10 czerwca 1647 | Filipiny | Hiszpańskie zwycięstwo nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa pod Castellamare | 21-22 grudnia 1647 | Zatoka Neapolitańska | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Walka z Tortosą | 23 listopada 1650 | Tortosa , Hiszpania | Hiszpańskie zwycięstwo nad Francją |
Bunt hugenotów, oblężenie La Rochelle , wojna francusko-angielska (1622-) i wojna angielsko-hiszpańska (1624-1630) | |||
Bitwa pod Brouage | 24 września 1621 | Kanał Brouage | Zwycięstwo protestantów nad rodziną królewską |
Bitwa pod Saint-Martin-de-Ré | 26 października 1622 | La Rochelle | Zwycięstwo rodziny królewskiej nad protestantami |
Bitwa pod Port-Louis lub Bitwa pod Blavet | 17 stycznia 1625 | Bretania | Zwycięstwo protestantów nad rodziną królewską |
Bitwa pod Pertuis-Breton | 16-17 września 1625 | Pertuis Breton , La Rochelle | Zwycięstwo rodziny królewskiej nad protestantami z La Rochelle |
Bitwa o Kadyks (1625) | 1 st - 7 listopada 1625 | Kadyks , Hiszpania | Hiszpańskie zwycięstwo nad flotą anglo-holenderską |
Bitwa o Cherbourg (1628) | 21 czerwca 1628 | Normandia | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Wojna kreteńska (1645-1669) | |||
Bitwa pod Dardanelami (1648) | 1648 | Cieśnina Dardanele | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod Focchies | 12 maja 1649 | niedaleko Smyrny | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod Paros lub Naxos | 10 lipca 1651 | Cyklady | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa o Rodos (1654) | 4 kwietnia 1654 | Grecja | Zwycięstwo Zakonu św. Jana Jerozolimskiego nad Turkami |
Bitwa o Hellespont (1654) | 13 maja 1654 | Dardanele | Osmańskie zwycięstwo nad Wenecją |
Bitwa pod Dardanelami (1654) | 6 lipca 1654 | Cieśnina Dardanele | Osmańskie zwycięstwo nad Wenecją |
Bitwa pod Dardanelami (1655) | 1655 | Cieśnina Dardanele | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod Dardanelami (1656) | 26-27 czerwca 1656 | Dardanele | Zwycięstwo Veneto-Malty nad Turkami |
Bitwa pod Chios (1657) | 3 maja 1657 | Grecja | Weneckie zwycięstwo nad Algierem |
Bitwa pod Dardanelami (1657) | 17-19 lipca 1657 | Dardanele | Osmańskie zwycięstwo nad Wenecją |
Bitwa pod Milos | 27 sierpnia 1661 | Grecja | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod Fraschią | 8 maja 1668 | Kreta | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Pierwsza wojna angielsko-holenderska (1652-1654) | |||
Bitwa o Dover | 29 maja 1652 | Pas de Calais | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa pod Plymouth (1652) | 26 sierpnia 1652 | Uchwyt | Holenderskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod Elbą lub Monte-Christo | 4 września 1652 | między wyspą Elba a wyspą Montecristo | Holenderskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod Kentish Knock | 8 października 1652 | morze Północne | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa o Dungeness lub Goodwin | 10 grudnia 1652 | morze Północne | Holenderskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa o Portland lub trzy dni | 28 lutego do 2 marca 1653 | Kanał La Manche (w pobliżu Isle of Portland ) | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa o Livorno, Elbę lub Leghorn | 13 marca 1653 | z wyspy Elba | Holenderskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod Gabbardem lub North Foreland | 12 -13 czerwiec 1653 | morze Północne | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa pod Scheveningen lub Texel | 10 sierpnia 1653 | morze Północne | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Wojna angielsko-hiszpańska (1654-1660) | |||
Bitwa o Kadyks (1656) | 20 kwietnia 1656 | Hiszpania | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Bitwa pod Santa-Cruz de Tenerife | 20 kwietnia 1657 | Wyspy Kanaryjskie | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Pierwsza wojna północna (1655-1660) | |||
Bitwa o cieśninę Sund lub Sound | 29 października 1658 | Sound of the Sound lub Øresund | Holenderskie zwycięstwo nad Szwecją |
Druga wojna angielsko-holenderska (1665-1667) | |||
Bitwa pod Lowestoft | 13 czerwca 1665 | z Sussex | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa pod Vågen lub Bergen | 12 sierpnia 1665 | Norwegia , Bergen | Holendersko-norweskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa Czterech Dni | 11 -14 czerwiec 1666 | Uchwyt | Holenderskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa o North Foreland lub „Walka na dzień św. Jakuba” lub „Orfordness” | 4-5 sierpnia 1666 | North Foreland England | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Vliestromm Raid lub „Holmes's Bonfire” | 19-20 sierpnia 1666 | Holandia | Zwycięstwo Anglii nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa pod Przylądkiem Dungeness | koniec września 1666 | Anglia | Angielskie zwycięstwo nad Zjednoczonymi Prowincjami i Francją |
Nalot na Medway | 9 -14 czerwiec 1667 | Anglia | Holenderskie zwycięstwo nad Anglią |
Wojna holenderska (1672-1678) | |||
Bitwa pod Solebay | 7 czerwca 1672 | morze Północne | Holenderskie zwycięstwo nad Anglo-Francuzami |
Najpierw, potem druga bitwa pod Schooneveld | 7 i 14 czerwca 1673 | morze Północne | Holenderskie zwycięstwo nad Anglo-Francuzami |
Bitwa pod Texel | 21 sierpnia 1673 | morze Północne | Holenderskie zwycięstwo nad Anglo-Francuzami |
Bitwa pod Masulipatam (1673) | 1 st Wrzesień 1675 | poza Machilipatnam w Indiach | Zwycięstwo Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej nad Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską |
Bitwa pod Stromboli lub na wyspach Lipari | 11 lutego 1675 | u wybrzeży Sycylii | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Walka Reggio | 28 czerwca 1675 | Reggio , Kalabria | Francuskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Alicudi | 8 stycznia 1676 | u wybrzeży Sycylii | Francuskie zwycięstwo nad hiszpańsko-holenderskim |
Bitwa pod Agostą | 22 kwietnia 1676 | u wybrzeży Sycylii | Francuskie zwycięstwo nad hiszpańsko-holenderskim |
Bitwa pod Palermo (1676) | 2 czerwca 1676 | u wybrzeży Sycylii | Francuskie zwycięstwo nad hiszpańsko-holenderskim |
Bitwa pod Tabago | 3 marca 1677 | zachodnie Indie | Francuskie zwycięstwo nad Zjednoczonymi Prowincjami |
Scania War (1675-1679) | |||
Bitwa o Jasmund | 25-26 maja 1676 | od półwyspu Jasmund , na północny wschód od wyspy Rugia | Zwycięstwo taktyczne Danii i Holandii nad Szwecją |
Bitwa o Olandię (1676) | 1 st czerwiec 1676 | bałtycki | Zwycięstwo Holandii i Danii nad Szwecją |
Bitwa pod Møn | 31 - 1 st czerwiec 1677 | Duńskie zwycięstwo nad Szwecją | |
Bitwa nad zatoką Køge | 1-2 lipca 1677 | niedaleko Kopenhagi | Duńskie zwycięstwo nad Szwecją |
Wojna hiszpańsko-brandenburska (1680-1682) | |||
Bitwa o Cape Saint-Vincent (1681) | 30 września 1681 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Hiszpańskie zwycięstwo nad Brandenburgią |
Wojna między Imperium Qing a Tajwańskim Królestwem Tungning | |||
Bitwa pod Pescadores | 1683 | Pescadores , Tajwan | Zwycięstwo Imperium Qing nad Królestwem Tungning |
Konflikt francusko-genueński (1684) | |||
Bombardowanie Genui (1684) | Maj 1684 | Włochy | Francuskie zwycięstwo nad Genuą |
Morean War | |||
