pokonana przez FC Sochaux (zakładka 1-1, 4-3)
Najlepszy napastnik Championship: Bafétimbi Gomis (20) Wszystkie rozgrywki: Bafétimbi Gomis (21)

Najlepszy podający Championship: Morgan Sanson (12) Wszystkie rozgrywki: Morgan Sanson (12)

Koszulki

Zestaw lewego ramienia om1617h.png Body kit om1617h.png Zestaw prawego ramienia om1617h.png Zestaw spodenek om1617h.png Zestaw skarpet om1617h.png Dom Zestaw lewego ramienia om1617a.png Body kit om1617a.png Zestaw prawego ramienia om1617a.png Zestaw spodenek om1617a.png Zestaw skarpet om1617a.png Na zewnątrz Zestaw lewego ramienia om1617t.png Body kit om1617t.png Zestaw prawego ramienia om1617t.png Zestaw spodenek om1617t.png Zestaw skarpet om1617t.png Inny

Chronologia

Sezon Olympique Marsylia 2016-2017 jest sześćdziesiątym siódmym sezon prowansalskim klubu w pierwszej lidze francuskiej mistrzostw , dwudziesty pierwszy w rzędzie wewnątrz elity francuskiego futbolu .

Przygotowanie przed sezonem

Wznowienie startów szkoleniowych na 1 st lipca olimpijczyków musi przygotować się do sześciu meczach towarzyskich przed Lausanne Sports ( Raiffeisen Super League ), naprzeciwko Nimes Olympique ( League 2 ) przeciwko Ajax (Beziers) ( Eredivisie ), przeciwko DSC Arminia Bielefeld ( 2. Bundesliga ), przeciwko Girona FC ( Liga Adelante ) i wreszcie przeciwko US Palermo ( Serie A ). Ale Fenicjanie biorą również udział w turnieju Happy Bet Cup, w którym rozegrają dwa mecze po 45 minut, tj. Z Alemannią Aachen , z FC Kolonia lub z Malagą .

Tabela meczów towarzyskich
Przestarzały Przyjazna rywalizacja Przeciwnik Lokalizacja Wynik Zdobyte bramki Bramki stracone Publiczny
12 lipca 2016 r Przyjazny FC Lausanne-Sport Dom. 1-2 Khaoui Gol zdobyty po 67 minutach67 tys Margiotta Gol zdobyty po 33 minutach33 e Torres Tejada Gol zdobyty po 44 minutach44 e 3000
15 lipca 2016 r Przyjazny Olympic Nimes Wew. 1-0 Cabella Gol zdobyty po 54 minutach54 tys 6 285,
20 lipca 2016 r Przyjazny Ajax Amsterdam Dom.  2-2 Sarr Bramka zdobyta po 60 minutach60 th ( pen. ) Alessandrini Gol zdobyty po 62 minutach62 n Cassiera Gol zdobyty po 7 minutach7 th Van de Beek Bramka zdobyta po 86 minutach86 th 5000
24 lipca 2016 r Puchar Szczęśliwego Zakładu Alemannia Aachen (45 min) Wew.  0-0 4 do 2 w tab 11 000
24 lipca 2016 r Puchar Szczęśliwego Zakładu 1. FC Cologne (45 min) Wew. 2-1 Rolando Bramka zdobyta po 23 minutach23 rd Rudnevs Bramka zdobyta po 20 minutach20 e Bittencourt Bramka zdobyta po 31 minutach31 e 11 000
30 lipca 2016 r Przyjazny Arminia Bielefeld Wew. 1-0 Klos Gol zdobyty po 63 minutach63 tys 2,700
3 sierpnia 2016 Trofeum Costa Brava Girona FC Wew. 2-1 Khaoui Gol zdobyty po 39 minutach39 th Lopez Bramka zdobyta po 80 minutach80 th Hubočan Gol zdobyty po 15 minutach15 th ( CSC ) 4,122
6 sierpnia 2016 Przyjazny US Palermo Wew.  1-1 Leya Iseka Bramka zdobyta po 88 minutach88 th ( pen. ) Embalo Gol zdobyty po 57 minutach57 tys 7,000
2 września 2016 r Przyjazny Standardowy korek Wew. 3-0 Emond Gol zdobyty po 29 minutach29 e Edmilson Bramka zdobyta po 51 minutach51 e Belfodil Gol zdobyty po 70 minutach70 e 4000

