Nagroda za język francuski
Akademii Francuskiej
Francuski Język nagroda jest dawny roczny literatura nagroda , utworzona w 1914 roku przez Académie française i ostatni nagrodzony w 1984 roku . Wynagradza autorów francuskich wypowiedzi poza jej granicami.
Laureaci
-
1914 :
-
1915 :
-
1917 :
- Misjonarze Afryki w Dakarze za wszystkie swoje dzieła
-
1918 :
- Benedyktyni z Jerozolimy dla francuskiej edukacji i organizacji charytatywnych
- Benedyktyni z Jerozolimy dla francuskiej edukacji i organizacji charytatywnych
- Dames de Sion, szkoła z internatem dla młodych dziewcząt dla francuskiej edukacji i organizacji charytatywnych
- Dominikanie z Jerozolimy dla francuskiej edukacji i organizacji charytatywnych
- Do Braci Szkół Chrześcijańskich Jerozolimy dla francuskiego Edukacji i charytatywnych Works
- Biali Ojcowie Jerozolimy dla francuskiej edukacji i organizacji charytatywnych
- Ojcowie Regensburg dla francuskiej edukacji i organizacji charytatywnych
- Siostry Miłosierdzia z Jerozolimy za nauczanie francuskie i dzieła charytatywne
-
Siostry z Saint-Joseph-de-l'Apparition dla francuskiego nauczania i organizacji charytatywnych
-
1919 :
-
1920 :
- Francuskie Ateneum w Tokio
- RP Henri Lebon za nauczanie marianistów w Japonii
- Louis Peltier dla French Hall w Bombaju
- KJ. Riemens dla historycznego szkic nauczania francuskiego w Holandii, XVI TH do XIX th wieku
-
1921 :
-
Jean Charbonneau za francuskie wpływy w Kanadzie
- Aline David za nauczanie francuskiego w Collège des Mines w Sarrelouis
- S. Kadoorie za nauczanie języka francuskiego w szkołach w Bagdadzie
- Ks. Charles-A. Martin za nauczanie na Uniwersytecie w Glasgow
-
1922 :
- Francuskie Kolegium Wniebowzięcia dla Ensemble de son oeuvre
-
Henri d'Arles dla Historii Akadii — Edmond Richard
- Instytucja Delavrancea w Bukareszcie za całą jego pracę
- Sophie Klein za całą swoją pracę
-
Félicien Leuridant dla Annales du Prince de Ligne w Brukseli
-
1923 :
-
1924 :
- Alliance Française Stanów Zjednoczonych
- James Brown-Scott dla francuskiego, nowoczesnego języka dyplomatycznego
- Praca Szkół Wschodu
-
1925 :
- RP Eutrope Chardavoine dla Papieskiego Dyrektorium Katolickiego
- S. Eringa dla renesansu i retoryki holenderskiej
- David Glass Duży
- Dr Gustave Kraff
-
Gustave Lanson dla Ilustrowanej Historii Literatury Francuskiej
- prof. Albert Noblet za poezję liryczną we Francji
-
Camille Roy do nauczania języka francuskiego
- N. Serbański
- Maria Tastevin za Bohaterki Corneille'a
- Jean Van Dooren za Antologię francuskich poetów i prozaików z Francji i zagranicy
-
1926 :
- H. Ashton za listy do pani de Lafayette i Gillesa Menage
- Ateneum w Luizjanie
- Manlio Busnelli dla Diderota i Włoch
-
Louis-Philippe Geoffrion dla Zygzaków wokół naszych dialektów
- Alfred C. Hunter dla J.-BA Suarda, wprowadzającego literaturę angielską do Francji
- Marianiści z Japonii dla Gwiazdy Porannej w Tokio
-
Henri Liebrecht i Georges Rency za ilustrowaną historię belgijskiej literatury francuskiej
- Roelof Murris do Holandii i Holendrów w XVII th i XVIII -tego wieku widziana przez Francuzów
-
Pierre-Georges Roy dla archiwisty prowincji Quebec
- Lucienne van de Caveye dla Petites Messines
- Fugujiro Wakatsuki dla japońskich legend
