Le Printemps de Bourges Kredyt Mutuel | |
Od lewej: Maurice Pollein (prezes Association pour un festival de la chanson) oraz trzej współzałożyciele Printemps de Bourges: Daniel Colling, Maurice Frot i Alain Meilland podczas konferencji prasowej w Bourges w Luty 1984. | |
Dobry | aktualna muzyka |
---|---|
Miejsce | Bourges ( Francja ) |
Szczegóły kontaktu | 47 ° 05 ′ 04 ″ północ, 2 ° 23 ′ 47 ″ wschód |
Okres | kwiecień - początek maja (około tygodnia), corocznie |
Sceny | 14 |
Pojemność | 90 000 |
Data utworzenia | 1977 |
Założyciele | Daniel Colling , Maurice Frot , Alain Meillandil |
Status prawny | SAS |
Struktura nadrzędna | C2G |
Kierunek | Borys Wedel |
Stronie internetowej | www.printemps-bourges.com |
Printemps de Bourges Crédit Mutuel ( PDB ), zwany również Wiosna , to festiwal muzyczny w Francji , założona od 6 do10 kwietnia 1977w Bourges , w departamencie Cher .
Została stworzona przez Daniela Collinga , Alaina Meillanda , piosenkarza i aktora oraz Maurice'a Frota , byłego współpracownika Léo Ferré z pomocą Écoute si Pleut (społeczeństwo obywatelskie zrzeszonych artystów stworzone przez Daniela Collinga, Maurice'a Frota, Alaina Meillanda i Daniela Borneta) . Został zaprezentowany przez Maison de la culture de Bourges i Écoute si Pleut z France Inter i przy wsparciu Jean-Christophe Dechico, dyrektora Maison de la culture de Bourges, ale walczył o zwycięstwo w Berruyers . Osiemdziesiąt koncertów, dwustu artystów w kilkunastu miejscach w ciągu tygodnia i poza festiwalem z udziałem : Les Innocents , Elmer Food Beat , Les Clam's , Oneyed Jack , DNC, Marousse .
Od 23 grudnia 2013Firma Printemps de Bourges jest własnością grupy prywatnych C2G, zależnej od Morgane Produkcji i telegramu Group, zarówno akcjonariuszom Francofolies de La Rochelle .
Festiwal od początku swojego istnienia promuje artystyczne wartości tworzenia, odkrywania i powstawania, a swoją misję osadza wokół pojęć transmisji, odpowiedzialności i dostępu do kultury dla wszystkich. Realizowane są projekty edukacji artystycznej i kulturalnej dla najmłodszych oraz współpraca z innymi podmiotami kulturalnymi w mieście Bourges, takimi jak Konserwatorium z wydziałowymi wpływami Bourges lub Centre des monuments nationaux .
Czterdziestu artystów i dwadzieścia koncertów w Maison de la Culture , w namiocie ustawionym na Place Séraucourt oraz w teatrze Jacques-Cœur z François Béranger , Jacques Higelin , Dick Annegarn , Bernard Lavilliers , Leny Escudero , Henri Tachan , Catherine Ribeiro , Colette . Magny , czcionki i Val , Julos Beaucarne , Jacques Bertin , Mama Béa Tekielski , Joël Favreau , Haiti Toto Bissainthe The Occitans Joan-Pau Verdier i Claudi Marti The Bracia Jacques i Serge Reggiani , ale również Charles Trenet . Pierwsza wiosna to sukces: sprzedano prawie 13 000 biletów. Od drugiej edycji Printemps wznosi się nieodparcie w górę: osiemdziesięciu artystów, czterdzieści pięć koncertów i 25 000 widzów w pięć dni. Siedem dni i 40 000 widzów w 1979 roku, dziewięć dni i 50 000 widzów w 1981 roku.
Przyszłość festiwalu jest jednak niepewna: duża część mieszkańców zdecydowanie sprzeciwia się jego powtórzeniu, a budżet musi być co roku renegocjowany z Maison de la culture. Od pierwszej reedycji festiwal może jednak liczyć na bezwarunkowe wsparcie nowej komunistycznej gminy Jacquesa Rimbaulta . W 1982 roku , wraz z przybyciem Jacka Langa do Ministerstwa Kultury , państwo zaczęło dotować Printemps de Bourges. Region Centre-Val de Loire i departament Cher zakończą w 1986 roku partnerstwo władz publicznych.
W 1980 roku z upływem Léo Ferré , Yves Montand , Francis Cabrel , Serge Gainsbourg , Michel Jonasz , CharlÉlie Couture , Charles Aznavour , William Sheller , Francis Lalanne lub Indochine , Stephan Eicher , Étienne Daho , Daniel Balavoine , Alain Bashung , The Cure EN 1982 , U2 w 1983 , Simple Minds w 1984 , itd. by wskazać grupy i artystów zauważonych przez „oddziały” Printemps w całej Francji – i kilka lat za granicą. Zobaczymy Chanson Plus Bifluorée et les Hot Pants Manu Chao ( 1986 ), Mano Negra ( 1988 ), The Bandidos and Ox (1980), les Têtes Raides ( 1989 ), Zebda ( 1990 ), Faudel ( 1996 ), Madeleine Peyroux , Paris Combo i Lhasa ( 1997 ), Bams ( 1999 ), Jeanne Cherhal ( 2001 ), Nosfell ( 2004 ), Anaïs ( 2005 ), Christine and the Queens ( 2012 ) itd. W 1986 roku Barbara zaśpiewała w duecie Lily Passion z Gerardem Depardieu . W 10 -go wiosną, w 1986 roku, 125.000 widzów, dziesięć razy więcej niż w 1977 roku oraz w 1987 roku z 133.000 widzów, aw 1988 roku , koncert Johnny Clegg , pierwotnie planowany na 11.000 widzów w przyjmującym 18 000. Ale 1989 roku złożył wniosek o bankructwo.
