2006 Szkocja 0030)
1 Oficjalne zawody krajowe i międzynarodowe.
2 oficjalne mecze (w tym mecze towarzyskie zatwierdzone przez FIFA).
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2018 r

Neil Alexander , urodzony dnia10 marca 1978w Edynburgu ( Szkocja ) to szkocki piłkarz grający jako bramkarz w Livingston FC .

Biografia

Początki w Szkocji

Alexander rozpoczął karierę zawodową w klubie Stenhousemuir, zanim przeniósł się do Livingston , gdzie w 2001 roku wygrał First Division (odpowiednik Division 2). Swój pierwszy mecz rozegrał w koszulce Livingston na3 października 1998przeciwko Partick Thistle .

Miasto Cardiff

Wstąpił do walijskiego klubu (ale który bierze udział w mistrzostwach Anglii) w Cardiff City wMaj 2001po przekazaniu kwoty 200 000  GBP (około 250 000  EUR ). Pozostał sześć lat w Ninian Park , pomagając klubowi osiągnąć mistrzostwo (czyli English Division 2).

Stał się ulubieńcem kibiców Cardiff City, a następnie menedżer Lennie Lawrence był wielokrotnie krytykowany, gdy otwierał innego bramkarza klubu, Tony'ego Warnera.

W 2006 roku, po problemach z przedłużeniem kontraktu z Cardiff City , wybuchła kłótnia między nim a nowym menadżerem Davem Jonesem. Postanowił, że na ostatnie dwa miesiące sezonu zostanie zmieniony bramkarz David Forde. Ten konflikt zdecydował Aleksandra, że ​​odejście jest konieczne. Jego ostatni mecz z Cardiff City było zatem31 marca 2006, za przegraną 1: 0 z Sunderlandem .

Ipswich Town

Tak więc, pomimo wsparcia kibiców Cardiff City i faktu, że był najstarszym graczem w drużynie, the16 lipca 2007Alexander dołączył do klubu Ipswich Town , również rezydentem Championship w Anglii .

Od momentu przybycia na Portman Road , Alexander stał się starterem w klatkach Ipswich Town , występując w 29 meczach sezonu.

Ale od 30 stycznia 2008, osiągnięto porozumienie między Ipswich Town i szkockim klubem Glasgow Rangers o natychmiastowym transferze.

Glasgow Rangers

W związku z tym Alexander wrócił do Szkocji po przekazaniu około 500 000 GBP (lub około 620 000 EUR ), przy czym dokładna kwota nie została ujawniona.

Plik 3 lutego 2008Alexander zadebiutował w koszulce z Glasgow Rangers , zastępując bramkarz, Allan McGregor , który został wyrzucony z boiska w 15 th  minucie meczu Scottish Cup przeciwko Hibernian (0-0 wynik końcowy).

W dniu 16 kwietnia tego roku, Alexander udział w swoim pierwszym Old Firm , kiedy zastąpił Allan McGregor , po kontuzji do 90 th  minutę. Grał również wiodącą rolę w 16 th końcowy zarówno Cup szkockiej i Pucharze UEFA iw obu nóg przestał karę oferującej kwalifikacje zespołu, mówi się jako jeden z najlepszych bramkarzy na świecie w rzutu karnego.

Kryształowy Pałac

Plik 28 maja 2014zostaje zwolniony przez Crystal Palace .

Kariera międzynarodowa

Alexander jest wybrany do reprezentacji Szkocji i ma już na koncie trzy występy, pierwszy w towarzyskim spotkaniu ze Szwajcarią w 2006 roku, w którym zagrał całą drugą połowę. Ich pozostałe dwa występy to Puchar Kirina w 2006 roku, który Szkocja wygrała po meczach z Bułgarią i Japonią . Od tego czasu został skreślony jako urzędnik przez Craiga Gordona .