Bitwa pod Chios (1695) | 9 lutego 1695 | off Chios | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Bitwa pod Mityleną | 15 września 1695 | off Mytilene | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Bitwa pod Andros | 22 sierpnia 1696 | z Andros | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Bitwa pod Dardanelami (1695) | 20 września 1698 | Dardanele | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Wojna Ligi Augsburskiej (1689-1697) | |||
Bitwa pod Bantry Bay | 5 maja 1689 | Irlandia | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa pod Cape Béveziers lub Pevensey lub Beachy Head | 10 lipca 1690 | Uchwyt | Francuskie zwycięstwo nad Anglo-Holendrami |
Bitwa o Barbados | 1 st luty 1692 | u wybrzeży Barbadosu | |
Bitwa pod La Hougue | 29 maja 1692 | Uchwyt | Niezdecydowana bitwa między Francuzami a Anglo-Holendrami |
Bitwa pod La Hougue | 30 maja do 3 czerwca 1692 | Uchwyt | Anglo-holenderskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Lagos (1693) | 28 czerwca 1693 | Cape Lagos , Portugalia | Francuskie zwycięstwo nad Anglo-Holendrami |
Bitwa pod Texel (1694) | 29 czerwca 1694 | morze Północne | Zwycięstwo Jeana Barta nad holenderską flotą |
Bitwa o Bank Dogger (1696) | 17 czerwca 1696 | morze Północne | Zwycięstwo Jeana Barta nad holenderską flotą |
Bitwa nad zatoką Hudson | 5 września 1697 | Zatoka Hudsona | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wielka wojna północna (1700-1721) | |||
Bitwa nad zatoką Køge (1710) | 4 października 1710 r | Dania | Niezdecydowana bitwa między Danią a Szwecją |
Walka z Hoglandem | 22 lipca 1713 | bałtycki | Szwedzkie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa pod Gangut lub Hangö Oud | 7 sierpnia 1714 | Finlandia | Rosyjskie zwycięstwo nad Szwecją |
Bitwa pod Fehmarn | 24 kwietnia 1715 | Duńskie zwycięstwo nad Szwecją | |
Bitwa o Rugię (1715) | 8 sierpnia 1715 | Baltic , Niemcy | Duńskie zwycięstwo nad Szwecją |
Bitwa pod Dynekilen | 8 lipca 1716 | Zachodnia Szwecja | Duńskie zwycięstwo nad Szwecją |
Bitwa o wyspę Ösel | 4 czerwca 1719 | bałtycki | Rosyjskie zwycięstwo nad Szwecją |
Bitwa na Wyspach Alandzkich | 7 sierpnia 1720 | Finlandia | Szwedzkie zwycięstwo nad Rosją |
Wojna o sukcesję hiszpańską (1701-1714) | |||
Bitwa pod Santa Marta | 20 kwietnia 1702 | Wenezuela | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa morska pod Vigo | 23 października 1702 | Zatoka Vigo , Galicja | Anglo-holenderskie zwycięstwo nad Francją i Hiszpanią |
Bitwa pod Cap de la Roque | 22 maja 1703 | przy Cap de la Roques | Francuskie zwycięstwo taktyczne nad Zjednoczonymi Prowincjami ; Holenderskie zwycięstwo strategiczne |
Walka Lizbońska | 22 marca 1704 | od Lizbony | Zwycięstwo Anglii nad Hiszpanią |
Bitwa morska pod Vélez-Málaga lub Málaga | 24 sierpnia 1704 | Hiszpania | Francuskie zwycięstwo nad Anglią i Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa o Marbella | 10 marca 1705 | Hiszpania | Zwycięstwo Anglii nad Francją |
Bitwa pod Świętą Heleną | 10 czerwca 1706 | off Świętej Heleny , Atlantyku | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa o Lizard Point | 21 października 1707 | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią | |
Bitwa pod Baru | 8 -9 czerwiec 1708 | Kolumbia | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją i Hiszpanią |
Wojna turecko-wenecka (1714-1718) | |||
Bitwa o Korfu | 8 lipca 1716 | z Korfu | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Pierwsza bitwa pod Lemnos | 12 lipca 1717 | off Lemnos | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Druga bitwa pod Lemnos | 16 lipca 1717 | off Lemnos | Niezdecydowana bitwa między Wenecją a Imperium Osmańskim |
Bitwa pod Matapan (1717) | 19 lipca 1717 | Zatoka Lakońska | Zwycięstwo Luso-Veneto-Malty nad Turkami |
Bitwa pod Matapan (1718) | 20-22 lipca 1718 | Zatoka Lakońska | Weneckie zwycięstwo nad Turkami |
Wojna czteroosobowego sojuszu (1718-1720) | |||
Bitwa pod Przylądkiem Passero | 11 sierpnia 1718 | u wybrzeży Sycylii | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Walka Cape Saint-Vincent | 21 grudnia 1719 | Cape Saint-Vincent | Hiszpańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Jenkins Ear War i wojna o sukcesję austriacką (1739-1748) | |||
Oblężenie Cartageny de Indias | Marzec - maj 1741 | Kolumbia | Hiszpańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod przylądkiem Sicié | 22 lutego 1744 | Tulon | Małe francusko-hiszpańskie zwycięstwo nad Brytyjczykami |
Bitwa pod Negapatam (1746) | 6 lipca 1746 | Indie | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Pierwsza bitwa o Cape Finisterre | 14 maja 1747 | Zatoka Biskajska | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwy „Glorioso” | 25 lipca 1747 | atlantycki | Hiszpańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Druga bitwa o Cape Finisterre | 25 października 1747 | Zatoka Biskajska | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Hawanę (1748) | 1 st październik 1748 | Kuba | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Wojna siedmioletnia (1756-1763) | |||
Bitwa pod Minorką lub Port Mahon | 20 maja 1756 | minorka | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa o Kartagena (1758) | 28 lutego 1758 | poza Cartagena , Hiszpania | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Cuddalore lub Gondelour | 29 kwietnia 1758 | Zatoka bengalska | Niezdecydowana bitwa między Francją a Wielką Brytanią |
Bitwa pod Négapatam (1758) lub Karikal | 3 sierpnia 1758 | Indie | Niezdecydowana bitwa między Francją a Wielką Brytanią |
Bitwa pod Pondicherry lub Porto-Novo | 10 września 1758 | Indie | Niezdecydowana bitwa między Francją a Wielką Brytanią |
Bitwa o Lagos (1759) | 17 sierpnia 1759 | Cape Lagos , Portugalia | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Neuwarp | 10 września 1759 | Zalew Szczeciński nad Odrą | Szwedzkie zwycięstwo nad Prusami |
Bitwa kardynałów | 20 listopada 1759 | Zatoka Quiberon | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Restigouche | 8 lipca 1760 | Gaspesie , Quebec | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Manilę (1762) | 24 września - 6 października 1762 | Filipiny | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Wojna rosyjsko-turecka 1768-1774 | |||
Bitwa pod Tchesme | 6 lipca 1770 | indyk | Rosyjskie zwycięstwo nad Imperium Osmańskim |
Bitwa pod Patras (1772) | 28 października 1772 | Grecja | Rosyjskie zwycięstwo nad Imperium Osmańskim |
Bunt Tây-son (1771-1802) | |||
Bitwa pod Rạch Gầm-Xoài Mút | 20 stycznia 1785 | Wietnam | Zwycięstwo Tây-son nad Syjamem |
Amerykańska wojna o niepodległość (1775-1783) | |||
Bitwa pod Machias lub Margaretta | 11 -12 czerwiec 1.775 | Machias , Stany Zjednoczone | Zwycięstwo Ameryki nad Wielką Brytanią |
Bitwa o wyspę Valcour | 12 -13 październik 1776 | Lake Champlain , Stany Zjednoczone | Brytyjskie zwycięstwo nad Ameryką |
Bitwa pod Fryderyką | 19 kwietnia 1778 | Georgia , Stany Zjednoczone | Zwycięstwo Ameryki nad Wielką Brytanią |
Pierwsza bitwa o Ouessant | 27 lipca 1778 | Morze Irlandzkie | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Grenadą | 6 lipca 1779 | zachodnie Indie | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Flamborough Head | 23 września 1779 | Uchwyt | Amerykańsko-francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Walka z Surveillante i Quebec | 6 października 1779 | Ushant | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Pierwsza bitwa o Cape Saint-Vincent (1780) | 16 stycznia 1780 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Druga bitwa o Cape Saint-Vincent (1780) | 9 sierpnia 1780 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Hiszpańskie zwycięstwo nad Brytyjczykami |