Nowy początek Printemps, w 1990 roku, był świadkiem wybuchu rapu, z Public Enemy lub, w następnym roku, z NTM i Juliette Gréco, a następnie Khaled , Youssou N'Dour , Salif Keïta , Kassav , Rachid Taha , Cheb Mami , Ray Lema , Cesaria Evora w , Papa Wemba , Lucky Dube , Manu Dibango , Danyel Waro , Compay Segundo , Yuri Buenaventura , Madredeus , ja Muvrini , etc. , Wailers w 1997 i pięć razy Massilia Sound System , Les Rita Mitsouko i Eddy Mitchell , Les Négresses verte i Henri Salvador , Joe Cocker i MC Solaar , Patricia Kaas and Blur , Noir Désir i Worlds Apart , itp.
W latach 90. Printemps ponownie przekroczył granicę 100 000 widzów. Wraz ze swoim nowym zespołem programistycznym Daniel Colling postanawia od 1999 roku powrócić do swoich pierwotnych podstawowych wartości, odkryć i odwagi. „Pointy” rock, najpłodniejsi twórcy electro , nowi francuscy wokaliści: Printemps po raz kolejny jest pudłem dla najbardziej ekscytujących nowości chwili, od Yanna Tiersena po Vincenta Delerma , od Dionysos po Têtes Raides , od Souad Massi po Tiken Jah Fakoly , od Bénabar do Susheeli Raman , od Cali do Franza Ferdynanda .
W tym samym okresie, w 2000 roku, wytwórnia Découvertes, we współpracy z Fnac , przekształciła się w „Attention Talent Scene”, Découvertes du Printemps de Bourges i Fnac. Format Festiwalu jest teraz celowo oprawiony w około 50 000 miejsc, a obłożenie przekracza 95%.
Wiosna przechodzi trakcie jego 30 -tego wydania, 2006 , z komentarzami do Léo Ferré i Serge Gainsbourg . W tym samym roku objawienie młodego nastolatka piętnastu Izia , kto okaże się córką Jacques Higelin , potem Olivia Ruiz , Yael Naim , Thomas Dutronc , The zrobić , Camille , Moriarty , Emily Loizeau , Gaëtan Roussel , duet przez Juliette Greco z Abd Al Malik na Born gdzieś przez Maxime Le Forestier . W 2010 roku wokaliści Camille, La Grande Sophie , Jeanne Cherhal , Emily Loizeau, Olivia Ruiz i Rosemarie Stanley utworzyli grupę „Françoises”, na wyjątkowy wieczór, podczas którego wymienili się piosenkami i stworzyli Je m'appelle Françoise .
Pięć lat później coverują tę piosenkę na France Inter , w hołdzie ofiarom ataków z 7 stycznia 2015 roku , pod tytułem Je m'appelle Charlie . Edycja 2014 to koncert Anne Sylvestre , 36 lat po jej pierwszej scenie w Bourges. Piosenkarka Juliette Gréco rozpoczyna swoją pożegnalną trasę koncertową koncertem w Printemps de Bourges podczas edycji 2015.
Program iNOUïS opiera się na trzech etapach wsparcia: harcerstwie, rozpowszechnianiu na scenie i szkoleniu.
Od pierwszego festiwalu w 1977 roku specjalny program „Sceny Otwarte” oferuje przestrzeń zarezerwowaną dla młodych, nieznanych lub wyjątkowych talentów.
Ta inicjatywa to prawdziwy sukces, który generuje ewoluującą organizację, zawsze lepiej dostosowaną do potrzeb. Na początku wybór to Berry i wykonany z kaset . Otwiera się na „Spring Tremplins”, zintegrowane z oficjalnym programem.
W 1985 roku powstało stowarzyszenie Réseau Printemps , niezależne od organizatora festiwalu, aby zarządzać systemem Les Découvertes du Printemps de Bourges (najpierw lokalnie z trzema oddziałami w pierwszym roku, następnie 8, a następnie w 1988 roku 22 ).
Tak więc w 1989 r. Réseau Printemps reprezentowała prawdziwą sieć terytorialną obejmującą Francję metropolitalną , Quebec , Szwajcarię i Belgię, czyli łącznie 28 oddziałów.
W 2000 roku wyodrębniono cztery gatunki muzyczne : rock , song , electro , hip-hop .
W 2012 roku urządzenie to stało się „Les iNOUïS du Printemps de Bourges”. Rejestruje się 3860 grup, wybiera się około trzydziestu grup , które powstają podczas festiwalu: iNOUïS. Około dziesięciu grup otrzymuje grant w wysokości tysiąca euro, zwany „Czekając na wiosnę”.
Powstały dwie nagrody: Printemps de Bourges Crédit Mutuel - iNOUïS oraz nagroda Jury - iNOUïS dla dwóch artystów z selekcji. Różne nagrody są przyznawane przez jury złożone z profesjonalistów muzycznych, niezależne od festiwalu i Printemps Network, pod przewodnictwem artysty.
Sukces ten potwierdza uznanie, frekwencja i pomoc profesjonalistów muzycznych i dziennikarzy . Działania te wspiera całe środowisko muzyczne ( CNV , Sacem , Fundusz na rzecz twórczości muzycznej, Studio des Variétés i SPPF), a także Ministerstwo Kultury i Komunikacji ( DGCA ) oraz Miasto Bourges .
Wybrani artyści zapraszani są do udziału w szkoleniach, rezydencjach i różnych renomowanych festiwalach we Francji i za granicą. Od 2014 r. obaj zwycięzcy zostali zaproszeni jesienią na „Tournée des iNOUïS du Printemps de Bourges Crédit Mutuel” w pięciu miastach we Francji.
W 2019 roku stworzono kurs wsparcia i profesjonalizacji dla wszystkich iNOUïS, który odbywa się przez tydzień po ich wizycie na festiwalu Printemps de Bourges Crédit Mutuel.
W 2014 roku wyłoniono 32 artystów/grupy ze zwycięzcami Markiem Bérube, Billie Brelok i Thylacine .