Transfery

Letnie okno transferowe

W czerwcu Olympique Marsylia widzi, jak Nicolas Nkoulou odchodzi pod koniec kontraktu do Olympique Lyon . Ponadto OM ogłasza odejścia Steve'a Mandandy , Michy Batshuayi przed końcem sezonu 2015-2016 . Są one przedmiotem transferów odpowiednio do Crystal Palace dla bramkarza Marsylii i Chelsea dla belgijskiego napastnika.

Aby zrekompensować odejścia tych starszych graczy w ostatnich sezonach, OM początkowo zdecydował się zwerbować wolnych graczy, rekrutując do obrony byłego gracza Lyonu Henri Bedimo i Japończyka Hiroki Sakai .

Szczegółowa tabela letniego okna transferowego Letnie okno transferowe Letnie okno transferoweLetnie okno transferowe
Nazwisko Narodowość Pozycja / rodzaj przelewu Pochodzenie / przeznaczenie Podział Mercato
pomiędzy  Przyloty
Brice Samba Kongo ( Opiekun ) Zwrot pożyczki ASL Nancy Liga 2 Letnie mercato
Julien Fabri Francja ( Opiekun ) Zwrot pożyczki FP01 Bourg-en-Bresse Liga 2 Letnie mercato
Florian Stopovers Francja ( Guardian ) Pierwsza profesjonalna umowa Olympique de Marseille  res. CFA Letnie mercato
Dória Brazylia ( Obrońca ) Zwrot pożyczki Grenada CF Liga BBVA Letnie mercato
Gaël Andonian Armenia ( Obrońca ) Zwrot pożyczki Dijon FCO Liga 2 Letnie mercato
Aloes Baptiste Francja ( Obrońca ) Zwrot pożyczki Valenciennes FC Liga 2 Letnie mercato
Henri bedimo Kamerun ( Obrońca ) Koniec kontraktu Olympique Lyonnais Liga 1 Letnie mercato
Hiroki sakai Japonia ( Obrońca ) Koniec kontraktu Hanower 96 Bundesliga Letnie mercato
Rod Fanni Francja ( Obrońca ) Koniec kontraktu Al-Arabi SC Katarska Liga Gwiazd Letnie mercato
Alphousseyni Sané Francja ( Obrońca ) Pierwszy profesjonalny kontrakt Olympique de Marseille  res. CFA Letnie mercato
Tomáš Hubočan Słowacja ( Obrońca ) Transfer 1,2 mln € FK Dynamo Moskwa Rosyjski D2 Letnie mercato
Bill Tuiloma Nowa Zelandia ( Środek ) Zwrot pożyczki RCA Strasburg Krajowy Letnie mercato
Saîf-Eddine Khaoui Tunezja ( Środek ) Transfer 1 M € FC Tours Liga 2 Letnie mercato
Remy Cabella Francja ( Środkowy ) Transfer 9,2 mln € Newcastle UFC Mistrzostwa EFL Letnie mercato
William Vainqueur Francja ( Środek ) Gotowy AS Rzym Seria A Letnie mercato
Zinedine Machach Francja ( Środkowa ) pożyczka (OA 1,5 mln EUR) Toulouse FC Liga 1 Letnie mercato
Aaron Leya Iseka Belgia ( Atakujący ) Gotowy RSC Anderlecht Jupiler Pro League Letnie mercato
Bafetimbi Gomis Francja ( Atakujący ) Gotowy Swansea fc Premier League Letnie mercato
Clinton njie Kamerun Pożyczka ( Atakujący ) (OA 7 M €) Tottenham Hotspur FC Premier League Letnie mercato
Florian Thauvin Francja ( Terminowa ) Pożyczka (OA 12,5 mln EUR) Newcastle UFC Mistrzostwa EFL Letnie mercato
Łączne wydatki: 11,4 mln EUR
Wymieniony Odloty
Steve Mandanda Francja ( Guardian ) Transfer 2 M € Crystal Palace fc Premier League Letnie mercato
Julien Fabri Francja ( Guardian ) Gotowy FP01 Bourg-en-Bresse Liga 2 Letnie mercato
