Lata Zespół 0M.0 ( B. )
1957 - 1967 Zachodnie Niemcy 39 (0)
1 Oficjalne zawody krajowe i międzynarodowe.
2 oficjalne mecze (w tym mecze towarzyskie zatwierdzone przez FIFA).

Hans Tilkowski , urodzony dnia12 lipca 1935w Dortmundzie ( Nadrenia Północna-Westfalia ) i zmarł dnia5 stycznia 2020 r, Jest bramkarzem niemieckiej reprezentacji w piłce nożnej .

Zwycięzca Pucharu w 1966 roku z Borussią Dortmund , zasłynął przede wszystkim z tego, że był bramkarzem reprezentacji Niemiec Zachodnich , finalistą Mistrzostw Świata 1966 na Wembley, tracąc słynną i kwestionowaną „  Bramkę 100 minuty  ”, która pozwoliła Anglikom zwycięstwo.

Biografia

Urodzony w Husen, jednej z dzielnic Dortmundu , Hans Tilkowski zadebiutował w 1946 roku w ramach SV Husen 19 . Pochodząc z nieletniej rodziny, dołączył w 1949 roku do jednej z sąsiedzkich drużyn, SuS Kaiserau, z którą zadebiutował w ligach regionalnych w 1953 roku. W 1955 roku podpisał kontrakt z Westfalia Herne, która walczyła z Zachodnią Oberligą, która jest najwyższy wówczas podział regionalny. Uważany za jednego z najlepszych bramkarzy w kraju, on szanuje swój pierwszy wybór z niemieckiej drużyny piłkarskiej na3 kwietnia 1957, pokonując Holandię , 2-1. Zwykle tytularny w kadrze narodowej, jednak nie był na tym stanowisku na mundialu w 1962 roku . Trener reprezentacji Sepp Herberger zdecydował się wystawić młodego Wolfganga Fahriana (21 lat), który swoją pierwszą selekcję miał zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem turnieju. Tilkowski wypadnie z Herbergerem i miną dwa lata, zanim Tilkowski wróci do reprezentacji, czyli12 maja 1964, w towarzyskim meczu przeciwko Szkocji .

Kiedy w 1963 roku powstała Bundesliga , dołączył do jednego z najważniejszych klubów regionu, który został wybrany do udziału w tych rozgrywkach: Borussia Dortmund . To właśnie w barwach żółtych i czarnych zdobył swój pierwszy tytuł: Puchar Niemiec w 1965 roku. W tym samym sezonie jego występy na boisku przyniosły mu zaszczyt tytułu Niemieckiego Piłkarza Roku , pierwszego dla gracza grającego. jako bramkarz. W następnym sezonie zdobył puchar z Borussią Dortmund, pokonując Liverpool FC 2-1. To pierwsze zwycięstwo niemieckiego klubu w Pucharze Europy. Kilka tygodni później został wybrany do rywalizacji w Pucharze Świata 1966 jako posiadacz, tym razem. W finale z Anglią , gdy w 101. minucie dogrywki było jeszcze 2: 2, Geoff Hurst strzelił kontrowersyjną bramkę: jego strzał trafił w poprzeczkę Tilkowskiego, odbił się od ziemi i wyszedł z klatki. Sędzia potwierdza bramkę, chociaż dla Niemców piłka nie wpadła do strefy punktowej.

W 1967 roku Tilkowski podpisał kontrakt z Eintracht Frankfurt , klubem, w którym grał dwa sezony przed przejściem na emeryturę w wieku 33 lat.