Wybór 2014W 2017 roku wyłoniono 33 artystów/grupy ze zwycięzcami Eddy de Pretto , Ash Kidd i Lysistrata.
Wybór 2017W 2018 roku wyłoniono 33 artystów/grupy, których zwycięzcami zostali Ordre du Périph i Apollo Noir.
W 2019 roku wybieranych jest 33 artystów/grup ze zwycięzcami Silly Boy Blue, Calling Marian i Di#SE.
Wybór 2019W 2020 roku 33 artystów / grup jest wybieranych ze zwycięzcami Merryn Jeann, Leys i The Doug.
Niektóre godne uwagi iNOUïS: Christine and the Queens , Feu! Chatterton , Hyphen Hyphen , Petit Biscuit , Fakear , Radio Elvis , Fauve , Aloïse Sauvage , Thylacine , François i Góry Atlas , Last Train , Grand Blanc , Fishbach , Apollo Noir czy Odezenne .
Każdego roku Printemps de Bourges odbywają się w różnych salach, takich jak:
Różne sceny są ustawione na zewnątrz, w tym:
Wyjątkowo katedra kilkakrotnie otwierała swoje podwoje podczas festiwalu, podobnie jak kościół Saint-Pierre w 2010 roku, sala Duc-Jean w 2009 roku, teatr Saint-Bonnet w 2008 roku i wieża ciśnień w 1990 roku.
W tym pierwszym roku festiwal odbył się od 6 do 10 kwietniaa obecni byli następujący artyści lub grupy: Au Bonheur des Dames , Bernard Lavilliers , Catherine Ribeiro , Charles Trenet , Colette Magny , Dick Annegarn , Font et Val , François Béranger , Imbert et Moreau , Jacques Bertin , Jacques Higelin , Joan-Pau Verdier , Julos Beaucarne , Leny Escudero , Alain Meilland , Les Frères Jacques , Mama Bea , Michel Bühler , Michèle Bernard , Serge Reggiani , Yvan Dautin , Alain Bert
1978Ten 2 nd edycja odbyła się w dniach 12 do16 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Alan Stivell , Anne Sylvestre , Areski i Brigitte Fontaine , Bernard Lubat , Claude Nougaro , Gabriel Yacoub , Georges Moustaki , Alexandre Wielebny , Gilbert Laffaille , Graeme Allwright , Jean-Roger Caussimon , Lluís Llach , Louise Forestier , Maria del Mar Bonet , Michèle Bernard , Mireille , Mona Lisa , Pia Colombo , Renaud , Roger Siffer , Steve Waring .
Ten 3 rd edition miała miejsce od 12 do18 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Alain Bert Alain Souchon , Alain Meilland , Anna Prucnal , Antoine Tomasza , Castelhemis , CharlÉlie Couture , Dan Ar Braz , David McNeil , Ganafoul, Guy Beart , Gwendal , Hubert-Félix Thiéfaine , Imago , Isabelle Mayereau , Jacques Higelin , Jacques Poustis , Les Étoiles , Magma , Malicorne , Paco Ibañez , Plume Latraverse , Renaud , Telefon , Urban Sax .
Ten 4 th edycja odbyła się w dniach 5 do13 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Alain Bashung , Ange , Angelique Ionatos , Bijou , Etron Fou , Francis Lemarque , Graeme Allwright , Guy Bedos , idir , Jacques Villeret , Jacques Higelin , Luther Allison , markiza de Sade , Maxime Le Forestier , Mouloudji , Nino Ferrer , Odeurs , Starshooter , Tri Yann , Trust , The Bandidos, Wół Valérie Lagrange .
Ten 5 th edycja odbyła się w dniach 4 do12 kwietniaa obecni byli następujący artyści lub grupy: Bernard Lavilliers , Bill Deraime , Edith Butler , Edith Nylon , Georges Moustaki , Gilles Langoureau , Golden Gate Quartet , Hubert-Félix Thiéfaine , Jean Guidoni , Jean-Jacques Milteau , Jean-Patrick Capdevielle , Jo Lemaire , Julien Clerc , Jungle à Ferraille , Michel Boujenah , Murray Head , Pierre Rapsat , Richard Séguin , Robert Charlebois , Rufus . Le Temps des Kryzysy (tworzenie Maison de la kultury de Bourges, z Michèle Bernard Michel Grange, Alain Meilland , Paul Castanier Daniel Darmezin).
1982Ten 6 th edycja miała miejsce od 3 do12 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Alex Metayer , Antoine Tomasza , Brenda Wootton , CharlÉlie Couture , Daniel Lavoie , Fabienne Thibeault , Francis Cabrel , Jacques Weber , John Williams , julos Beaucarne , Kas produkt , Léo Ferré , Les Psy , mały Bob Fabuła , Michel Jonasz , Nass El Ghiwane , Nilda Fernández , Lekarstwo , Opozycja , Tom Novembre , Yves Duteil , Yves Montand .
1983Ten 7 th edycja odbyła się w dniach od 2 do10 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Ange , Baden Powell , Bernard Lavilliers , Katarzyna Lara , Dexys Midnight Runners , Félix Leclerc , Gérard Blanchard , Graeme Allwright , Gun Club , Indochine , Julien Clerc , Kevin Coyne , Lili upuść , Malavoi , Marc Seberg , Maxime Le Forestier , Miles Davis , Sapho , Jauk Armal , Touré Kunda , U2 , Vincent Absil . Match (stworzenie Centre régional de la chanson de Bourges , reżyseria Alain Meilland , z Aline Chertier, Michèle Bauerle, Christianem Mazzuchini, Michelem Grange).