- Francis Warrington Dawson za Ofiarę Paula Clermonta
-
1927 :
- Marie-Anne Cochet za „Sen solipsysty”
- Szkoła francuska w Sztokholmie
- RPOmer Le Gresley za nauczanie języka francuskiego w Acadia
-
Arthur Saint-Pierre za oratorium św. Józefa
- Cargill Sprietsma dla Louisa Bertranda alias Alosius Bertrand
-
Siostry Saint-Paul de Chartres za wszystkie swoje prace
-
1928 :
-
1929 :
-
1930 :
- Alliance française de Buenos Aires
- Opat Blanchard
- Pan Chottin
- Ormiańskie Kolegium Samuela Moorata
- Pani Cuchet-Albaret
- Pan Douchan
- Teodozja Graur
- Virginie Hériota
- John Hervey za tłumaczenie trofeów
- Pan Camille Joset
- Pan Langlois
- Pan Douchan Z. Milatchitch
- Towarzystwo Przyjaciół Misji
- Towarzystwo Przyjaciół Klasycznego Teatru Uniwersyteckiego
- Towarzystwo Konferencji w Trewirze
- Jan Józef wkrótce
- René Taupin
- Pan Vaillancourt
- Rodolphe van Loo
-
1931 :
-
1932 :
-
Rafael Altamira dla Historii Hiszpanii
- Thaddée Badibanga dla słonia, który chodzi po jajkach
- Cernéen
- Rosyjski Komitet Pomocy Dzieciom
- Pan de Vries Feyens
- Jacques Delamare za słownik terminów medycznych
- Marcel Garnier (1870-1940) za Słownik terminów medycznych
- Edmond Joly
-
Séraphin Marion za przeglądanie naszych pisarzy
- Przegląd Libanu
- Pan Sauveur
- Ali Akbar Siassi dla Persji w kontakcie z Zachodem
- Krajowe Stowarzyszenie Nauczycieli Francuskich w Anglii in
- Siostra Marie Thomas Aquinas
- Siostry Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z Castres
- Siostry Matki Bożej Wybawienia
- Dzieła wychowawcze Sióstr Miłosierdzia w Syrii
-
1933 :
- Si Abder Rahmane Ben Zidane
- Alliance Française z Genui
- Pan Cantave
- Opat W.-R. Castel na Spotkanie Dróg. Na środku Oceanu Indyjskiego
- Cewka RP
- Katolicki Komitet Przyjaźni Francuskiej za Granicą
- RP Cyprien
- Francuska Szkoła w Brukseli
- Francuski Kościół protestancki w Londynie
- Brytyjska Federacja Komitetów Alliance Française
- Marcel Fort
- Giacomo Cavalluccie dla nowej gramatyki francuskiej
- Pan Girieud
- Wallace Harvey-Jellie dla teatru klasycznego w Anglii
-
Jean-Baptiste Jégo za Dramat ludu akadyjskiego
- Simone de La Souchère Deléry dla Francji Ameryki
- Nestor Lascaris
-
Georges Méautis dla Hellenic Soul
- Pan J. Naccache
- Zakonnice Saint-Vincent-de-Paul
-
Victor-Manuel Rendón dla Lorenzo Cilda
- Gladys Renshaw dla Francji Ameryki
- Siostry Ofiarowania Maryi
- Siostry Opatrzności z Corenc
- uniwersytet w Liège
- Étienne Verdier dla nowej gramatyki francuskiej
-
1934 :
-
1935 :
- Opat François Ayoub
- Jean-Baptiste Boulanger
- Komitet Francja-Ameryki
- Szkoły Sióstr św. Wincentego a Paulo z Bejrutu
- Szkoły społeczności izraelickiej
- Szkoły w Libanie
- Abol-Hassem Foroughi
- Ugo Giordana za grę o Świętą Marię Egipcjankę
- Alexandre Goulet dla Nowej Francji w Nowej Anglii
- Kanon Jules Gross
-
Léopold Houlé za Prezbiterium w Bloom
-
Hector Khlat za Le Cèdre et les Lys
- Paul Labbe
- Opat Auguste Petigat dla wikariusza Aosta
- Robert Rumiły
- Społeczeństwo bibliograficzne
- Siostry Świętych Imion Jezusa i Maryi
- Teatr Francuski w San Francisco
-
1936 :
- Antonio Aita
- Alliance française z Kopenhagi
- Jozafat Benoit
- Burhanaddin Bey
- Louis Blanc
- MJ-B. Bouvier
- Pan Brevié
- Pani Bugeja