Paolo De Ceglie Włochy ( Obrońca ) Zwrot pożyczki Juventus Turyn FC Seria A Letnie mercato
Javier manquillo Hiszpania ( Obrońca ) Zwrot pożyczki Atletico Madrid Liga BBVA Letnie mercato
Nicolas nkoulou Kamerun ( Obrońca ) Koniec kontraktu Olympique Lyonnais Liga 1 Letnie mercato
Brice Dja Djédjé Wybrzeże Kości Słoniowej ( Obrońca ) Transfer 3,5 M € Watford FC Premier League Letnie mercato
Benjamin Mendy Francja ( Obrońca ) Transfer 13 M € AS Monaco FC Liga 1 Letnie mercato
Stephane Sparagna Francja ( Obrońca ) Gotowy AJ Auxerre Liga 2 Letnie mercato
Aloes Baptiste Francja ( Obrońca ) Gotowy Valenciennes FC Liga 2 Letnie mercato
Brice Nlaté Kamerun ( Obrońca ) Gotowy USL Creteil Liga 2 Letnie mercato
Mauricio Isla Chile ( Środek ) Zwrot pożyczki Juventus Turyn FC Seria A Letnie mercato
Lucas Silva Brazylia ( Środek ) Zwrot pożyczki Real Madryt CF Liga BBVA Letnie mercato
Florian Thauvin Francja ( Środek ) Zwrot pożyczki Newcastle UFC Mistrzostwa EFL Letnie mercato
Alaixys Romao Iść ( Środek ) Koniec kontraktu Olympiacos Superleague Elláda Letnie mercato
Abdelaziz Barrada Maroko ( Środek ) Transfer 2 M € Al Nasr Dubai Arabska Liga Zatoki Perskiej Letnie mercato
Mario lemina Gabon ( Środkowy ) przelew 9,5 mln € + 1 mln € Juventus Turyn FC Seria A Letnie mercato
Steven Fletcher Szkocja ( Forward ) Zwrot pożyczki Sunderland AFC Premier League Letnie mercato
Billel Omrani Francja ( Atakujący ) Koniec kontraktu CFR Cluj Liga I Letnie mercato
Saber khalifa Tunezja ( Atakujący ) Przekaz 1 mln € Afrykański klub League I Pro Letnie mercato
Georges-Kévin N'Koudou Francja ( Forward ) Transfer 11 mln € Tottenham Hotspur FC Premier League Letnie mercato
Michy Batshuayi Belgia ( Atakujący ) Transfer 40 M € Chelsea fc Premier League Letnie mercato
Lucas Ocampos Argentyna Pożyczka ( Atakujący ) (OA 8 mln € + 4 mln €) Genoa CFC Seria A Letnie mercato
Całkowite przychody: 82 mln € + 1 mln €
Legenda: K € = tysiąc euro. Legenda: M € = miliony euro.

Zimowe okno transferowe

Szczegółowa tabela zimowego okna transferowego Zimowe okno transferowe Tabela transferów na zimowe okno transferoweZimowe okno transferowe
Patrice Evra Francja ( Obrońca ) Koniec kontraktu Juventus Turyn FC Serie A Zimowe okno transferowe
Morgan Sanson Francja ( Środkowy ) Transfer 9 mln € + 3 mln € Montpellier HSC Liga 1 Zimowe okno transferowe
Dimitri Payet Francja ( Środkowy ) Transfer 29 mln € + 3 mln € West Ham UFC Premier League Zimowe okno transferowe
Gregory Sertic Chorwacja ( Środek ) Transfer 2 M € Żyrondy z Bordeaux Liga 1 Zimowe okno transferowe
Łączne wydatki: 40 mln EUR + 6 mln EUR
Gaël Andonian Armenia ( Obrońca ) Gotowy EAP Veria Superleague Elláda Zimowe okno transferowe
Romain Alessandrini Francja ( Środkowy ) Transfer 2 mln € + 1 mln € LA Galaxy Major League Soccer Zimowe okno transferowe
Lassana Diarra Francja ( Środek ) Koniec kontraktu - - Zimowe okno transferowe
Całkowite przychody: 2 mln € + 1 mln €