1984Ten 8 th edycja odbyła się w dniach31 marca do 8 kwietniaoraz obecni byli następujący artyści lub grupy: Castelhemis , Carte de séjour , Claude Nougaro , Daniel Balavoine , Didier Lockwood , Echo and the Bunnymen , Simple Minds , Eddy Louiss , Francis Cabrel , Guy Bedos , Jacques Higelin , Linton Kwesi Johnson , Ni , Paul Personn , Pierre Desproges , Raoul Petite , Renaud , Stephan Eicher , TC Matic , Nits , Valérie Lagrange , William Burroughs , William Sheller , Zéro de zachowanie , The ogłuszania , Kas produktu.
1985Ten 9 th edycja odbyła30 marca do 8 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Alain Bashung , Angelo Branduardi , Johnny Hallyday , Eddy Mitchell , CharlÉlie Couture , Dead Can Dance , Diane Dufresne , Étienne Daho , zielony na czerwony , Jango Edwards , Jean-Luc Bideau , João Bosco , Joe King Carrasco , Juliette Gréco , L'Affaire Louis' Trio , Léo Ferré , Les Cent Printemps des poètes (utworzenie Centre régional de la chanson de Bourges, z Gérardem Pierronem , Alainem Meillandem , Michelem Grange), Marc Seberg , Paolo Conte , Passion Fodder , Patrick Dupond , Scharif Alaoui , Sharon Evans , The Cocteau Twins , The Stranglers , Alain Bert, Gérard Yon, itd.
Również w 1985 roku uruchomiono Printemps Networks i jego oddziały regionalne, mające na celu wprowadzenie artystów w regiony i zapewnienie im kontaktów zawodowych.
1986Ten 10 th edycja odbyła28 marca do 6 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: Barbara , Bill Hurley , Carmel , Castelhemis , Claude Nougaro , Fine Young Cannibals , Gérard Depardieu , Hot Pants , I Muvrini , Indochine , Jad Wio , Juliette , Level 42 , Madness , Niagara , Orchester national zespół jazzowy , Ray Lema , Serge Gainsbourg , Talk Talk , The Cramps , The Woodentops , Touré Kunda , Véronique Sanson , Youssou N'Dour , Renaud , Alan Stivell .
1987Ten 11 th edycja odbyła się w dniach od 17 do26 kwietniaobecni byli także następujący artyści lub grupy: Alpha Blondy , Archie Shepp , Bérurier noir i Les Endimanchés , Charles Trenet , Chet Baker , Emmylou Harris , Erasure , Fawzy Al-Aiedy , Jane Birkin , Jerry Lee Lewis , John McLaughlin , Johnny Clegg i Savuka , Kassav ' , Kent , Murray Head , Paolo Conte , Pierre Desproges , Ray Charles , Rita Mitsouko , komunardów , The Pogues , The Young Gods , William Sheller , The Wild Ones .
Alfa Blondynka.
Archiego Sheppa.
Chet Baker.
Skasowanie.
Jane Birkin.
Johna McLaughlina.
Johnny Clegga.
Paolo Conte.
Pierre Desproges.
Ray Charles.
Ten 12 th edycja odbyła się w dniach 1 st do10 kwietniaa obecni byli następujący artyści lub grupy: Arno , Barry White , Boy George , Charles Aznavour , Deacon Blue , Def Leppard , Elli Medeiros , Frank Zappa , Jean-Louis Aubert , Jimmy Cliff , Johnny Clegg i Savuka , Mano Negra (zastąpiony przez Les Casse pieds ), Les Garçons Bouchers , Les Thugs , Les Wampas , Lloyd Cole , Michel Petrucciani , Midnight Oil , Noir Désir , Pigalle , Serge Gainsbourg , Sixun , Stephan Eicher , chrześcijanie , Wet Wet Wet , The Wild Ones . Marillion , Mama's Boys , MSG , Little Bob Story
1989Ten 13 th edycja odbyła się w dniach 1 st do9 kwietniaa obecni byli następujący artyści lub grupy: Arthur H , Bratsch , Claude Nougaro , Dee Nasty , Docteur John , Elmer Food Beat , Front 242 , Kat Onoma , Khaled , Kool and the Gang , Mano Negra , Les Négresses Vertes , Les VRP , Les Kakous, Nick Cave And The Bad Seeds , Nina Simone , Papa Wemba , Roadrunners , Smith & Mighty , Stevie Wonder , Têtes Raides , The Inmates , Willy DeVille , Womack & Womack .
Ten 14 th edycja odbyła się w dniach od 11 do16 kwietniaoraz obecni byli następujący artyści lub grupy: Gavin Bryars , Albert Collins , Cowboy Junkies , Daniel Lanois , Gill Dougherty , Gipsy Kings , Holograf , Le Cri de la mouche , Les Sheriff , Midnight Oil , Muriel Robin , Noir Désir , Norma Loy , Patricia Kaas , Pierre Palmade , Public Enemy , Ray Lema , Roata , Tanita Tikaram , Tears for Fears , Urban Dance Squad , Wasaburo Fukuda , Youssou N'Dour , Zebda .
1991Ten 15 th edycja odbyła30 kwietnia do 5 Majaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: Arthur H , Bel Canto , Carla Bley , Eddy Mitchell , Elliott Murphy , Geoffrey Oryema , Guesch Patti , The House of Love , IAM , Jimmy Somerville , Juliette Greco , Les Naufragés , Les Négresses Vertes , Lili Boniche , Manu Dibango , Marcel i jego orkiestra , New Model Army , Patrick Bruel , Suprême NTM , Treponem Pal , UB 40 , Wim Mertens , Zap Mama , Zebda .
