W polskich Lekkoatletyka Rekordy są najlepsze występy osiągnięte przez polskich sportowców i zatwierdzone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki ( PZLA ).
PZLA przyznaje absolutne rekordy krajowe, gdy są osiągane na zewnątrz lub w pomieszczeniach.
Test | Rekord | Sportowiec | Przestarzały | Konkurencja | Lokalizacja | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m² | 10 s 00 (+2,0 m/s) | Marian Woronin | 9 czerwca 1984 | Memoriał Janusza-Kusocińskiego | Warszawa | |
200 m² | 19 s 98 (+1,7 m/s) | Marcin Urbaś | 25 sierpnia 1999 | Mistrzostwa Świata | Sewilla | |
400 m² | 44s 62 | Tomasz Czubak | 24 sierpnia 1999 r. | Mistrzostwa Świata | Sewilla | |
800 m² | 1:43:22 | Paweł Czapiewski | 17 sierpnia 2001 | Weltklasse Zurych | Zurych | |
1000 m² | 2:04:30 | Marcin Lewandowski | 25 sierpnia 2016 | Atletissima | Lozanna | |
1500 m² | 3:31:46 | Marcin Lewandowski | 6 października 2019 r. | Mistrzostwa Świata | Doha | |
Mila | 3:19:11 | Marcin Lewandowski | 1 st lipca 2021 | Gry Bislett | Osło | |
2000 m² | 5:01 | Michał Bartoszak | 26 maja 1991 | Turyn | ||
3000 m² | 7:42:42 | Bronisław Malinowski | 4 lipca 1974 r | Gry Bislett | Osło | |
5000 m² | 13:17 69 | Bronisław Malinowski | 5 lipca 1976 r. | Sztokholm | ||
10 000 m² | 27:53:61 | Jerzy Kowol | 29 sierpnia 1978 | Mistrzostwa Europy | Praga | |
10 km (droga) | 28:22 | Leszek Bebło | 20 marca 1993 | Drezno | ||
15 km (droga) | 43:45 | Jan Huruk | 15 lutego 1992 r. | Tampa | ||
20 000 m (tor) | 59:24 8+ | Leszek Bebło | 31 marca 1990 | Strzała | ||
20 km (droga) | 59:20 | Leszek Bebło | 30 czerwca 1996 | Szczecin | ||
Godzina | 20 218 m² | Leszek Bebło | 31 marca 1990 | Strzała | ||
Półmaraton | 1 godz 1 min 35 s | Piotr Gładki | 25 marca 2000 r. | Pętla miasto-molo-miasto | Haga | |
25 000 m (tor) | 1 godz 17 min 54 s 0 + | Kazimierza Podolaka | 19 października 1969 | Warszawa | ||
25 km (droga) | 1 godz. 15 min 23 s | Henryk Szost | 4 marca 2012 | Maraton nad jeziorem Biwa | tsu | |
30 000 m (tor) | 1 godz. 35 min 44 s 4 | Michał Wójcik | 19 października 1969 | Warszawa | ||
30 km (droga) | 1 godz. 30 min 14 s | Henryk Szost | 4 marca 2012 | Maraton nad jeziorem Biwa | tsu | |
Maraton | 2 godz. 7 min 39 s | Henryk Szost | 4 marca 2012 | Maraton nad jeziorem Biwa | tsu | |
100 km (droga) | 6 godz. 22 min 33 s | Jarosław Janicki | 21 października 1995 r. | Kalisz | ||
110 m przez płotki | 13 s 26 (+0,2 m/s) | Artur Noga | 25 sierpnia 2013 r. | Memoriał Kamili Skolimowskiej | Warszawa | |
400 m przez płotki | 48 s 12 | Marek Pławgo | 28 sierpnia 2007 | Mistrzostwa Świata | Osaka | |
3000 m z przeszkodami | 8:09:11 | Bronisław Malinowski | 28 lipca 1976 r. | Igrzyska Olimpijskie | Montreal | |
Wysoki skok | 2,38 m² | Artur Partyka | 18 sierpnia 1996 r. | Internationales Hochsprun-Meeting Eberstadt | Eberstadt | |
Skok o tyczce | 6,02 m² | Piotr Lisek | 12 lipca 2019 r. | Spotkanie z Herkulisem | Monako | |
Długi skok | 8,28 m A (+0,8 m / s) | Grzegorz Marciniszyński | 14 lipca 2001 | Kąpielówki | ||
Potrójny skok | 17,53 m (+1,6 m/s) | Zdzisław Hoffmann | 4 czerwca 1985 | Madryt | ||
Pchnięcie kulą | 22,32 m² | Michał Haratyk |
28 lipca 2019 3 sie 2019 |
Gwiazdy na Warszawskich Fontannach Festiwal Rzucania Pamięci Kamila Skolimowska |
Warszawa Cetniewo |
|
Rzut dyskiem | 71,84 m² | Piotr Małachowski | 8 czerwca 2013 | Gry Fanny Blankers-Koen | Hengelo | |