- MP-A. Camdesus
- Kapucyni z Diré-Daoua
- Kolegium św. Józefa z Antoura Ojców Łazarystów
- Pan J. Coppens
- Pani Grégoire Coupal
- Admirał Scheek
- Pan Ehlers
- Franciszkanie z Diré-Daoua
- MH-J. Hardouin
- Armeński Instytut Mechitarystów
- Instytut Francuski w Waszyngtonie
- Dorota Knowles
- Pani Le Goff
- RP Louis Le Jeune za Ogólny słownik francuskiej Kanady
- Pan Lhérisson
- Pan J. Mascle
- Mina Moore
- José Pémartin
- Ernest Pezet dla Francji na oczach świata
- Pan Pin
- Rechid Saffet Bey
- Pan Santini
- Miloch Savkovich
- Pan Sega Diallo
- Przełożony Ormiańskich Mechitarystów
- Helen Trudgian za „Estetykę Huysmansa”
- Uniwersytet w Ottawie
-
1937 :
- Kanadyjskie przyjaźnie z La Rochelle
- Madeleine Berthier za dzieło dobrych książek
- Edycje Séquana
- Sonia E. Howe dla Europy i Madagaskaru
- Greckie Towarzystwo Filopedeutyczne
- Dzieła Białych Ojców Wagadugu
-
1938 :
-
1939 :
- Opat Auguste Allard
- Jeanne Arcache dla Emira pod krzyżem
- Wilfrid Beaulieu dla Pracownika
-
Marius Besson dla Kościoła i drukarstwa
- Siostra Mary Camille Bowe dla François Rio
-
Joseph Médard Carrière dla francuskiego folkloru z Missouri
- Francois GJ Comeau
- Sędzia Constantineau
- Eugène Conti za Słownik listów na użytek annamese
- RP d'Amours
- RP Dominique Dahane za liturgię chaldejską
-
Albert Dauzat za pracę leksykograficzną i pracę poetycką
- Nicolas Doutchef na studiach bułgarskich
- Camille Dudan dla języka francuskiego i formacji naszej młodzieży
- Arno Fellman w „Podróży na Wschód króla Erika Ejegoda”
- Robert Edward Hart
-
Paul Hazoumé za Doguicimi
- Athanase Ilief dla mistycyzmu i wiedzy
- Szkoła Listów Port au Prince
- Przełożony Hôtel-Dieu w Quebecu
- Dom Felix-M. Lajat dla Le lazaret de Tracadie
- RP Lapalme
-
Georges Le Bidois i Robert Le Bidois za Syntaxe du français moderne
- Dr Émile Le Blanc
- Omer Le Gresley
- Mały francuski teatr w Houston
-
Eugen Lerch za Historische französische Syntax
- Przyjaciele kultury francuskiej w Egipcie
- Robert Loup dla gawędziarza Gruyérien, Pierre Sciobéret 1930-1876
- Tien Lang Nguyen dla słodkich Indochin
- Clovis Pierard
- Pham Quynh za eseje francusko-annamese
- Rewia Katolicka Maroko
-
Ringuet dla arpentów Trente
- RP Jeromos Szalay za gramatykę francuską dla Węgrów
- Pan Tran-Van-Tung dla przygód intelektualnych
- Kennett Urwin dla Georgesa Chatelaina
-
Jean-Marie-Rodrigue Villeneuve za francuski fakt w Ameryce
- Vũ-Dinh-Hai dla słownika liter na użytek annamese
- Fouad Abi Zayd za letnie wiersze
-
1940 :
- Niebiańska Siostra
- Komitet Francja-Akadie
- Pierre d'Arvel
- Louis d'Entremont dla obrony poselstwa francuskiego French
- Siostra Jeanne-Louise
- Raymond Jégaden
- Siostra Langevina
- Siostra Marie Saint-Alfred
- Walter Ravez
- Siostra Savoie
- Pan Tao-Kim-Hai
- Siostra Teresa z Lisieux
- Jean-Paul Vaillant
-
1942 :
- Paweł Szampan
- Adolphe Costa du Rels za historię duchową Francji
- Maurice Flamand
-
1944 :
-
1945 :
-
1946 :
-
1947 :
-
1948 :
-
1949 :
-
1950 :
-
1951 :
- Przyjaźnie belgijsko-francuskie
- Baron de Zuylen dla Revue de la Pensée française
- François Denîu za pracę nauczyciela francuskiego w Ameryce
- Hélène Harvitt za francuski przegląd
-
Philip Kolb dla uvre de Proust