1992Ten 16 th edycja odbyła28 kwietnia do 3 majaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: CharlÉlie Couture , Garland Jeffreys , Henri Salvador , Jacques Higelin , Jah Wobble „s Invaders serca, Joe Cocker , Juliette Greco , Kat onoma , Madredeus , Mecano , My Bloody Valentine , tłumików , Stalowy Puls , Stephan Eicher , Taraf de Haïdouks , Piękne Południe , Pogues , Ramones , Leo Kottke , Yma Sumac , Zebda
1993Ten 17 th edycja odbyła się w dniach 20 do25 kwietniaa obecni byli następujący artyści lub grupy: Au P'tit Bonheur , Baaba Maal , Blankass , Burning Heads , Calvin Russel , Cesária Évora , Fabulous Trobadors , Iron Maiden , Loudblast , Jacques Dutronc , Jean-Louis Aubert , Keziah Jones , Khaled , La Souris Déglingués , Les Innocents , Massilia Sound System , Michel Jonasz , Sade , Sawt el Atlas , Suzanne Vega , The Kinks , Tom Novembre , Vanessa Paradis , Vaya con dios , Willy DeVille .
1994Ten 18 th edycja odbyła się w dniach 19 do24 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: Alain Chamfort , Arno , The Boo Radleys , Fabe , Grant Lee Buffalo , IAM , Iggy Pop , Jean-Louis Murat , Jeff Buckley , Laurent Garnier , Les Thugs , Louis Chedid , Lucky Peterson , Maceo Parker , Mano Solo , Morphine , Nikt nie jest niewinny , Rachid Taha , Rita Mitsouko , Roadrunners , Surrenders , Teksas , The Breeders , The Cocteau Twins , Thomas Fersen , Tonton David , US3 .
1995Ten 19 th edycja odbyła26 kwietnia1 st maja i kolejnych artystów lub grup byli obecni: Alain Souchon , Ben Harper , De Palmas , Deus , Enzo Enzo , Franka Blacka , Gun , Jad Wio , John Mayall , The Negresses Vertes , Lofofora , Machine Head , MC Solaar , Megadeth , PJ Harvey , Simple Minds , Skatalites , Tendencje samobójcze , Suprême NTM , Therapy? , Tricky , Youssou N'Dour , Misaal itp.
1996Ten 20 th edycja odbyła się w dniach od 16 do21 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: Assassin , Big Soul , Bob Brozman , Brigitte Fontaine , Ci, którzy chodzą pionowo , Cypress Hill , DJ Gilb R , Elliott Murphy , Everything but the Girl , Fabe , The Fleshtones , Joan Baez , Lou Reed , Menelik , Miossec , Orchestre national de Barbès , St Germain , Silmarils , Simbad, Sonic Youth , Sting , Tindersticks , Transglobal Underground , Zachary Richard , Zazie , Treize.
1997Ten 21 st edycja odbyła się w dniach 15 do20 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: ACWL , Asian Dub Foundation , Autour de Lucie , Body Count , Channel Zero , Cut Killer and Hasheem , DJ Cam , Eels , FFF , Jane Birkin , Johnny Cash , Khaled , Les Innocents , Machine Head , Marianne Faithfull , Mass Histeria , Neg 'Marrons , Noir Désir , Paris Combo , Placebo , Stomy Bugsy , Suede , Supergrass , The Little Rabbit , The Wailers , Toots and the Maytals , Trust , Warren G , Yuri Buenaventura .
1998Ten 22 II edycja odbyła się w dniach 15 do19 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: Angra , Compay Segundo , Dolly , Dream Theater , Eagle-Eye Cherry , Faudel , Fonky Family , Goran Bregovic , Green Velvet , Greg Brown , IAM , Jamel, Jay Jay Johanson , Joe Jackson , Lee Perry , Linton Kwesi Johnson , Louise Attaque , M , MC Solaar , Pierpoljak , Steel Pulse , The Cramps , Vanden Plas .
1999Ten 23 rd edycja odbyła się w dniach od 13 do18 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: Asian Dub Foundation , Atari Teenage Riot , Calexico , Cassius , Clotaire K , dEUS , Dominique A , Ekova , Elliott Smith , Femi Kuti , Freestylers , Jon Spencer Blues Explosion , Les Ogres de Barback , Les Rythmes Digitales , Les Wriggles , Matmatah , Natacha Atlas , Orbital , Rachid Taha , Rinôçérôse , Silverchair , Sinsemilia , Soulfly , The Divine Comedy , Tryo , Urban Dance Squad , Yann Tiersen , Zebda .
Ten 24 th edycja odbyła się od 19 do24 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: 113 , Cheb Mami , Cypress Hill , Day One , Dionysos , Gomez , Howie B , Idir , Jamel, Jazzanova , K2R Riddim , Katerine , L7 , La Brigade , La Ruda Salska , Llorca , Lou Reed , Louise Attaque , Mad Professor , Marcel i jego orkiestra , Michel Houellebecq , Miss Kittin , Saïan Supa Crew , Sergent Garcia , The Hacker .
2001Ten 25 th edycja odbyła się w dniach od 17 do22 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: 100% kolegów , Dodaj N do (X) , Bebel Gilberto , Bertrand Burgalat , Bob Log III , Disiz la peste , Fear Factory , Fun Lovin 'Criminals , Goldfrapp , Henri Salvador , Isolée , IV My People , Keren Ann , Le Son Du Peuple , Muse , Placebo , Pole , Sigur Ros , Sawt el Atlas , The Divine Comedy , Tom Tom Club , Tortoise .
2002Ten 26 th edycja odbyła się w dniach 914 kwietniaoraz następujące artystów lub grup byli obecni: The Cranberries , Tarmac , Miossec , Sinclair , Luke , Pleymo , Bénabar , Mass Hysteria , Susheela Raman , Christophe , Steel Pulse , Saïan Supa Załoga , Bumcello , Garbage , Yann Tiersen , Brigitte Fontaine , La Ruda Salska , Jean-Michel Jarre kontra Soul Designer , Jean-Louis Murat , Kery James , Gotan Project .
2003Ten 27 th edycja odbyła się w dniach od 22 do27 kwietniaoraz obecni artyści lub grupy: Massive Attack , Placebo , Dionysos , Beck , Keziah Jones , Mickey 3D , Zazie , Death in Vegas , Superbus , Capleton , Massilia Sound System , Keren Ann , Le Peuple de l'Herbe , Renaud , Emilie Simon , La Tordue , Vincent Delerm .