Zawody

Olympique Marsylia uczestnicząc po raz sześćdziesiąty siódmy w swojej historii do mistrzostw Francji , który jest w jego siedemdziesiątego siódmego roku, a to jest jego dwudziestego pierwszego rzędu udział od czasu jego powstania w Division 1 1996-1997 . OM zdobył mistrzostwo dziewięć razy, o jeden mniej niż AS Saint-Étienne i jeden więcej niż FC Nantes . Klub Marsylii brał udział we wszystkich edycjach Coupe de France i Coupe de la Ligue od czasu ich powstania, odpowiednio w latach 1917-1918 i 1994-1995 . W ten sposób OM zobowiązuje się do zdobycia dziewięćdziesiątego pierwszego Coupe de France , które wygrał dziesięć razy, a dwudziestego trzeciego Coupe de la Ligue , wygranego trzykrotnie.

Mistrzostwo

2016-2017 Ligue 1 jest 77-ty edycja francuskiej piłce nożnej i piętnasty pod nazwą „Ligue 1”. W wydarzeniu bierze udział dwadzieścia klubów zjednoczonych w jednej grupie i toczących się w meczach u siebie i na wyjeździe, czyli w serii trzydziestu ośmiu meczy. Najlepsi z tych mistrzostw kwalifikują się do Pucharu Europy, pierwsza trójka w Lidze Mistrzów i czwarta w Lidze Europy . I odwrotnie, ostatnie dwa zawody są zdegradowane do niższego poziomu w Ligue 2, a 18 e  gra damę przeciwko 3 e niższej ligi.