Bitwa pod Przylądkiem Henry lub Pierwsza Bitwa nad Chesapeake | 16 marca 1781 | Virginia , Stany Zjednoczone | Niezdecydowana bitwa między Francją a Wielką Brytanią |
Bitwa pod Porto Praya | 16 kwietnia 1781 | Zielona czapka | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Fort-Royal | 29 kwietnia 1781 | Martynika | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa o Bank Dogger (1781) | 5 sierpnia 1781 | morze Północne | Niezdecydowana bitwa między Wielką Brytanią a Zjednoczonymi Prowincjami |
Bitwa w zatoce Chesapeake | 5 września 1781 | z Wirginii | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Druga bitwa pod Ouessant | 12 grudnia 1781 | Morze Irlandzkie | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod St. Kitts | 25-26 stycznia 1782 | zachodnie Indie | Francuskie zwycięstwo nad flotą brytyjską |
Bitwa pod Sadrasem | 17 lutego 1782 | Zatoka bengalska | Niezdecydowana bitwa między flotami francuskimi i brytyjskimi |
Bitwa pod Provédien | 12 kwietnia 1782 | Zatoka bengalska | Niezdecydowana bitwa między flotami francuskimi i brytyjskimi |
Bitwa pod Saintes | 12 kwietnia 1782 | zachodnie Indie | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa nad kanałem Mona | 19 kwietnia 1782 | Canal de la Mona , Indie Zachodnie | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Negapatam (1782) | 6 lipca 1782 | Zatoka bengalska | Niezdecydowana bitwa między flotami francuskimi i brytyjskimi |
Bitwa o Trincomalee | 25 sierpnia 1782 | Zatoka bengalska | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Cape Spartel (1782) | 12 października 1782 | Cieśnina Gibraltarska | Niezdecydowana bitwa między flotami hiszpańsko-francuskimi i brytyjskimi |
Walka Sojuszu i Sybilli | 10 marca 1783 | Floryda , Stany Zjednoczone | Zwycięstwo Ameryki nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Gondelour | 20 czerwca 1783 | Zatoka bengalska | Niezdecydowana bitwa między flotami francuskimi i brytyjskimi |
Wojna rosyjsko-turecka 1787-1792 | |||
Bitwa pod Tendrą | 8-9 września 1790 | Morze Czarne | Rosyjskie zwycięstwo nad Turcją |
Wojna rosyjsko-szwedzka 1788-1790 | |||
Bitwa pod Hogland | 17 lipca 1788 | Morze Bałtyckie | Niezdecydowana bitwa między Rosją a Szwecją |
Bitwa o Olandię | 26 lipca 1789 | Morze Bałtyckie | Niezdecydowana bitwa między Rosją a Szwecją |
Pierwsza bitwa pod Svensksund (en) | 24 sierpnia 1789 | Finlandia | Rosyjskie zwycięstwo nad Szwecją |
Bitwa o Reval | 13 maja 1790 | Tallinn , Estonia | Rosyjskie zwycięstwo nad Szwecją |
Bitwa pod Fredrikshamm | 15 maja 1790 | Morze Bałtyckie | Szwedzkie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa nad zatoką Wyborg | 3 lipca 1790 | Finlandia | Niezdecydowana bitwa między Rosją a Szwecją |
2 e Bitwa pod Svensksund | 9-10 lipca 1790 | Finlandia | Szwedzkie zwycięstwo nad Rosją |
Wojna wyścig w rejonie Morza Śródziemnego w XVIII -tego wieku | |||
Walcz z Damiettą | 16 sierpnia 1732 | Egipt | Zwycięstwo Zakonu św. Jana Jerozolimskiego nad Turkami |
Walka na Kefalonii | 4 stycznia 1749 | Grecja | Trypolitańskie zwycięstwo nad Wenecją |
Piractwo w XVIII th wieku | |||
Bitwa o wyspę Ocracoke | 22 listopada 1718 | z Północnej Karoliny | Brytyjskie zwycięstwo nad Czarnobrodym |
Walka z Anjouan | 25 lipca 1720 | Komory | Zwycięstwo pirackiej Anglii nad Kompanią Wschodnioindyjską |
Bitwa pod Saint-Denis | 26 kwietnia 1721 | Saint-Denis , Reunion | Zwycięstwo piratów Taylora i La Buse na portugalskim statku |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wojny o niepodległość (1792-1799) | |||
Bitwa 13 roku preryjnego II | 1 st czerwiec 1794 | off Ouessant | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Pierwsza walka Czarnej Rzeki | 22 października 1794 | Mauritius | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Genuą lub przylądkiem Noli | 14 marca 1795 | Cape Noli , niedaleko Genui | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Groix | 23 czerwca 1795 | Wyspa Groix | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa na wyspach Hyères | 13 lipca 1795 | Wyspy Hyères | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Wrak praw człowieka | 13-16 stycznia 1797 | Audierne Bay , Bretania | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Cape Saint-Vincent (1797) | 4 lutego 1797 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Santa Cruz de Tenerife | 22-25 sierpnia 1797 | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Camperdown | 11 października 1797 | morze Północne | Brytyjskie zwycięstwo nad Republiką Batawską |
Walka Marittimo | 28 czerwca 1798 | Wyspy Egadzkie | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa w okopie | 30 czerwca 1798 | Bretania | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod USS Delaware and the Believer | 7 lipca 1798 | New Jersey | Zwycięstwo Ameryki nad Francją |
Bitwa pod Aboukir | 1 st August 1.798 | Zatoka Aboukir , Egipt | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Île de Batz | 4 sierpnia 1798 | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją | |
Walka hojnych i HMS Leander | 18 sierpnia 1798 | na północ od Krety | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod St George's Caye | 10 września 1798 | Belize | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa pod Lough Swilly | 12 października 1798 | Irlandia , Donegal | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Przechwycenie odwetu USS przez ochotnika i powstańca | 20 listopada 1798 | u wybrzeży Gwadelupy | Francuskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Walka HMS Ambush przeciwko Bayonnaise | 14 grudnia 1798 | od Pertuis d'Antioche | Francuskie zwycięstwo nad Anglią |
Bitwa o USS Constellation i Powstaniec | 9 lutego 1799 | u wybrzeży Nevis | Zwycięstwo Ameryki nad Francją |
Wojny konsulatu (1799-1804) | |||
Bitwa o USS Constellation and Vengeance | 1 st a 2 lutego +1.800 | u wybrzeży Gwadelupy | Zwycięstwo Ameryki nad Francją |
Bitwa konwoju maltańskiego | 18 lutego 1800 | Malta | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Walcz z Gujaną | 13 marca 1800 r | off Cayenne | Francuskie zwycięstwo nad Portugalią |
Walka na Malcie 30 marca 1800 r | 30 marca 1800 r | Malta | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Maltę z 24 sierpnia 1800 r | 24 sierpnia 1800 | Malta | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o zaufanie i Kent | 7 października 1800 | Ocean Indyjski | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa o USS Boston i Cradle | 12 października 1800 | off Cayenne | Zwycięstwo Ameryki nad Francją |
Bitwa o Kopenhagę | 2 kwietnia 1801 | Dania | Brytyjskie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa pod Speedy i Gamo | 6 maja 1801 | poza Barceloną | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanami |
1 ponownie Bitwa o Algeciras | 6 lipca 1801 | Algeciras , Andaluzja | Francusko-hiszpańskie zwycięstwo nad Brytyjczykami |
Bitwa pod Algeciras (1801) | 12 lipca 1801 | Algeciras , Andaluzja | Brytyjskie zwycięstwo nad francusko-hiszpańskimi |
Bitwa pod Poulo Aura | 15 lutego 1804 | cieśnina Malakka | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Wojny napoleońskie (1804-1815) | |||
Walka Vizagapatam | 18 września 1804 | Zatoka bengalska | Francuskie zwycięstwo nad Brytyjczykami |