2004Ten 28 th edycja odbyła się w dniach 20 do25 kwietniaa obecni byli następujący artyści lub grupy: Alain Bashung , Benabar , Têtes Raides , Sanseverino , IAM , Jamel, Franz Ferdinand , The Rasmus , Stanley Beckford , -M- , Calexico , Dani , Incubus , Buck 65 , Bebo Valdés i Diego el Cigala , Junior Kelly , I Monster , Turbulence , Fabulous Trobadors , The Vines , Oi Va Voi , Thomas Fersen , Lhasa , Mardi Gras.bb , Melissa Auf der Maur , Jeanne Cherhal .
2005Ten 29 th edycja odbyła się od 19 do24 kwietniaobecni byli następujący artyści lub grupy: Amadou and Mariam , Asian Dub Foundation , The Bellrays , Bloc Party , Camille , Marianne Faithfull , Gojira , Interpol , Kasabian , Keren Ann & Le Mons Orchestra , The Kills , Edouard Nenez et les Princes de Bretagne, Emir Kusturica i The No Smoking Orchestra , Bernard Lavilliers , LCD Soundsystem , Massilia Sound System , Millencolin , Mylo , Nosfell , Le Peuple de l'Herbe , Seu Jorge , Ska-P , Steel Pulse , Rufus Wainwright .
2006Ten 30 th edycja odbyła26 kwietnia1 st maja i kolejnych artystów lub grup byli obecni: Afu-Ra , Alain Chamfort , Arctic Monkeys , Art Brut , Arthur H , Walki , Bernard Lavilliers , Bikini Maszyna , Birdy Nam Nam , Brats , Bumcello , Buzzcocks , Calexico , Cali , Caribou , Champion , Cheikha Rimitti , Christophe Mali , Clarika , CocoRosie , Coldcut , Daniel Darc , dEUS , Diam użytkownika , Digitalism , Dionizos , Hocus Pocus , hushpuppies , Indochiny , Iron & Wine , Izia , Jacques Higelin , John Lord Fonda , Juliette , sprawiedliwości , Louis Chedid , Louise Attaque , Mahmoud Ahmed , Mansfield Tya , Marcel Kanche , Mariza , Matthew Herbert , Mauss , Melissa Mars , Mick Harvey , Mickey 3D , Mike Patton , Miossec , Modeselektor , Pauline Croze , Plaid , Poni Hoax , Psapp , Marionetka , Królowa Adreena , Raphael , Rhesus , Sharon Jones , Skóra , Śledziona , Yann Tiersen .
2007Ten 31 th edycja odbyła się w dniach od 17 do22 kwietniaoraz następujących artystów lub grup: Aaron , Abd Al Malik , Adrienne Pauly , Bloc Party , Brigitte Fontaine , Bunny Wailer , Capleton , Cassius , Cold War Kids , Eiffel , Elista , Emily Loizeau , Feist , Guns of Brixton Jacques Higel , Jamika , Jeanne Cherhal , Joanna Newsom , Joey Starr , Julie Doiron , Juliette Greco , Sprawiedliwość , Katel , La Canaille , Les Fatal Picards , Les Plastelina , Mademoiselle K , Mamani Keïta , Mano Solo , Marie Cherrier , Maximo Park , Mayra Andrade , Metronomy , Miosec , Olivia Ruiz , Phoenix , Pierre Lapointe , The Automatic , The John Butler Trio .
2008Ten 32 II edycja odbyła się w dniach 15 do20 kwietnia.
Sceny | 15 kwietnia | 16 kwietnia | 17 kwietnia | 18 kwietnia | 19 kwietnia | 20 kwietnia |
---|---|---|---|---|---|---|
Feniks | Różowy | Deportivo | Moriarty | Kropla Grubego Freddy'ego
Arkana w Kenii Izrael Wibracje |
Krwawoczerwone buty |
Pałac Karawanowy
Ridan Jak |
Pałac Aurona | Nowy R |
Juksek
Miks Mistrz Mike Svindels |
Zebramix | Trio dubowe | ||
22 |
Constance verluca
Adam zielony Kokkon |
Phoebe Killdeer i krótkie słomki
Fujiya i Myagi Przyjazne pożary Wymyślny Pistolety Bądź swoim własnym zwierzakiem |
Zombi zombie
Danton Eeprom Święty kurwa Nocne molochy Surkin Gemiści |
Zagraniczni żebracy
Cyfrowi mistycy Pete Philly i Perquisite Tumi i Tom Pistolety dubowe na żywo |
||
Audytorium | Claire Diterzi
Daphne |
kochanie
Rickie Lee Jones Aktualny 93 |
Szeryf Laetitii | Soko | ||
Teatr Jacques-Coeur | Camille | Camille | Camille | Jeanne Plante
Przetarg na zawsze Gonzales |
||
Teatr Saint-Bonnet | Albański dereyer
Chris Garneau |
Adele |
W katedrze w sobotę 19 kwietnia : dzieło PDB, BACH TO 2008: z zespołem Musiques Nouvelles: Murcof , Ibrahim Maalouf .
2009Ten 33 rd edycja odbyła się w dniach od 21 do26 kwietnia.