[6]
6 th  dni Stade Rennes FC 3 - 2 Olympic Marsylia Stade de la Route de Lorient , Rennes
środa 21 września 2016 r
21:00
Sio Gol zdobyty po 41 minutach41 e
Grosicki Bramka zdobyta po 86 minutach86 tys. ( Pen. )
Hunou Bramka zdobyta po 89 minutach89 tys
( 1 - 1 ) Gomis Gol zdobyty po 44 minutach44 th ( pióra. ) Gol zdobyty po 50 minutach50 th Widzowie: 21 583
Arbitraż: Ruddy Buquet
[7]
7 th  dni Olympic Marsylia 2 - 1 FC Nantes Orange Velodrome , Marsylia
niedziela 25 września 2016 r
20:45
Njie Bramka zdobyta po 23 minutach23 e
Gomis Bramka zdobyta po 53 minutach53 e ( Pen. )
( 1 - 1 ) Sala Bramka zdobyta po 2 minutach2 nd Widzowie: 25 121
Arbitraż: Lionel Jaffredo
[8]
8 th  dni Angers SCO 1 - 1 Olympic Marsylia Jean-Bouin Stadium , Angers
niedziela 2 października 2016 r
15:00
Capelle Bramka zdobyta po 90 + 3 minutach90 + 3 rd ( 0 - 0 ) Gol zdobyty po 64 minutach64 th Thauvin Widzowie: 14 637
[11]
11 th  dni Olympic Marsylia 0 - 0 Żyrondy z Bordeaux Orange Velodrome , Marsylia
[15]
15 th  dni AS Saint-Etienne 0 - 0 Olympic Marsylia Stadion Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne
14:30
Abeid Gol zdobyty po 78 minutach78 tys ( 0–1 ) Bramka zdobyta po 6 minutach6 th Lopez
20:50
Djiku Bramka zdobyta po 83 minutach83 e ( 0–1 ) Bramka zdobyta po 8 minutach8 th Gomis
21:00
Rolando Gol zdobyty po 28 minutach28 tys ( 1 - 3 ) Gol zdobyty po 15 minutach15 e Lemar
Gol zdobyty po 21 minutach21 e Falcao
Gol zdobyty po 45 minutach45 e Gol zdobyty po 56 minutach 56 e Silva
Widzowie: 43 814
Arbitraż: Clément Turpin
[21]
21 th  dni Olympique lyonnais 3 - 1 Olympic Marsylia Park Olimpijski w Lyonie , Décines-Charpieu
20:45
Gomis Gol zdobyty po 4 minutach4 th Bramka zdobyta po 19 minutach 19 th Gol zdobyty po 77 minutach 77 th
Rolando Gol zdobyty po 38 minutach38 th
Thauvin Bramka zdobyta po 88 minutach88 th ( pióra. )
( 3 - 0 ) Gol zdobyty po 49 minutach49 th Boudebouz Widzowie: 28 527
Sędzia: Tony Chapron
[23]
23 th  dni FC Metz 1 - 0 Olympic Marsylia Stadion Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
Thomasson Gol zdobyty po 50 minutach50 th
( 2 - 0 ) Gol zdobyty po 49 minutach49 e Gol zdobyty po 61 minutach 61 e Gomis Widzowie: 32 471
[27]
27 th  dni Olympic Marsylia 1 - 5 Paris Saint Germain Orange Velodrome , Marsylia
niedziela 26 lutego 2017 r
21:00
Fanni Gol zdobyty po 69 minutach69 tys ( 0–2 ) Bramka zdobyta po 6 minutach6 e Marquinhos
15:00
Moukandjo Bramka zdobyta po 73 minutach73 e ( 0–2 ) Bramka zdobyta po 6 minutach6 e Rolando
[30]
30 th  dni Lille OSC 0 - 0 Olympic Marsylia Stadion Pierre-Mauroy , Villeneuve-d'Ascq
17:00
Payet Gol zdobyty po 48 minutach48 tys ( 0–1 ) Sertic Bramka zdobyta po 45 + 1 minutach45 + 1 e ( csc ) Widzowie: 36 116
[32]
32 th  dni Toulouse FC 0 - 0 Olympic Marsylia Stadion , Tuluza
niedziela 9 kwietnia 2017 r
15:00
( 0 - 0 ) Widzów: 29 430
[33]
33 th  dzień Olympic Marsylia 4 - 0 AS Saint-Etienne Orange Velodrome , Marsylia
[34]
34 th  dzień AS Nancy-Lorraine 0 - 0 Olympic Marsylia Marcel-Picot Stadium , Nancy
15:00
Santini Gol zdobyty po 9 minutach9 th ( 1 - 3 ) Thauvin Bramka zdobyta po 2 minutach2 th Gol zdobyty po 63 minutach 63 th Bramka zdobyta po 89 minutach 89 th
[37]
37 th  dzień Żyrondy z Bordeaux 1 - 1 Olympic Marsylia Matmut-Atlantique , Bordeaux
niedziela 14 maja 2017 r
21:00
Rolán Bramka zdobyta po 2 minutach2 nd ( 1 - 0 ) Gomis Bramka zdobyta po 60 minutach60 tys Widzowie: 41265
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Kwalifikacja lub degradacja
3 OGC Nice (Q) 78 38 22 12 4 63 36 +27 Kwalifikacja do trzeciej rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów
4 Olympique Lyonnais (Q) 67 38 21 4 13 77 48 +29 Kwalifikacja do fazy grupowej Ligi Europy
5 Igrzyska Olimpijskie w Marsylii (Q) 62 38 17 11 10 57 41 +16 Kwalifikacja do trzeciej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy
6 Girondins de Bordeaux (Q) 59 38 15 14 9 53 43 +10
7 FC Nantes 51 38 14 9 15 40 54 −14