Bitwa o przylądek Santa Maria | 5 października 1804 | Cape Santa Maria , Portugalia | Brytyjskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa o Cape Finisterre lub Quinze-Vingt | 22 lipca 1805 | Galicja , Hiszpania | Brytyjskie zwycięstwo nad francusko-hiszpańskimi |
Bitwa pod Fécamp | 23 lipca 1805 | Uchwyt | Francuskie zwycięstwo nad Brytyjczykami |
Bitwa pod Trafalgarem | 21 października 1805 | przy przylądku Trafalgar w Hiszpanii | Brytyjskie zwycięstwo nad francusko-hiszpańskimi |
Bitwa pod Przylądkiem Ortegal | 3 listopada 1805 | poza Galicją w Hiszpanii | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Walka na tytoń | 8-9 listopada 1805 | zachodnie Indie | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Ile de Ré (1805) | 24 grudnia 1805 | Wyspa Re | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod San Domingo | 6 lutego 1806 | Santo Domingo , Republika Dominikany | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Wyspy Zielonego Przylądka | 13 marca 1806 | Zielona czapka | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Gibraltar | 15 sierpnia 1806 | Hiszpania | Zwycięstwo Ameryki nad Hiszpanią |
Bitwa pod Lemnos (1807) | 30 czerwca -1 st lipiec 1807 | Morze Egejskie | Rosyjskie zwycięstwo nad Turcją |
Druga bitwa o Kopenhagę | 2 do 5 września 1807 | Dania | Brytyjskie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa o Punkt Zelandii | 22 marca 1808 | Wyspa Sejerø , Dania | Brytyjskie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa o wyspę Nargen | 11 lipca 1808 | Naissaar , Baltic | Brytyjskie zwycięstwo nad Rosją |
Walka na Little Rogge Island | Sierpień 1808 | bałtycki | Brytyjskie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa pod Sables-d'Olonne | 23 lutego 1809 | Vendée | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Ile d'Aix | 6-11 kwietnia 1809 | Między wyspie Oléron oraz w Charente ujścia | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa pod Ile de Ré (1810) | 3 maja 1810 | Wyspa Re | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa o Wielki Port | 24-25 sierpnia 1810 | Mauritius | Francuskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa pod Lissą (1811) | 13 marca 1811 | adriatycki | Brytyjskie zwycięstwo nad Franko-Wenecjanami |
Bitwa pod Anholt | 27 marca 1811 | Wyspa Anholt | Brytyjskie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa w Zatoce Sagone | 30 kwietnia 1811 | Korsyka | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Walka Pelagosa | 29 listopada 1811 | adriatycki | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa nad zatoką Basków | 10 maja 1812 | Niezdecydowana bitwa między flotami francuskimi i brytyjskimi | |
Walka z Lyngorem | 12 lipca 1812 | południowo-wschodnia Norwegia | Brytyjskie zwycięstwo nad Danią |
Bitwa pod Büsum | 3 września 1813 | Niemcy , Morze Północne | Duńskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa o Neapol | 30 kwietnia 1815 | Włochy | Brytyjskie zwycięstwo nad Francją |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wojna w Trypolisie (1801-1805) | |||
Pierwsza bitwa morska w Trypolisie | 1 st August 1801 | Libia | Zwycięstwo Ameryki nad Trypolisem |
Druga bitwa morska w Trypolisie | 27 kwietnia -22 czerwca 1803 | Libia | Zwycięstwo Ameryki nad Trypolisem |
Wojna o niepodległość Wenezueli i Kolumbii (1811-1823) | |||
Bitwa pod Sorondo | 26 marca 1812 | Orinoco , Wenezuela | Hiszpańskie zwycięstwo nad Wenezuelą |
Bitwa pod Tolú | 6 lipca 1815 | poza Tolú w Kolumbii | Kolumbijskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Bitwa o Los Frailes | 2 maja 1816 | off Los Frailes archipelagu , Wenezueli | Zwycięstwo Wenezueli nad Hiszpanią |
Bitwa pod Cabriàn | 3 sierpnia 1817 | Wenezuela | Zwycięstwo Wenezueli nad Hiszpanią |
Bitwa nad jeziorem Maracaibo | 24 lipca 1823 | Wenezuela | Zwycięstwo Wielkiej Kolumbii nad Hiszpanią |
Argentyńska i urugwajska wojna o niepodległość | |||
Bitwa pod San Nicolás | 25 lutego 1811 | Rzeka Parana , Argentyna | Hiszpańskie zwycięstwo nad Argentyną |
Bitwa pod Port del Buceo | 14-17 maja 1814 | Rio de la Plata | Argentyńskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Chilijska wojna o niepodległość | |||
Bitwa pod Valparaiso | 27 kwietnia 1818 | Valparaiso , Chile | Hiszpańskie zwycięstwo nad Chile |
Walka Talcahuano | 28 października 1819 | Talcahuano , Chile | Chilijskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Wojna anglo-amerykańska 1812-1815 | |||
Bitwa pod USS United States i HMS Macedonian | 25 października 1812 | 500 mil (804,7 km) na południe od Azorów | Amerykańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa nad Shannon i Chesapeake | 1 st czerwiec 1813 | z Bostonu | Brytyjskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa nad jeziorem Erie | 10 września 1813 | Lake Erie , Stany Zjednoczone | Amerykańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa nad jeziorem Champlain | 11 września 1814 | Lake Champlain , Stany Zjednoczone | Amerykańskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa nad jeziorem Borgne | 14 grudnia 1814 | Lac Borgne , Stany Zjednoczone | Brytyjskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Druga wojna na Barbary (1815) | |||
Bitwa pod Przylądkiem Gata | 17 czerwca 1815 | z Hiszpanii | Amerykańskie zwycięstwo nad Algierem |
Bitwa o Cape Palos | 19 czerwca 1815 | śródziemnomorski | Amerykańskie zwycięstwo nad Algierem |
Wyprawa do Algieru (1816) | |||
Bombardowanie Algieru (1816) | 27 sierpnia 1816 | Algieria | Anglo-holenderskie zwycięstwo nad Algierem |
Brazylijska wojna o niepodległość (1822-1823) | |||
Bitwa o Rio Cotegipe | 8 grudnia 1822 | Brazylia | Zwycięstwo Brazylii nad Portugalią |
Grecka wojna o niepodległość (1821-1830) | |||
Bitwa pod Chios (1822) | 18-19 czerwca 1822 | Grecja | Zniszczenie okrętu flagowego osmańskiego |
Bitwa pod sfakteriami (1825) | 8 maja 1825 | Zatoka Navarin , Grecja | Egipskie zwycięstwo nad Grecją |
Bitwa w zatoce La Sude | 14-15 czerwca 1825 | Sude Bay , Grecja | Drobne greckie zwycięstwo nad Turko-Egipcjanami |
Bitwa pod Navarinem | 20 października 1827 | Zatoka Navarin , Grecja | Decydujące zwycięstwo rosyjsko-francusko-brytyjskie nad Turko-Egipcjanami |
Wojna cisplatynowa (1825-1828) | |||
Bitwa pod los Pozos | 11 czerwca 1826 | niedaleko Buenos Aires | Argentyńskie zwycięstwo nad Brazylią |
Walka Lary-Quilmes | 30 lipca 1826 | Argentyna | Argentyńskie zwycięstwo nad Brazylią |
Walka na Maldonado | 30 grudnia 1826 | Urugwaj | Argentyńskie zwycięstwo nad Brazylią |
Walka Juncala | 9 lutego 1827 | Wyspa Juncal , Urugwaj | Argentyńskie zwycięstwo nad Brazylią |
Walka Carmen de Patagones lub Vila del Carmen | 7 marca 1827 | Carmen z Patagones w Argentynie | Argentyńskie zwycięstwo nad Brazylią |
Walka pod Monte-Santiago | 6 kwietnia 1827 | Argentyna | Zwycięstwo Brazylii nad Argentyną |
Lake Mirim walczy | 4-5 i 20 stycznia 1828 r | Brazylia , Rio Grande do Sul | Argentyńskie zwycięstwo nad Brazylią |
Walka z Barrega | 27 stycznia 1828 | Argentyna , ujście rzeki La Plata | Zwycięstwo Brazylii nad Argentyną |
Incydenty morskie w Hispano-Meksyku (1828) | |||
Bitwa pod Mariel | 10 lutego 1828 | Kuba | Hiszpańskie zwycięstwo nad Meksykiem |
Wielka wojna kolumbijsko-peruwiańska (1828-1829) | |||
Walka o Punta Malpelo | 31 sierpnia 1828 | Pacyfik | Peruwiańskie zwycięstwo nad Wielką Kolumbią |
Bitwa Cruces | 22 listopada 1828 | Guayaquil , Ekwador | Peruwiańskie zwycięstwo nad Wielką Kolumbią |
Wojna rosyjsko-turecka 1828-1829 | |||