- Najważniejsze belgijskie konferencje katolickie
- Artur Maheux
- Raphaël Soriano dla Journal d'Égypte
-
1952 :
-
1953 :
- RPJ-M. Martin dla francusko-japońskiego słownika
- Usługa audycji w języku francuskim
-
1954 :
-
1955 :
-
1956 :
-
1957 :
- Réchid Saffet Atabinen
- Chanoine Marcel Michelet za Naśladowanie Jezusa Chrystusa
- Madeleine Remacle za Element poetycki w Prouście
-
1958 :
-
Louis-Alexandre Bélisle za Ogólny Słownik Języka Francuskiego w Kanadzie
- Maurice Bruézière dla języka i cywilizacji francuskiej . Kursy języka francuskiego i cywilizacji
- Jacqueline Dupuy dla Le Sabre d'Arlequin
- Charles Fournet dla książek o Lamartine
- Biskup Basile Homsy za kapitulacje i ochronę chrześcijan na Bliskim Wschodzie
-
Gaston Mauger dla języka i cywilizacji francuskiej . Kursy języka francuskiego i cywilizacji
- Siostra Marie Michel-Archange za Tym znakiem będziesz żyć
- Marcial Retuerto za W czasie i przestrzeni
- Alphonse C. Vinescou za Wszyscy jesteśmy ofiarami sztucznego świata
-
1959 :
-
1960 :
- Wilfrid Beaulieu
- Dobra znajomość języka francuskiego (Kanada)
- Roger Brien
- Pol Comant
- Paweł Delsemme
- panna Lepetit
- Jezuici z Winnipeg
- Pan M. Levesque
- Iwanowi Oumowowi za ofiarę. Ptaki przejścia
- Pan Pilain
- Vittorio Piscolla
-
1961 :
- Marie-Claire Blais
- Edouard Dżemajel
- Anioł Gilles
- Carmen Maria
- Marcello Spaziani
- Zamel Zebdi
-
1962 :
-
1963 :
-
1964 :
- Akademia Berrichonne
- Akademia Mauritiusa
- Stowarzyszenie Obrona Języka Francuskiego
-
Victor Barbeau dla Le Français du Canada
- Henry Bardon za łacińskiego geniusza
- Denise Basdevant za Od gór do cudów
- prof. Midhat Begić
- Lauro Aimé Colliard za francuski bez bólu
-
Jacques Duron dla języka francuskiego, języka ludzkiego
- Jacques Rousseau dla ludzi, o których mówimy dzicy
-
1965 :
- Julien Adicéam
- Meija Lehtonen
- Roger lemelin
- Georges Pratsicas za całą swoją pracę
- Ortensia Ruggiero
- Kjell Strömberg dla Szwedów we Francji
- Léon Van Vassenhove za eseje o literaturze austriackiej
-
1966 :
-
1967 :
- Marcel Guinand za całą swoją pracę
- Jiri Konupek dla prac, esejów krytycznych i tłumaczeń na język czeski
- Salvador de Madariaga
- Ibrovac Miodrag dla Claude'a Fauriela i europejskie szczęście greckiej i serbskiej poezji ludowej
-
Pericle Patocchi dla książek w języku francuskim
-
1968 :
-
1969 :
-
1970 :
-
1971 :
-
1972 :
-
1973 :
- Marguerite La Follette
- Mario Maurin
- Pan Suberville
- Pani Adela C. de Waelti
-
1974 :
-
1975 :
-
1976 :
-
1977 :
- Konstantyn Gabrielidis
- Eric Gans
- Jacques Lecornec
-
1979 :
-
1980 :
- Arlette Bain za kroplę świeżej wody
- René Coulet du Gard za zielone owoce
-
1981 :
- Jeanne Hadzinicoli za całą swoją pracę
- Dr Kissoonsingh Hazareesingh za całą swoją pracę na Mauritiusie
-
1982 :
- Giuseppe Congestri za całą swoją pracę
- Gueorgui Djagarov dla ptaków latających pod wiatr
- Pani Markham dla L'Hermine et la Libra
- Mario Mormile za językoznawczy Voltaire i kwestię autorów klasycznych
-
1984 :
-
Xavier Deniau dla La Francophonie
- Pan Ange S. Vlachos do tłumaczenia wierszy — Constantin Cavafy
Uwagi i referencje
-
„ Prix de la langue française de l'Académie française ” , o Académie française (dostęp 16 sierpnia 2020 r. )
Linki zewnętrzne