Sceny | 21 kwietnia | 22 kwietnia | 23 kwietnia | 24 kwietnia | 25 kwietnia | 26 kwietnia |
---|---|---|---|---|---|---|
Feniks | łaska
Ben Harper i bezlitosny |
Kokusyoku Sumire |
Artur H
Ajo |
Inna of Yard All Stars
Patrice |
W Feniksie i Pałacu Aurona (Rock'n'Beat Party):
Pistolety Dex Miss Kittin i haker na żywo Laurent Garnier na żywo |
panna Platnum |
Pałac Aurona | Wolna strefa VS. Casey & Hamé | Urządzenie
Kabaret Królewski |
Sliimy | |||
22 | Detroit7
Dead Sexy Inc. Lucy i Popsonics Dodozi Mononukleoza |
Telepata
Plasterek i soda Juan Maclean Rap Bambino Orzechy laskowe Latający Shinichi ozawa |
Orelsan
Potężni słabsi Eli Paperboy Reed i prawdziwe miłości Belleruche |
|||
Audytorium | Sammy Decoster |
Essie Jain
Larkin Grimm |
Drogi Czytelniku | Straszna rezydencja | ||
Teatr Jacques-Coeur | Wkrótce
Emily Loizeau i jej goście |
Andrzej Ptak
Emily Loizeau i jej goście |
Yodelice
Ludo Pin |
|||
Książę Jan | Bakirinosu
Dominika |
Misja Fitzgerald Michel
Kouyaté i Neerman |
Robaczek świętojański | |||
Katedra | kreacja PDB: Ayọ i jej goście |
Na scenie Pressure Live:
Środa 22: Le Larron, HK i Les Saltimbanks , Suarez Czwartek 23: Novartone, Wino, Sheraff Piątek 24: Oumar Thiam, Hałas Noli, Twist of Soul Sobota 25: Go Go Charlton, Kid Bombardos, Mattrach & PlayW tym roku Printemps de Bourges prezentuje różnych artystów z Japonii, w różnych stylach muzycznych: visual kai, hip-hop, metal , electro, fock, rock itp.
Wielką nowością w tym roku jest wieczór Rock'n'Beat w dwóch połączonych ze sobą miejscach: Feniksie i Pałacu Auron.
Ten rok to także demonstracja przeciwko przybyciu w wieku 22 lat artysty Orelsana w związku z mizoginistycznymi uwagami jednej z jego piosenek.
Ten 34 th edition odbyła się w dniach od 13 do18 kwietnia.
Sceny | 13 kwietnia | 14 kwietnia | 15 kwietnia | 16 kwietnia | 17 kwietnia | 18 kwietnia |
---|---|---|---|---|---|---|
Feniks | Wytrysk | Izia | Carmen Maria Vega , | Czarny Joe Lewis
Rodrigo i Gabriela |
W Pałacu Feniksa i Aurona (Rock'n'Beat Party II):
Personel Benda Bilili Mamy zespół Dwudrzwiowy klub kinowy Vitalic V-Mirror na żywo Ekipa Śmierci Krwawych Buraków 77 Najlepsi Brodinski |
Danakil |
Pałac Aurona | Charlotte z Gazburga | Zobacz Debelle
Wosk Krawiec |
Objawienie Czarnej Skrzynki | Sesje Fitzcarraldo
Francuz |
||
22 | Roce
Casey Alonzo |
Czy Pagaal |
Die Antwoord
Wrzosowisko Nastoletnia zła dziewczyna Gazela Samotna Delfickie, Uffie |
Maszyny falowe
BLK JKS Złoto głupców Ladylike smoki Królewskie grzywki |
Łańcuch i gang
Gizelle Smith i Potężny Mocambos Solillaquiści dźwięku Ben Sharpa Playdoe / Sweat X / Leksykon agentów nieruchomości Pokonaj napastnika |
|
Audytorium | Feloche , | Boskowy brąz
Fanfarlo |
Szalony Kapelusznik
Tung Jezioro środkowe |
Daniel Johnston i Beam Orchestra
Masakra Briana Jonestown |
||
Teatr Jacques-Coeur | 340 ml
Madjo hindi zahra |
Stalówki Van Der Spuy
Geoffrey Gurrumul Yunupingu Nathalie Natiembe |
Nina Kinert
Arnaud Fleurent-Didier |
PDB oferuje w tym roku, aby odkryć wybór artystów z RPA.
Les Françoises (tworzenie PDB): piątek 16 kwietnia, w Palais d'Auron, PDB przedstawia Francuzom Camille , Olivię Ruiz , La Grande Sophie , Jeanne Cherhal , Emily Loizeau , Rosemary Standley i IKO.
FNAC oferuje wybór artystów w gablotach lub autografach: Billie, Alex Toutcourt, Nehr, Milkymee, Gush , Archive , Soma, Emzel Café, BB Brunes , Sourya, Les Plastiscines , Caravan Palace , Mary's Dream, Mustang , Pony Pony Run Biegnij , Zef.
2011W tym roku festiwal został przesunięty o jeden dzień, aby wykorzystać Poniedziałek Wielkanocny i odbył się od 20 do 25 kwietnia. Wśród artystów i grup obecnych byli m.in. Zaz , Ben l'Oncle Soul , Cali , La Fouine , Soprano , Sexion d'Assaut , Aloe Blacc , Angus i Julia Stone , Aaron , Miles Kane , Cascadeur , Brigitte , Moriarty , Catherine Ringer , Lykke Li , Buty .
2012Ten 36 th edycja odbyła się w dniach 24 do29 kwietnia. Festiwal odbył się pomiędzy dwiema turami wyborów prezydenckich. Wśród artystów i grup obecnych byli: Balthazar , Baxter Dury , Dominique A , Gesaffelstein , Daniel Darc , Patrick Watson , Barbara Carlotti , La Grande Sophie , Revolver , Izïa , Dionysos , Shaka Ponk , Youssoupha , 1995. , Orelsan .
2013Ten 37 th edycja odbyła się w dniach od 23 do28 kwietnia. Wśród artystów i grup obecnych były: La Femme , Concrete Knives , C2C , Mika , Benjamin Biolay , Alpha Blondy , Villagers , Lou Doillon , Woodkid , Lilly Wood and the Prick , Sexion attack , Disiz .
2014Ten 38 th edycja odbyła się w dniach od 22 do27 kwietnia. Wśród artystów i grup obecnych byli Julien Doré , Shaka Ponk , Stromae , Émilie Simon , Angélique Kidjo , Metronomy , Yodelice , Gaspard Royant , Jeanne Cherhal .
2015Ten 39 th edycja odbyła się w dniach 24 do29 kwietnia.