Rzut młotem | 83,93 m² | Paweł Fajdek | 9 sierpnia 2015 r. | Memoriał Janusza-Kusocińskiego | Warszawa | |
Rzut oszczepem | 89,55 m² | Marcin Krukowski | 8 czerwca 2021 | Gry Paavo Nurmi | Turku | |
Dziesięciobój | 8 566 pkt | Sebastian Czmara | 16–17 maja 1998 | Alhama w Murcji | ||
10 s 97 (+2,9 m/s) (100 m) , 7,56 m (-1,2 m/s) (długość) , 16,03 m (masa) , 2,10 m (wysokość) , 48 s 27 (400 m) / 14 s 32 (+1,8 m/s) (110 m przez płotki) , 44,39 m (dysk) , 5,20 m (słup) , 57,25 m (oszczep) , 4:29:66 (1500m) |
||||||
20 000 m spacer (tor) | 1 godz. 19 min 52 s 0 | Robert korzeniowski | 04 września 2001 | Brisbane | ||
20 km pieszo (droga) | 1 godz. 18 min 22 s | Robert korzeniowski | 9 lipca 2000 r. | Hildesheim | ||
30 000 m spacer (tor) | 2 godz. 13 min 24 s 3 | Jan Kłos | 29 września 1991 | Warszawa | ||
50 000 m spacer (tor) | 3 godz. 52 min 53 s 0 | Jacek Bednarek | 15 maja 1992 r. | Fana | ||
50 km pieszo (droga) | 3 godz. 36 min. 3 s | Robert korzeniowski | 27 sierpnia 2003 r. | Mistrzostwa Świata | Paryż | |
4 × 100 m | 38s 31 |
Polska Kamil Masztak Dariusz Kuć Robert Kubaczyk Kamil Kryński |
10 sierpnia 2012 r. | Igrzyska Olimpijskie | Londyn | |
4 × 200 m | 1:21:22 |
Polska Zbigniew Tulin Piotr Balcerzak Ryszard Pilarczyk Marcin Urbaś |
14 lipca 2001 | Gdańsk | ||
4 × 400 m | 2:58:00 |
Polska Piotr Rysiukiewicz Tomasz Czubak Piotr Haczek Robert Maćkowiak |
22 lipca 1998 | Gry dobrej woli | Uniondale | |
4 × 800 m² | 7:08:69 |
Polska Karol Konieczny Szymon Krawczyk Marcin Lewandowski Adam Kszczot |
24 maja 2014 | Przekaźniki światowe IAAF | Nassau | |
4 × 1500 m² | 15:02 |
Polska Zenon Szordykowski Józef Ziubrak Michał Skowronek Henryk Wasilewski |
5 maja 1976 r. | Ateny | ||
Relais Ekiden | 2 godz. 6 min 26 s |
Polska Rafał Snochowski / 5 km Radosław Dudycz / 10 km Tomasz Szymkowiak / 5 km Paweł Ochal / 10 km Mariusz Gizyński / 5 km Rafał Wójcik / 7,195 km |
23 listopada 2006 | Międzynarodowy Chiba Ekiden | Chiba |
Test | Rekord | Sportowiec | Przestarzały | Konkurencja | Lokalizacja | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m² | 10 s 93 (+1,8 m/s) | Ewa Kasprzyk | 27 czerwca 1986 r. | Mistrzostwa Polski | Grudziądz | |
200 m² | 22 s 13 (+1,2 m/s) | Ewa Kasprzyk | 8 lipca 1986 r. | Gry dobrej woli | Moskwa | |
400 m² | 49 s 28 | Irena Szewińska | 29 lipca 1976 r. | Igrzyska Olimpijskie | Montreal | |
800 m² | 1:56 95 | Jolanta Januchta | 11 sierpnia 1980 | Budapeszt | ||
1000 m² | 2 min 32 s 30 | Sofia Ennaoui | 14 sierpnia 2020 r. | Spotkanie z Herkulisem | Monako | |
1500 m² | 3:59:22 | Lidia Chojecka | 28 lipca 2000 r. | Gry Bislett | Osło | |
Mila | 4:19:58 | Angelika Cichocka | 9 lipca 2017 | Grand Prix Londynu | Londyn | |
2000 m² | 5:38:44 | Lidia Chojecka | 4 września 2009 | Pomnik Van Damme | Bruksela | |
3000 m² | 8:31:69 | Lidia Chojecka | 30 sierpnia 2002 r. | Pomnik Van Damme | Bruksela | |
5000 m² | 15:04 88 | Lidia Chojecka | 6 września 2002 r. | ISTAF | Berlin | |
10 000 m² | 31:43:51 | Karolina Jarzyńska | 27 czerwca 2013 r. | Złoty kolec | Ostrawa | |
10 km (droga) | 32 min 9 s | Karolina Jarzyńska | 30 marca 2013 r. | Nowy Orlean | ||
15 km (droga) | 49 min 24 s | Lidia Camberg | 13 października 1991 | Nieuwegein | ||
Godzina | 15 605 m² | Irena Sakowicz | 8 października 2006 | Białystok | ||
20 km (droga) | 1 godz. 6 min 30 s | Katarzyna Kowalska | 2 kwietnia 2016 | Półmaraton Praski | Praga | |