Puchar Ligue

Szczegóły meczów
C. de la Ligue 16 e f Clermont Foot 63 1 - 2 Olympic Marsylia Stadion Gabriel-Montpied , Clermont-Ferrand
środa 26 października 2016 r
21:05
Centonze Gol zdobyty po 52 minutach52 nd ( 0–1 ) Gol zdobyty po 45 minutach45 i Machach
21:00
Sao Gol zdobyty po 36 minutach36 tys ( 1 - 1 ) Bramka zdobyta po 22 minutach22 th Sarr Widzowie: 18 248
[42]

Puchar Francji

C. of France 32 e f Toulouse FC 1 - 2 ap Olympic Marsylia Stadion , Tuluza
niedziela 8 stycznia 2017 r
14:15
Durmaz Gol zdobyty po 57 minutach57 tys ( 0 - 0, 1 - 1, 1 - 1 ) Gol zdobyty po 48 minutach48 th Gol zdobyty po 110 minutach 110 th Cabella Widzowie: 18 905
Nadawca: Francja 3
Arbitraż: Amaury Delerue
[43]
C Francji 16 p f Olympic Marsylia 2 - 1 ap Olympique lyonnais Orange Velodrome , Marsylia
wtorek 31 stycznia 2017 r
21:00
Bramka zdobyta po 24 minutach24 th Fanni
Gol zdobyty po 108 minutach108 th Doria
( 1 - 0, 1 - 1, 1 - 1 ) Gol zdobyty po 64 minutach64 th Tolisso Widzowie: 53 502
Nadawca: France 3 i Eurosport 2
[44]
C.de france 8 e f Olympic Marsylia 3 - 4 ap AS Monaco FC Orange Velodrome , Marsylia

Inne referencje

1. „  Sezon 2016-17: mecze przygotowawcze OM  ” , w dniu [1] ,25 czerwca 2016 r(dostęp 25 czerwca 2016 )
  2. „  Nicolas Nkoulou podpisany w Lyonie (oficjalnie)  ” w L'Équipe ,29 czerwca 2016 r(dostęp 30 lipca 2016 ) .
  3. „  Coupe de France: Steve Mandanda potwierdza swoje odejście z OM  ” , w L'Express ,22 maja 2016 r(dostęp 8 sierpnia 2016 ) .
  4. "  Passi:" Batshuayi opuści OM "  " , na So Foot ,12 maja 2016 r(dostęp 8 sierpnia 2016 ) .
  5. Loris Belin, „  Urzędnik: Steve Mandanda podpisuje w Crystal Palace  ” , w Eurosporcie ,1 st lipca 2016(dostęp 8 sierpnia 2016 ) .
  6. Romain Rigaux, „  OM: Batshuayi podpisuje w Chelsea! (oficjalny)  ” , na Maxifoot ,3 lipca 2016 r(dostęp 8 sierpnia 2016 ) .
  7. Khaled Karouri, „  Urzędnik: Henri Bedimo dołącza do OM!  » , On Footmarcato ,23 czerwca 2016 r(dostęp 8 sierpnia 2016 ) .
  8. „  Japoński międzynarodowy Hiroki Sakai podpisuje znak OM (oficjalny)  ” w L'Équipe ,23 czerwca 2016 r(dostęp 8 sierpnia 2016 ) .
  9. „  Wyniki klubów w Ligue 1  ” na www.lfp.fr ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  10. „Przegląd  sezonu po sezonie  ” , na www.ohaime-passion.com ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  11. „  The champions of France from 1932/1933  ” , on www.lfp.fr ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  12. „  Coupe de France - Meetings by season  ” , na www.om1899.com ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  13. „  Coupe de la Ligue - Meetings by season  ” , na www.om1899.com ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  14. „  Artykuł 510 - Klasyfikacja  ” [PDF] , na www.lfp.fr ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  15. „  Artykuł 511 - Spadek i repasaż  ” [PDF] , na www.lfp.fr ,24 czerwca 2016 r(dostęp 24 czerwca 2016 )
  16. "  Fair play ranking  " , na LFP.fr (dostęp 20 marca 2017 )