Walka Braila | 9 czerwca 1829 | Rosyjskie zwycięstwo nad Turcją | |
Portugalska wojna domowa (1828-1834) | |||
Bitwa pod Vila da Praia | 18 sierpnia 1829 | Wyspa Terceira , Azory | Zwycięstwo liberałów nad absolutystami |
Bitwa o Cape Saint-Vincent (1833) | 5 lipca 1833 | Cape Saint-Vincent , Portugalia | Zwycięstwo liberałów nad absolutystami |
Tagus Expedition (1831) | |||
Bitwa nad Tagiem | 11 lipca 1831 | Tagus , Portugalia | Francuskie zwycięstwo nad Portugalią |
Wojna konfederacji peruwiańsko-boliwijskiej (1835-1839) | |||
Walka na Islay | 12 i 13 stycznia 1838 | Pacyfik | Niezdecydowana walka między Peru a Chile |
Walka z Casmą | 10 stycznia 1839 | Pacyfik | Chilijskie zwycięstwo nad Peru |
Wojna Farrapos w Brazylii (1835-1845) | |||
Walka Laguna | 22-23 lipca 1839 | Santa Catarina , Brazylia | Zwycięstwo republikanów nad imperialistami |
Walka o Imbituba | 3 listopada 1839 | Santa Catarina , Brazylia | Zwycięstwo imperialistów nad republikanami |
Bitwa pod Laguną | 15 listopada 1839 | Santa Catarina , Brazylia | Zwycięstwo imperialistów nad republikanami |
Wojna cukiernicza (1838) | |||
Bitwa pod San Juan de Ulúa | 27 listopada - 5 grudnia 1838 | Meksyk | Francuskie zwycięstwo nad Meksykiem |
Wojna w Syrii (1839-1840) | |||
Bombardowanie Akki | 3-4 listopada 1840 | Palestyna | Zwycięstwo anglo-austro-tureckie nad Egiptem |
Guerra Grande lub wojna domowa argentyńsko-urugwajska między federalistami a unitarnymi (1839-1852) | |||
Walka na Costa Brava | 15-16 sierpnia 1842 | Rzeka Parana , Argentyna | Zwycięstwo argentyńskiej eskadry federalistycznej nad urugwajską jednostkową eskadrą |
Bitwa pod Vuelta de Obligado | 21 listopada 1845 | Rzeka Parana , Argentyna | Francusko-brytyjskie zwycięstwo nad Argentyną |
Powstanie niepodległościowe na Jukatanie (1841-1843) | |||
Bitwa pod Campeche | 16 maja 1843 | Meksyk | Zwycięstwo Texano-Yucatan nad Meksykiem |
Wojna haitańsko-dominikańska (1844-1856) | |||
Bitwa pod Tortuguero | 15 kwietnia 1844 | Republika Dominikany | Dominikańskie zwycięstwo nad Haiti |
Konflikt francusko-wietnamski (1847) | |||
Bitwa pod Tourane | 15 kwietnia 1847 | Wietnam | Francuskie zwycięstwo nad Wietnamczykami |
Pierwsza wojna księstw (1848-1850) | |||
Walka Helgolandu (1849) | 4 czerwca 1849 | Morze Północne , Niemcy | Duńskie zwycięstwo nad Szlezwikiem-Holsztynem |
Konflikt francusko-marokański (1851) | |||
Bombardowanie Salé (1851) | 26 -27 listopada 1851 | Salé , Maroko | Francuskie zwycięstwo nad Salétins |
Wojna krymska (1853-1855) | |||
Walka Pitsounda | 9 listopada 1853 | Morze Czarne , Gruzja | Rosyjskie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod Sinope | 30 listopada 1853 | Morze Czarne | Rosyjskie zwycięstwo nad Turkami |
Bitwa pod Kinburn | 17 października 1855 | Ukraina | Francusko-brytyjskie zwycięstwo nad Rosją |
Wojny Williama Walkera | |||
Bitwa pod San Juan del Sur | 23 listopada 1856 | Nikaragua | Zwycięstwo amerykańskich filibusterów nad Kostaryką |
Druga wojna opiumowa (1856-1860) | |||
Bitwa pod Fatshan Creek | 1 st czerwiec 1857 | 70 kilometrów na południe od Kantonu w Chinach | Zwycięstwo Wielkiej Brytanii nad Chinami |
Bitwa o forty Peiho | 29 czerwca 1859 | na Peiho w Chinach | Chińskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Civil War (1861-1865) | |||
Bitwa o Sewell's Point | 18-19 maja 1861 | Norfolk w stanie Wirginia | Niezdecydowana walka |
Bitwa nad potokiem Aquia | 28 maja - 1 st czerwiec 1861 | Hrabstwo Stafford , Wirginia | Niezdecydowana walka |
Walka Head of Passes | 12 października 1861 | na Missisipi | Południowe zwycięstwo |
Bitwa pod Port Royal | 7 listopada 1861 | Cieśnina Port-Royal, Karolina Południowa | Północne zwycięstwo |
Bitwa o punkt w kokpicie | 13 stycznia 1862 | Hrabstwo Prince William , Wirginia | Niezdecydowana walka |
Bitwa pod Elizabeth City | 10 lutego | Elizabeth City ( Karolina Północna ) | Północne zwycięstwo |
Bitwa o wyspę numer dziesięć | 28 lutego - 8 kwietnia 1862 | Nowy Madryt , Missouri | Północne zwycięstwo |
Walka w Hampton Roads | 8-9 marca 1862 | Sewell's Point , Wirginia | Niezdecydowana bitwa pomiędzy pancernikami CSS Merrimack i USS Monitor |
Bitwa pod Forty Jackson i Saint Philip | 16-28 kwietnia 1862 | Plaquemines Parrish , Luizjana | Północne zwycięstwo |
Plum Run Bend lub Fort Pillow fight | 10 maja 1862 | na Missisipi | Południowe zwycięstwo |
Bitwa o Drewry's Bluff | 15 maja 1862 | Hrabstwo Cherfield | Południowe zwycięstwo |
Pierwsza bitwa pod Memphis (1862) | 6 czerwca 1862 | Hrabstwo Shelby , Tennessee | Północne zwycięstwo |
Bitwa pod Saint Charles | 17 czerwca 1862 | White River , Arkansas | Północne zwycięstwo |
Bitwa pod Tampą | 30 czerwca - 1 st lipiec 1.862 | Tampa , Floryda | Niezdecydowana walka |
Walka Vicksburga | 17 lipca 1862 | na Missisipi | porażka północy |
Bitwa pod Fort Hindman | 9-11 stycznia 1863 | Arkansas | Północne zwycięstwo |
Bitwa o Charleston (1863) | 30 stycznia 1863 | Caroline z południa | Południowe zwycięstwo bez przyszłości |
Bitwa w porcie Portland | 27 czerwca 1863 | Portland w stanie Maine | Południowe zwycięstwo |
Druga bitwa o przełęcz Sabine | 8 września 1863 | Teksas | Południowe zwycięstwo |
Bitwa o Charleston (1864) | 17 lutego 1864 | Caroline z południa | Zwycięstwo Południa Hunley / Housatonic |
Bitwa pod Plymouth (1864) | 19 kwietnia 1864 | na Roanoke | Południowe zwycięstwo |
Bitwa pod Cieśniną Albemarle | 5 maja 1864 | u wybrzeży Północnej Karoliny | niezdecydowana walka |
Bitwa morska w Cherbourgu | 19 czerwca 1864 | Uchwyt | Północne zwycięstwo USS Kearsage nad CSS Alabama |
Bitwa pod Mobile Bay | 5 sierpnia 1864 | Mobile w stanie Alabama | Północne zwycięstwo |
Storpedowanie Albemarle | 27 września 1864 | Północne zwycięstwo | |
Zachodnie interwencje militarne przeciwko Japonii ( 1863 - 1865 ) | |||
Bitwa pod Shimonoseki | 16 lipca 1863 | Cieśnina Shimonoseki , Japonia | Amerykańskie zwycięstwo nad klanem Choshu |
Bombardowanie Kagoshimy | 15 -17 August 1.863 | Kagoshima , Japonia | Brytyjskie zwycięstwo nad klanem Satsuma |
Druga wojna księstw ( 1864 ) | |||
Walka Eckenforde | 1 st luty 1864 | Niemcy | Pruskie zwycięstwo nad Danią |
Walka Rugii lub Jasmunda | 17 marca 1864 | Baltic , Niemcy | Duńskie zwycięstwo nad Prusami |
Bitwa o Helgoland (1864) | 9 maja 1864 | Morze Północne , Niemcy | Duńskie zwycięstwo nad flotą austriacko-pruską |
Urugwajska wojna domowa: bunt generała Venancio Floresa (1864) | |||
Walka Paysandu | 7 września 1864 | Paysandú , Urugwaj | Zwycięstwo Brazylii nad Urugwajem |
Wojna potrójnego sojuszu (1864-1870) | |||
Bitwa pod Riachuelo | 11 czerwca 1865 | rio Parana i Paragwaj | Zwycięstwo Brazylii nad Paragwajem |
Wojna hiszpańsko-południowoamerykańska (1864-1866) | |||
Walka Papudo | 26 listopada 1865 | poza Valparaiso w Chile | Chilijskie zwycięstwo nad Hiszpanią |
Walka Abtao | 7 lutego 1866 | od Wysp Chiloé | niezdecydowana walka między Hiszpanią a flotą peruwiańsko-chilijską |
Bitwa pod Callao | 2 maja 1866 | Peru | niezdecydowana bitwa między Hiszpanią a Peru |
Ekwadorska wojna domowa: liberalny bunt przeciwko rządowi Garcii Moreno (1865) | |||
Walka Jambelli (1865) | 25 czerwca 1865 | Ekwador | Zwycięstwo rządu nad liberałami |
Trzecia włoska wojna o niepodległość (1866) | |||
Bitwa pod Lissą | 20 lipca 1866 | adriatycki | Austriackie zwycięstwo nad Włochami |
Wojna kreteńska (1867) | |||