Półmaraton | 1 godz. 10 min. 6 s | Katarzyna Kowalska | 2 kwietnia 2016 | Półmaraton Praski | Praga | |
25 km (droga) | 1 godz. 25 min 0 s | Karolina Jarzyńska | 26 stycznia 2014 | Osaka | ||
30 km (droga) | 1 godz. 42 min 22 s | Karolina Jarzyńska | 26 stycznia 2014 | Osaka | ||
Maraton | 2 godz. 26 min 8 s | Małgorzata Sobańska | 7 października 2001 | Maraton w Chicago | Chicago | |
Aleksandra Lisowska | 18 kwietnia 2021 | Dębno Maraton | Dębno | |||
100 km (droga) | 7 godz 4 min 36 s ( RE ) | Dominika stelmach | 30 sierpnia 2020 r. | Mistrzostwa Polski | Pabianice | |
100 m przez płotki | 12 s 36 (+1,9 m/s) | Grażyna Rabsztyn | 13 czerwca 1980 | Memoriał Janusza-Kusocińskiego | Warszawa | |
400 m przez płotki | 53 s 86 | Anna Jesień | 28 sierpnia 2007 | Mistrzostwa Świata | Osaka | |
3000 m z przeszkodami | 9:17:15 | Wioletta Janowska | 3 lipca 2006 | Główna nagroda Tsiklitrii | Ateny | |
Wysoki skok | 2,02 m (i) | Kamila Lićwinko | 21 lutego 2015 | Halowe Mistrzostwa Polski | Biegać | |
Skok o tyczce | 4,85 m (i) | Anna Rogowska | 6 marca 2011 | Halowe Mistrzostwa Europy | Paryż | |
Długi skok | 6,97 m (+2,0 m/s) | Agata Karczmarek | 6 sierpnia 1988 | Lublin | ||
Potrójny skok | 14,44 m (+1,8 m / s) | Małgorzata Trybańska | 29 lipca 2010 | Mistrzostwa Europy | Barcelona | |
Pchnięcie kulą | 19,58 m² | Ludwika Chewińska | 26 czerwca 1976 | Mistrzostwa Polski | Bydgoszcz | |
Rzut dyskiem | 66,18 m² | Renata katewicz | 7 sierpnia 1988 | Łódź | ||
Rzut młotem | 82,98 m² | Anita Włodarczyk | 28 sierpnia 2016 | Warszawa | ||
Rzut oszczepem | 71,40 m² | Maria Andrejczyk | 9 maja 2021 | Puchar Europy w rzucaniu | Rozdzielać | |
Siedmiobój | 6 616 pkt | Małgorzata Nowak | 30-31 sierpnia 1985 | Uniwersjada | Kobe | |
13 s 27 (+4,0 m/s) (100 m przez płotki) , 1,95 m (wysokość) , 15,35 m (masa) , 24 s 20 (0,0 m/s) (200 m) / 6,37 m (+ 3,9 m/s ) (długość) , 43,46 m (oszczep) , 2 min 20 s 39 (800 m) |
||||||
10 000 m spacer (tor) | 42 min 47 s 4 | Katarzyna Radtke | 8 maja 1993 | Fana | ||
10 km pieszo (droga) | 42:17 | Katarzyna Radtke | 11 maja 1996 r. | Grand Prix Odry-Nysy w chodzeniu wyścigowym | Eisenhüttenstadt | |
20 km pieszo (droga) | 1 godz. 28 min 58 s | Agnieszka Dygacz | 3 maja 2014 | Puchar świata w chodzeniu | Taicang | |
50 km pieszo (droga) | 4 godz. 31 min 19 | Agnieszka Elward | 19 maja 2019 r. | Chodzenie po Pucharze Europy | Alytus | |
4 × 100 m | 42s 68 |
Polska Marika Popowicz Daria Korczyńska Marta Jeschke Weronika Wedler |
1 st sierpień 2010 | Mistrzostwa Europy | Barcelona | |
4 × 200 m | 1 min 35 s 5 |
Polska Ewa Długołecka Barbara Bakulin Danuta Jędrejek Helena Fliśnik |
31 maja 1975 r. | Bourges | ||
4 × 400 m | 3:21:89 |
Polska Iga Baumgart-Witan Patrycja Wyciszkiewicz Małgorzata Hołub-Kowalik Justyna Święty-Ersetic |
6 października 2019 r. | Mistrzostwa Świata | Doha | |
4 × 800 m² | 8:11:36 |
Polska Syntia Ellward Katarzyna Broniatowska Angelika Cichocka Sofia Ennaoui |
3 maja 2015 | Przekaźniki światowe IAAF | Nassau |
Test | Rekord | Sportowiec | Przestarzały | Konkurencja | Lokalizacja | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
1500 m² | 3:35:71 | Marcin Lewandowski | 17 lutego 2021 | Puchar Kopernika | Biegać |
Test | Rekord | Sportowiec | Przestarzały | Konkurencja | Lokalizacja | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
400 m² | 51 s 34 | Justyna Święty-Ersetic | 5 marca 2021 | Halowe Mistrzostwa Europy | Biegać |