Wydanie, trochę wyjątkowe, bo odbywało się od piątku do środy.
Pełne programowanie:
Sceny | 24 kwietnia | 25 kwietnia | 26 kwietnia | 27 kwietnia | 28 kwietnia | 29 kwietnia |
---|---|---|---|---|---|---|
W | Vianney | Wieczór Rock'n'Beat: Pałac W i Auron:
Fałszywy Joris Delacroix |
Skórki
Clinton Feadon Nneka Uziemienie Pokój Deluxe |
Yael Naim | Blacko | Izaak złudzenie |
Pałac Aurona | Juliette Armanet | Borys Brejcha
N'To Subs Kaszmirowy Kot Odesza Radiokvm |
Mashrou'Leila | Stworzenie wokół
przez Nina |
Gradur
Żart |
|
22 | Islam Chipy
Dzieciak mądry Mężowie Fyfe Worakls |
Gordon
Wspólny Diament Nowa grafika Pazur bawełniany Jumo NOC DDDXIE |
N3rdstan
Pira.Ts Mowa Darjeelinga Miasto Kay Dandygual Idealna ręka Cerw |
Martin Mey
Piotr Pitch Mediolan Czerwony Kongo Bantam Lyon Grenlandia Kwadrat-krótki Sianna Lucas Santiana Zapora Emicida FKJ Wnętrzności |
Sarraco
Niegrzeczny Upadkiem Orkiestra Aloha Stawia Marie Biskupi bezmyślni Zun Zun Egui Growlerzy Bohicas |
On Tika
Tricodpo Lior shoov Nicolas michaux Gontardi Pory roku Czarna kurtka Jack Garratt Kultura duchów Szkolenie raj Fantasma |
Audytorium | Aldebert |
Północ
Jake isaac Faada Freddy |
Czarny yaya
Hołd dla Elliotta Smitha |
|||
Teatr Jacques-Coeur | Ben Mazue | Perez
Balthazar |
Nach
hindi zahra |
|||
Pałac Jacques-Coeur | Pierre Bastien i Emmanuelle Parrenin | Adam Laloum | Pierre Lapointe | Thomas Fersen | ||
Hala pszenna |
Minister Kultury Fleur Pellerin był obecny w środę wieczorem 29: w W.
2016Ten 40 th edycja odbyła się w dniach 12 do17 kwietnia. Wśród artystów i grup obecnych były: Marina Kaye , Mika , LEJ , Dominique A , Nekfeu , The Shoes , La Femme , Leon Bridges , Caravan Palace .
2017Ten 41 th edycja odbyła się w dniach od 18 do23 kwietnia. Jak podaje gazeta Le Figaro, na dwustu koncertach zorganizowanych było blisko 70 000 festiwalowiczów .
Fnac oferuje szereg artystów Pokaż sprawy lub Dedykacja: Laura Cahen , Bargallo, złamany kręgosłup , Tim dup , Gaël Faye , Mały biszkoptowe .
ten 19 kwietniaw W, grupa Placebo świętowała swoje dwudziestolecie w oryginalnym show w hołdzie Davidowi Bowie .
Pełne programowanie:
Ten 42 II edycja odbyła się w dniach 24 do29 kwietnia. W centrum miasta w osiemnastu barach zaplanowano ponad 250 koncertów.
Pełne programowanie:
Sceny | 24 kwietnia | 25 kwietnia | 26 kwietnia | 27 kwietnia | 28 kwietnia | 29 kwietnia |
---|---|---|---|---|---|---|
W | Naya | LEJ | Biffty i DJ Weedim
Caballero i Jeanjass |
Wieczór WKD Electro (W i Palais d'Auron):
Polo i Pan Feder |
Wieczór WKD Electro (W i Palais d'Auron):
Walka |
Dadju |
Pałac Aurona | Angela | Holli kucharz
Alicja Merton Mat Bękart Klemens Bazin |
Denzel Curry
Joris Delacroix Anno wskazówka Wysokie stanowisko patrolowe |
|||
22 | Lomboy
Tshegue Mahalia Noże do betonu Irena Dresel |
Synowie Rafaela
wymarzona żona Zapał i żarliwość Królowa Zee Kapusta |
Piątek na morzu
Samorodek Lonepsy Corine |
|||
Audytorium | Dom La Nena | Veence Hanao i Motel
Wróg |
Mateusz Holubowski
Święta Alela Diane |
Izaak Gracie | ||
Teatr Jacques-Coeur | Tamino | Calypso Valois
Nakhane |
SACEM Insolentes wieczór
Chłopcy |
jabłko
Powiedzieliśmy, że robimy przedstawienie |
||
Pałac Jacques-Coeur | Dani z Emmanuelle Seigner | Marina Ręce & La Maison Tellier | S. Bonnaire,
Erik Truffaz i Marcello Giuliani Mężczyzna A. |
|||
Hala pszenna | Lala i to
Zwykłe złoto Ash kidd kid |
Jahnaration
Soom T Uszkodzenie mózgu spotyka Harrisona Stafforda Iseo i Dodosound Dynastia Dub Dawa Hifi |
||||
Szkoła cyrkowa | Boum des Boumboxers | Nick Garrie | Adrian Crowley
Krzysztof Paweł Stelling |
Wczoraj 26 kwietnia :
W Nadir: Mathem & Tricks, Celeste, Igorrrpiątek 27 kwietnia :
Przy katedrze: Alleluja , stworzenie Léonard Cohen przez Avalanche Quartet2019Ten 43 rd edycja odbyła się w dniach od 16 do21 kwietnia. Na poziomie ekologicznym i społecznym festiwal staje się Odpowiedzialną Wiosną, której celem jest uzyskanie w 2020 roku certyfikatu ISO 20121 .
Programowanie:
Ten 44 th edition, pierwotnie zaplanowane od 21 do26 kwietnia, jest anulowana w dniu Marzec 13w następstwie ograniczeń nałożonych przez rząd w obliczu pandemii Covid-19 .