Bitwa pod Arkadionem i Izzedinem | 19 sierpnia 1867 | Na południe od Krety | Zwycięstwo Turcji nad Grecją |
Japońska wojna domowa 1868-1869 lub wojna Boshina | |||
Bitwa pod Awa | 28 stycznia 1868 | Awa Bay , Japonia | Zwycięstwo szoguna nad imperialami |
Bitwa w zatoce Miyako | Marzec 1869 | Zatoka Miyako, Japonia | Imperialne zwycięstwo nad szogunatem |
Bitwa pod Hakodate | 4 do 10 maja 1869 | Hakodate Bay , Japonia | Imperialne zwycięstwo nad niezależną republiką Ezo |
Wojna francusko-niemiecka 1870 r | |||
Bitwa pod Bouvet i Meteor | 9 listopada 1870 | Off Hawanie , Kuba | Niezdecydowana walka między dwoma kanonierkami (francuskim i niemieckim) |
Rewolucja kantonalna | |||
Bitwa o Cartagena (1873) | 11 października 1873 | Cartagena , Hiszpania | |
Wojna między Królestwem Bugandy i Buvuma (1875) | |||
Bitwy o Jezioro Wiktorii | 27 sierpnia - 13 października 1875 | Jezioro Wiktorii , Afryka Wschodnia | Zwycięstwo Bugandy nad Buvumą |
Bunt Pieroli w Peru (1877) | |||
Walka o Punta Pichalo | 28 maja 1877 | Peru | Niezdecydowana walka pomiędzy pancernikiem rebeliantów a rządową fregatą pancerną |
Walka Pacocha | 29 maja 1877 | Peru | Niezdecydowana bitwa pomiędzy zbuntowanym pancernikiem a dwoma brytyjskimi okrętami |
Wojna rosyjsko-turecka 1877-1878 | |||
Walka Athar-Shefket i Westy | 23 lipca 1877 | Niezdecydowana walka między Turcją a Rosją | |
2 E wojna na Pacyfiku (1879-1884) | |||
Walka Chipana | 12 kwietnia 1879 | Chile | Niezdecydowana walka między Peru a Chile |
Pierwsza walka Iquique | 21 maja 1879 | Chile | Peruwiańskie zwycięstwo nad Chile |
Walka na Punta Gruesa | 21 maja 1879 | Chile | Chilijskie zwycięstwo nad Peru |
Pierwsza walka Antofagasty | 26 maja 1879 | Antofagasta ( Chile ) | Niezdecydowana walka między Chile i Peru |
Druga walka Iquique | 10 lipca 1879 | Chile | Niezdecydowana walka między Chile i Peru |
Zdobycie Rimaca | 23 lipca 1879 | Antofagasta ( Chile ) | Peruwiańskie zwycięstwo nad Chile |
Druga walka Antofagasty | 28 sierpnia 1879 | Antofagasta ( Chile ) | Peruwiańskie zwycięstwo nad Chile |
Bitwa pod Angamos | 8 października 1879 | Chile | Chilijskie zwycięstwo nad Peru |
Arica walka | 27 lutego 1880 | Arica , Chile | Niezdecydowana walka między Chile i Peru |
Wojna francusko-chińska (1881-1885) | |||
Bitwa pod Fuzhou lub Fou-Tchéou | 23 sierpnia 1884 | Chiny | Francuskie zwycięstwo nad Chinami |
Walka Shipu | 14 lutego 1885 | Chiny | Francuskie zwycięstwo nad Chinami |
Ekwadorska wojna domowa: rewolucja „los Chapulos” (1884) | |||
Bitwa pod Jaramillo | 5 grudnia 1884 | Ekwador | Zwycięstwo rządu nad liberałami |
Chilijska wojna domowa z 1891 roku | |||
Walka Calderilla | 23 kwietnia 1891 | Chile | Zwycięstwo rządu nad Kongresem |
Radykalna rewolucja argentyńska (1893) | |||
Combat del Espinillo | 24 września 1893 | Argentyna | Zwycięstwo rządu nad radykalnymi buntownikami |
Wojna chińsko-japońska (1894-1895) | |||
Bitwa pod Pungdo | 25 lipca 1894 | Korea | Japońskie zwycięstwo nad Chinami |
Bitwa pod Weihaiwei | 10 sierpnia 1894 | Chiny | Japońskie zwycięstwo nad Chinami |
Bitwa nad rzeką Yalou | 17 września 1894 | Korea | Japońskie zwycięstwo nad Chinami |
Wojna Anglo-Zanzibar (1896) | |||
Bombardowanie Zanzibaru | 27 sierpnia 1896 | Zanzibar , Tanzania | Brytyjskie zwycięstwo nad Zanzibarem |
Wojna hiszpańsko-amerykańska (1898) | |||
Bitwa o Zatokę Manilską lub Cavite | 1 st May 1898 | Manila Bay , Filipiny | Zwycięstwo Ameryki nad Hiszpanią |
Walka pod Cienfuegos | 11 maja 1898 | Kuba | Niezdecydowana walka między Hiszpanią a Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa w Zatoce Cardenas | 11 maja 1898 | Kuba | Hiszpańskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Bombardowanie San Juan de Puerto Rico | 12 maja 1898 | Porto Rico | Hiszpańskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa o Terrę i św. Pawła | 22 czerwca 1898 | Porto Rico | Zwycięstwo Ameryki nad Hiszpanią |
Bitwa pod Manzanillo | 30 czerwca 1898 | Kuba | Hiszpańskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa pod Santiago de Cuba | 3 lipca 1898 | Kuba | Zwycięstwo Ameryki nad Hiszpanią |
Wojna Tysiąc dni w Kolumbii (1899-1902) | |||
Combat de los Obispos | 24 października 1899 | río Magdalena , Kolumbia | Zwycięstwo rządu nad liberalnymi buntownikami |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wojna rosyjsko-japońska (1904-1905) | |||
Bitwa pod Port-Arthur | 08 lutego 1904 | Chiny | Japońskie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa pod Chemulpo | 9 lutego 1904 | off Incheon w Korei | Japońskie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa na Morzu Żółtym | 10 sierpnia 1904 | Półwysep Shandong , Chiny | Japońskie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa pod Ulsanem | 14 sierpnia 1904 | Morze Japońskie u wybrzeży Korei | Japońskie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa pod Cuszimą | 27 maja 1905 | Cieśnina Tsushima | Japońskie zwycięstwo nad Rosją |
Rewolucja meksykańska (1910-1920) | |||
Walka Topolobampo | 14 kwietnia 1914 | Sinaloa , Meksyk | Zwycięstwo konstytucjonalistów nad huertystami |
Wojna peruwiańsko-kolumbijska (1911) | |||
Bitwa pod La Pedrera | 12 lipca 1911 | rio putumayo | Peruwiańskie zwycięstwo nad Kolumbią |
Wojna włosko-turecka (1911-1912) | |||
Bitwa pod Prévéza | 29 września 1911 | Zatoka Ambrakijska , Grecja | Włoskie zwycięstwo nad Turcją |
Walka Igoumenista | 30 września 1911 | Grecja | Włoskie zwycięstwo nad Turcją |
Bitwa pod Kunfuda | 7-8 stycznia 1912 | Morze Czerwone | Włoskie zwycięstwo nad Turcją |
Bitwa pod Bejrutem | 24 lutego 1912 | Liban | Włoskie zwycięstwo nad Turcją |
Pierwsza wojna bałkańska (1912-1913) | |||
Bitwa pod Kaliakrą | 21 listopada 1912 | Morze Czarne | Bułgarskie zwycięstwo nad Turcją |
Bitwa pod Elli | 16 grudnia 1912 | Morze Egejskie | Greckie zwycięstwo nad Turcją |
Bitwa pod Lemnos | 18 stycznia 1913 | Morze Egejskie | Greckie zwycięstwo nad Turcją |
Pierwsza wojna światowa (1914-1918) | |||
Walka Antivari | 16 sierpnia 1914 | morze Adriatyckie | Francuskie zwycięstwo nad Austro-Węgrami |
Walka na wyspie Odensholm | 26 sierpnia 1914 | Zatoka Fińska | Rosyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Helgoland (1914) | 28 sierpnia 1914 | Morze Północne , Niemcy | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Walka Penang | 28 października 1914 | cieśnina Malakka | Niemieckie zwycięstwo nad Francją i Rosją |
Bitwa pod Coronelem | 1 st listopad wzniesiony w 1914 roku | z Chile | Niemieckie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa na Wyspach Kokosowych | 9 listopada 1914 | Ocean Indyjski | Australijskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa pod Przylądkiem Sarytch | 18 listopada 1914 | Morze Czarne | Rosyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Falklandy | 8 grudnia 1914 | Południowy Atlantyk | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Bank Dogger | 24 stycznia 1915 | morze Północne | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Gotlandię | 2 lipca 1915 | Szwecja | Rosyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa pod Kefken | 5 sierpnia 1915 | morze Czarne | Rosyjskie zwycięstwo nad Imperium Osmańskim |
Bitwa nad Zatoką Ryską | 8-19 sierpnia 1915 | Morze Bałtyckie | Rosyjsko-brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa nad jeziorem Tanganyka | 26 grudnia 1915 | Afryki Wschodniej | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Jutlandię | 1 st czerwiec 1.916 | Morze Północne u wybrzeży Danii | Brytyjskie zwycięstwo strategiczne nad Niemcami |
Rajd na Pas de Calais | 21 kwietnia 1917 | Uchwyt | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa w cieśninie Otranto | 15 maja 1917 | adriatycki | |
Bitwa pod cieśniną Muhu | 17 października 1917 | bałtycki | Niemieckie zwycięstwo nad Rosją |
Bitwa o Helgoland (1917) | 17 listopada 1917 | Morze Północne , Niemcy | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Atlantyk | 1917 | atlantycki | Zwycięstwo aliantów nad Niemcami |
Nalot na Zeebrugge | 23 kwietnia 1918 | Manche , Belgia | Niezdecydowana bitwa między Wielką Brytanią a Niemcami |
Estońska wojna o niepodległość i rosyjska wojna domowa | |||
Walka Aleksandrowska | 21 maja 1919 | kaspijski | Brytyjskie zwycięstwo nad bolszewicką Rosją |
Walka Krasnej Gorki | 17 czerwca 1919 | bałtycki | Brytyjskie zwycięstwo nad Rosją Bochevic |
Bitwa o Kronsztad | 18 sierpnia 1919 | Baltic , Rosja | Brytyjskie zwycięstwo nad bolszewicką Rosją |
Hiszpańska wojna domowa (1936-1939) | |||
Bitwa pod Cape Spartel (1936) | 29 września 1936 | Cieśnina Gibraltarska | Zwycięstwo nacjonalistów nad republikanami |
Bitwa pod przylądkiem Machichaco | 5 marca 1937 | u wybrzeży Vizcaya | Zwycięstwo nacjonalistów nad flotą pomocniczą Basków |
Bitwa pod Cape Cherchell | 7 września 1937 | poza Cherchell , Algieria | Republikańskie zwycięstwo taktyczne nad nacjonalistami |
Bitwa o Cape Palos | 5-6 marca 1938 | poza Cartagena , Hiszpania . | Republikańskie zwycięstwo nad nacjonalistami |
II wojna światowa (1939-1945) | |||
Bitwa pod Helem | 1 st Wrzesień +1.939 | poza Helem , Morze Bałtyckie | Niemieckie zwycięstwo nad Polską |
Bitwa pod Rio de la Plata | 13 października 1939 r | Rio de la Plata , między Urugwajem a Argentyną | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa o Atlantyk | 1939-1945 | atlantycki | Zwycięstwo aliantów nad Niemcami |
1 ponownie Bitwa o Narwik | 10 kwietnia 1940 | Norwegia | Niemieckie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
2 e Bitwy o Narwik | 13 kwietnia 1940 | Norwegia | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Kristiansand walczą | 24 kwietnia 1940 | Norwegia | Francuskie zwycięstwo nad Niemcami |
Operacja Vado | 14 czerwca 1940 | Włochy | Niezdecydowana bitwa między Francją a Włochami |
Bitwa o Punta Stilo | 9 lipca 1940 | Niezdecydowana bitwa między Australo-Brytyjczykami a Włochami | |
Bitwa pod Mers-el-Kebir | 4 lipca 1940 | Algieria | Brytyjczycy niszczą francuską flotę na kotwicy |
Bitwa pod Cape Spada | 19 lipca 1940 | u wybrzeży Krety | Australijsko-brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Bitwa o Dakar | 23-25 września 1940 | Senegal | Wyrzeczenie się anglo-gaullistów w opozycji do vichyists |
Walka z Cape Passaro | 12 października 1940 | u wybrzeży Sycylii | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Walka Libreville | 9 listopada 1940 | Gabon | Zwycięstwo Wolnych Francuskich Sił Morskich nad marynarką Vichy |
Bitwa pod Taranto | 11-12 listopada 1940 | Włochy | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Bitwa pod przylądkiem Teulada | 27-28 listopada 1940 | z Malty | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Bitwa o Koh Chang | 17 stycznia 1941 | Zatoka Syjamska | Francuskie zwycięstwo nad Syjamem |
Bombardowanie Genui (1941) | 9 lutego 1941 | Włochy | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Nalot na zatokę La Sude | 26 marca 1941 | Sude Bay , Kreta | Zwycięstwo Włoch nad Wielką Brytanią |
Bitwa o przylądek Matapan | 28-29 marca 1941 | Zatoka Lakońska , Grecja | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Bitwa na Wyspach Kerkennah | 15 kwietnia 1941 | Tunezja | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
Bitwa w Cieśninie Duńskiej | 24 maja 1941 | Niemieckie zwycięstwo nad Wielką Brytanią | |
Bitwa o Pearl Harbor | 7 grudnia 1941 | Hawaje | Japońskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa między Sydney a Kormoranem | 19 listopada 1941 | z Australii | wzajemne zniszczenie niemieckiego i australijskiego statku |
Atak księcia Walii i odpychanie | 10 grudnia 1941 | Morze Chińskie | Japońskie zwycięstwo nad Wielką Brytanią |
Bitwa o Cape Bon | 13 grudnia 1941 | Tunezja | Brytyjskie zwycięstwo nad Włochami |
1 ponownie Battle Sirte | 17 grudnia 1941 | Zatoka Sirte | Niezdecydowana bitwa między Wielką Brytanią a Włochami |
Bitwa na Karaibach | 1941 - 1945 | Indie Zachodnie , Morze Karaibskie , Zatoka Meksykańska | Zwycięstwo aliantów nad Niemcami i Włochami |
Bitwa pod św. Wawrzyńcem | 1942 - 1945 | Zatoka św. Wawrzyńca , Kanada | Zwycięstwo aliantów nad Niemcami |
Bitwa pod Balikpapan | 24 stycznia 1942 | Balikpapan , Borneo | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa w cieśninie Makassar | 4 lutego 1942 | Morze Jawajskie | Japońskie zwycięstwo nad flotą holenderską i amerykańską |
Bitwa na Morzu Jawajskim | 27 lutego 1942 | Morze Jawajskie | Japońskie zwycięstwo nad flotami holenderskimi, brytyjskimi, amerykańskimi i australijskimi |
Druga bitwa na Morzu Jawajskim | 1 st marzec 1942 | Morze Jawajskie | Japońskie zwycięstwo nad flotą brytyjską i amerykańską |
2 e Bitwa o Sirte | 22 marca 1942 | Zatoka Sirte | Niezdecydowana bitwa między Wielką Brytanią a Włochami |
Wózek operacyjny | 27 marca 1942 | Saint Nazaire , Francja | Brytyjskie zwycięstwo nad Niemcami |
Bitwa pod Diego-Suarez | 5-7 maja 1942 | Madagaskar | Brytyjskie zwycięstwo nad Vichy |
Bitwa na Morzu Koralowym | 7 i 8 maja 1942 | Rafa koralowa | Zwycięstwo Stanów Zjednoczonych i Australii nad Japonią |
Bitwa o Midway | 4 czerwca 1942 | z wysp Midway | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa o wyspę Savo | 9 sierpnia 1942 | Wyspa Savo , Wyspy Salomona | Japońskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi |
Operacja Pedestal | 10-15 sierpnia 1942 | śródziemnomorski | Niemiecko-włoskie zwycięstwo taktyczne i strategiczna porażka nad Wielką Brytanią |
Bitwa o Wschodnie Salomony | 24-25 sierpnia 1942 | Wyspa Santa Isabel , Wyspy Salomona | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa pod Przylądkiem Nadziei | 11-12 października 1942 | Na północ od Guadalcanal , Wyspy Salomona | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa na wyspach Santa Cruz | 25-27 października 1942 | Santa Cruz Wyspy , Wyspy Salomona | Japońskie zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi , Australią i Nową Zelandią |
Bitwa morska pod Casablanką | 8-10 listopada 1942 | Maroko | Amerykańskie zwycięstwo nad Vichy |
Bitwa morska pod Guadalcanal | 13-15 listopada 1942 | Guadalcanal , Wyspy Salomona | Zwycięstwo Stanów Zjednoczonych , Australii i Nowej Zelandii nad Japonią |
Bitwa pod Tassafarongą | 30 listopada 1942 | Tassafaronga, Guadalcanal | Zwycięstwo Japonii nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa na Morzu Barentsa | 31 grudnia 1942 | Zwycięstwo Wielkiej Brytanii nad Niemcami | |
Bitwa o wyspę Rennell | 29-30 stycznia 1943 | Wyspy Salomona | Zwycięstwo Japonii nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa na Morzu Bismarcka | 2-4 marca 1943 r | w Lae arge w Nowej Gwinei | Zwycięstwo Stanów Zjednoczonych i Australii nad Japonią |
Bitwa pod Cieśniną Blackett | 5-6 marca 1943 | Wyspy Salomona | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa na Wyspach Komandorskich | 26 marca 1943 | Wyspy Aleuckie | Zwycięstwo Stanów Zjednoczonych nad Japonią |
Bitwa nad zatoką Kula | 5-6 lipca 1943 | Spokojna | Niezdecydowana bitwa między Japonią a Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa pod Kolombangara | 12-13 lipca 1943 | Wyspy Salomona | Zwycięstwo Japonii nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa w zatoce Vella | 6-7 sierpnia 1943 | Wyspy Salomona | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa pod Horaniu | 17-18 sierpnia 1943 | Wyspy Salomona | Taktyczne zwycięstwo Japonii nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa morska pod Vella Lavella | 7 października 1943 r | Wyspy Salomona | Zwycięstwo Japonii nad Stanami Zjednoczonymi |
Bitwa nad zatoką cesarzowej Augusty | noc od 1 st do 2 listopada 1943 | Wyspy Salomona , niedaleko Bougainville | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa pod Przylądkiem św. Jerzego | 26 listopada 1943 | Spokojna | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa o Przylądek Północny | 26 grudnia 1943 | Arktyka u wybrzeży Norwegii | Anglo-norweskie zwycięstwo nad Niemcami |
Operacja Hailstone | 17 lutego 1944 | Chuuk , Mikronezja | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa pod Ushant | 9 czerwca 1944 | Uchwyt | Zwycięstwo aliantów nad Niemcami |
Bitwa na Morzu Filipińskim | 19–20 czerwca 1944 r | Morze Filipińskie | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa w zatoce Leyte | 23-27 października 1944 r | Filipiny | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Operacja Ten-Gō | 7 kwietnia 1945 | Japonia , między Kiusiu a wyspami Ryūkyū | Zwycięstwo Ameryki nad Japonią |
Bitwa w Cieśninie Malakka | 15-16 maja 1945 | Cieśnina Malakka | Brytyjskie zwycięstwo nad Japonią |
Wojna peruwiańsko-ekwadorska (1941) | |||
Walka Jambeli | 25 lipca 1941 | Kanał Jambeli | Ekwadorskie zwycięstwo nad Peru |
Indonezyjska wojna o niepodległość (1945-1949) | |||
Bitwa w zatoce Cirebon | 5 stycznia 1947 | Indonezja | Holenderskie zwycięstwo nad Indonezją |
Izraelska wojna o niepodległość (1948-1949) | |||
Odeprzyj Aszdoda | 4 czerwca 1948 | Izrael | Izraelskie zwycięstwo nad Egiptem |
Bitwa pod El-Magdel | 22 października 1948 | Izrael | Izraelskie zwycięstwo nad Egiptem |
wojna koreańska | |||
Walcz z Pusan | 25 czerwca 1950 | Korea | Zwycięstwo Korei Południowej nad Koreą Północną |
Bitwa pod Chumunjin | 2 lipca 1950 | Korea | Anglo-amerykańskie zwycięstwo nad Koreą Północną |
Ekspedycja Sueska i kampania na Synaj (1956) | |||
Walka fregaty Damietta | 31 października 1956 | Morze Czerwone | Brytyjskie zwycięstwo nad Egiptem |
Walka niszczyciela Ibrahim el-Awal | 1 st listopad +1.956 | u wybrzeży Egiptu | Francusko-izraelskie zwycięstwo nad Egiptem |
Walka Al-Nassera i Tarika | 1 st listopad +1.956 | od Hajfy i Gazy | Niezdecydowana walka między Francją a Egiptem |
Bitwa pod Brullusem | 4 listopada 1956 | z Aleksandrii | Brytyjskie zwycięstwo nad Egiptem |
Wojna w Wietnamie (1959-1975) | |||
Incydenty w Zatoce Tonkińskiej | 2-4 sierpnia 1964 | Zatoka Tonkińska | Zwycięstwo Ameryki nad Demokratyczną Republiką Wietnamu |
Bitwa pod Dong Hoi | 19 kwietnia 1972 | Zatoka Tonkińska | Zwycięstwo Ameryki nad Demokratyczną Republiką Wietnamu |
Konflikt Goa , Operacja Vijay ( 1961 ) | |||
Walka Mormugão | 18 grudnia 1961 | u wybrzeży Mormugão w indiach | Zwycięstwo Indii nad Portugalią |
Konflikt holendersko-indonezyjski (1962) | |||
Bitwa na Morzu Arafura | 15 stycznia 1962 | poza zachodnią Nową Gwineą | Holenderskie zwycięstwo nad Indonezją |
Wojna sześciodniowa (1967) | |||
Bitwa w Cieśninie Tiran | 6 czerwca 1967 | Morze Czerwone | Izraelskie zwycięstwo nad Egiptem |
Wojna na wyczerpanie (1967-1970) | |||
Zniszczenie niszczyciela Eilat | 21 października 1967 | poza Port Saïd | Egipskie zwycięstwo nad Izraelem |
Wojna indyjsko-pakistańska (1971) | |||
Operacja Trident (1971) | 3 grudnia 1971 | Karaczi | Indyjskie zwycięstwo nad Pakistanem |
Storpedowanie Khukri | 8 grudnia 1971 | off Diu | Zwycięstwo Pakistanu nad Indiami |
Operacja Python (1971) | noc z 8 na 9 grudnia 1971 | Karaczi | Indyjskie zwycięstwo nad Pakistanem |
Wojna Jom Kippur (1973) | |||
Bitwa pod Latakią | 7 października 1973 | Syria | Izraelskie zwycięstwo nad Syrią |
Bitwa pod Damiettą (1973) | 9 października 1973 | Egipt | Izraelskie zwycięstwo nad Egiptem |
Conflict of the Paracels (1974) | |||
Bitwa pod Hoàng Sa | 17-19 listopada 1974 | Wyspy Paracelskie | Chińskie zwycięstwo nad Republiką Wietnamu |
Wojna iracko-irańska | |||
Bitwa pod Al-Faw lub operacja Morvarid | 28-29 listopada 1980 | Zatoka Perska | Irańskie zwycięstwo nad Irakiem |
Wojna o Falklandy (1982) | |||
Storpedowanie generała Belgrano | 2 maja 1982 | Południowy Atlantyk | Brytyjskie zwycięstwo nad Argentyną |
Bitwa nad zatoką San Carlos | 22 do 27 maja 1982 | Falklandy | Brytyjskie zwycięstwo nad Argentyną |
Incydenty amerykańsko-libijskie (1986) | |||
Bitwy w Zatoce Sirte | 24-25 marca 1986 | śródziemnomorski | Amerykańskie zwycięstwo nad Libią |
Konflikt Wysp Spratley (1988) | |||
Bitwa na wyspach Đá Gạc Ma | 4 marca 1988 | Wyspy Spratley | Chińskie zwycięstwo nad Wietnamem |
Incydenty amerykańsko-irańskie w Zatoce Perskiej (1988) | |||
Bitwa na platformach wiertniczych Sassan i Sirri | 18 kwietnia 1988 | Zatoka Perska | Zwycięstwo Ameryki nad Iranem |
Incydenty między dwoma Koreami | |||
Pierwsza bitwa pod Yeonpyeong | 15 czerwca 1999 | Żółte morze | Zwycięstwo Korei Południowej nad Koreą Północną |
Bitwa | Daktyle) | Lokalizacja | streszczenie |
---|---|---|---|
Wojna domowa na Sri Lance | |||
Bitwa pod Mullaitivu-Chalai | 16 kwietnia 2001 | Sri Lanka | Niezdecydowana bitwa między Sri Lanką a marynarką LTTE |
Walcz z Mullaitivu | 20 kwietnia 2001 | Sri Lanka | Zwycięstwo Sri Lanki nad marynarką LTTE |
Walka na wyspie Mannar | 25 marca 2006 | Sri Lanka | Zwycięstwo marynarki LTTE nad Sri Lanką |
Battle off Jaffna (2006) | 11 maja 2006 | Sri Lanka | Niezdecydowana bitwa między Sri Lanką a marynarką LTTE |
Bitwa pod Pesalai-Thalaimannar | 17 czerwca 2006 | Sri Lanka | Niezdecydowana bitwa między Sri Lanką a marynarką LTTE |
Bitwa o lagunę Kalpitya | 28 czerwca 2006 | Sri Lanka | Zwycięstwo marynarki LTTE nad Sri Lanką |
Walcz z Pulmoddai | 24-25 września 2006 | Sri Lanka | Zwycięstwo Sri Lanki nad marynarką LTTE |
Walka Colombo | 27 stycznia 2007 | przed Colombo , Sri Lanka | Zwycięstwo Sri Lanki nad marynarką LTTE |
Battle off Jaffna (2007) | 26 grudnia 2007 | Sri Lanka | Zwycięstwo Sri Lanki nad marynarką LTTE |
Bitwa pod Kallarawą | 25 marca 2008 | off Kallarawa , Sri Lanka | Zwycięstwo Sri Lanki nad marynarką LTTE |
Bitwa o Point Pedro | 28 grudnia 2008 | off Punkt Pedro , Sri Lanka | Zwycięstwo Sri Lanki nad marynarką LTTE |
Incydenty między Japonią a Koreą Północną | |||
Walka Amami-Ōshima | 22 grudnia 2001 | Wyspa Amami Ō-shima , Japonia | Japońskie zwycięstwo nad Koreą Północną |
Incydenty między dwoma Koreami | |||
Druga bitwa pod Yeonpyeong | 29 czerwca 2002 | Korea | Niezdecydowany walka pomiędzy Północnej Korei i Korei Południowej |
Somalijska anarchia | |||
Walcz z Somalią w 2006 roku | 18 marca 2006 | Somali | Amerykańskie zwycięstwo nad somalijskimi piratami |
Konflikt izraelsko-libański 2006 | |||
Atak korwety Hanit | 14 lipca 2006 | z Bejrutu | Zwycięstwo Hezbollahu nad Izraelem |
Druga wojna w Osetii Południowej (2008) | |||
Bitwa u wybrzeży Abchazji | 10 sierpnia 2008 | Morze Czarne | Rosyjskie zwycięstwo nad Gruzją |