Prosty 5 1
Tytuły drużyn narodowych
Kubek Tomasza 6 2
Puchar Sudirman 5

Lin Dan (chiński uproszczony:林丹), urodzony dnia14 października 1983w Longyan w Chinach jest zawodowym graczem w badmintona . Wielu fanów nadało mu przydomek Super Dan. Zdobył złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w kategorii singli mężczyzn. Tytuł zachował cztery lata później na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 .

Jest pierwszym zawodnikiem badmintona, który zdobył 3 kolejne tytuły mistrzostw świata w latach 2006 , 2007 i 2009 (rok 2008 jest rokiem olimpijskim, nie ma mistrzostw świata ). Zdobył dwa kolejne tytuły w 2011 i 2013 roku , stając się pierwszym graczem w historii, który zdobył 5 tytułów mistrza świata w jednej dyscyplinie. Południowokoreański Park Joo-bong zdobył również 5 tytułów mistrza świata: 2 w grze podwójnej mężczyzn i 3 w grze mieszanej.

Lin staje się jednym z dominujących graczy w serii gier singlowych mężczyzn, wygrywając dziewięć głównych międzynarodowych mistrzostw w latach 2002-2004. Ku zaskoczeniu wszystkich, Lin został wyeliminowany w pierwszej rundzie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004 . Jednak kontynuował swoją dominację w międzynarodowych turniejach i konsekwentnie zajmował pierwsze miejsce na świecie od początku 2004 roku, z wyjątkiem krótkich okresów w 2006 i 2009 roku, kiedy to Malezyjczyk Lee Chong Wei zajął pierwsze miejsce.

Lin przyczynił się do kolejnych zwycięstw Chin, wygrywając 5 razy z rzędu Thomas Cup ( 2004 , 2006 , 2008 , 2010 i 2012 ) i 4 razy z rzędu Sudirman Cup ( 2005 , 2007 , 2009 i 2011 ).

Lin zostaje pierwszym graczem w badmintona, który został mistrzem świata trzy razy z rzędu ( 2006 , 2007 i 2009 ).

Plik 17 sierpnia 2008, Super Dan zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie , pokonując swojego rywala Lee Chong Wei w setach prostych (21-12, 21-8).

W 2011 roku , Lin Dan został mistrzem świata na 4 th  raz wygrywając przeciwko Lee Chong Wei 20-22, 21-14, 23-21.

To powtarza się w kolejnej edycji w 2013 roku i zdobył 5 th  historycznego tytułu mistrza świata, choć nie zaszczepiono i otrzymał zaproszenie od organizatorów.

Trasa

Lin Dan był już numerem jeden na świecie w wieku 20 lat. Rozpoczął rok od wygrania swojego pierwszego All-England Open, pokonując Dane Petera Gade . Nadal lśnił i wygrał Swiss Open i Danish Open, pokonując swojego kolegę z drużyny i byłego numer jeden na świecie, Xia Xuanze . W maju Lin Dan odegrał główną rolę w powrocie do Chin w Thomas Cup po długiej dominacji Indonezji .

W maju, Lin Dan i jego rodacy przywrócił Cup Sudirman w Chinach , które stracił do Korei Południowej w roku 2003. W sierpniu, Lin Dan osiągnął swoje pierwsze mistrzostwo świata finału w Anaheim , USA , lecz traci ją przed utalentowanego indonezyjskiej Taufik Hidayat .

W maju, Lin Dan i jego koledzy z drużyny rozszerzony chińską supremację w przypadku Thomas Cup w Tokio , Japonia ( Chiny wygrał 3-0 w finale przeciwko Danii ).
We wrześniu Lin Dan zdobył swoje pierwsze mistrzostwo świata, pokonując rodaka Bao Chunlai w trzysetowym thrillerze 18-21, 21-17, 21-12. Następnie Lin Dan odzyskał status numer jeden na świecie, który na krótko był okupowany przez Lee Chong Wei .

Lin Dan rozpoczął rok przegraną w Malezyjskim Open z południowokoreańskim Parkiem Sung-hwan . Zły start nie trwał długo, bo tydzień później wygrał Korean Open pokonując swojego kolegę z Chin Chen Jina . Następnie wygrał German Open, a następnie ponownie All-England Open, miażdżąc swojego rodaka Chen Yu (21-13, 21-12).
W czerwcu, Lin Dan był częścią Chin drużyny w Pucharze Sudirman , które odbyło się w Glasgow , Szkocja . Chiński zespół przyniósł puchar po pokonaniu Indonezji 3: 0 w finale.
W sierpniu Lin Dan przedłużył swoje panowanie jako mistrz świata, pokonując indonezyjskiego Sony Dwi Kuncoro (21-11, 22-20). Lin Dan jest pierwszym człowiekiem od czasów Yang Yang, który wygrał dwa mistrzostwa świata z rzędu.

Szczegóły turniejów, w których Lin Dan grał w 2008 roku
Przestarzały Zawody Kategoria Ostateczny przeciwnik Wyniki (dopasowania) Ostateczne rezultaty
Od 22.01 do 27.01 South Korea Open Super Series ee Hyun-he 4-21 23-21 25-23 2 nd
Od 03.04 do 03.09 England Open Super Series Chen Jin 22-20 25-23 2 nd
Od 11.03 do 16.03 Swiss Open Super Series Lee chong wei 13-21 18-21 1 ul
Od 15.04 do 20.04 Mistrzostwa Azji Inny Chen Jin 21-13 21-14 3 rd
Od 5 listopada do 18 maja Kubek Tomasza Super Series Park Sung Hwan 21-10 18-21 4-21 1 ul
Od 15.09 do 20.09 Tajlandia Open Nagroda główna Złota Boonsak Ponsana 21-17 15-21 13-21 1 ul
Od 08/09 do 08/17 Igrzyska Olimpijskie Inny Lee chong wei 12-21 8-21 Złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich
Od 18.11 do 23.11 China Open Super Series Lee chong wei 18-21 9-21 1 ul
Od 24.11 do 30.11 Hong Kong Open Super Series Chen Jin 21-9 9-21 21-17 2 nd
Konkurs drużyn narodowych Rywalizacja wielosportowa Mistrzostwa

Lin Dan rozpoczął 2008 rok przegraną w finale All England Open z rodakiem Chen Jinem , ale mimo to wygrał Swiss Open. W 2008 Thomas Cup , który odbył się w Dżakarcie, Lin Dan przegrał w półfinale z Malezyjczykiem Lee Chong Wei . Po jego porażce jego drużyna nadal była w stanie awansować do finału, w którym Lin Dan zdobył punkt dla Chin , pokonując Park Sung-Hwan w trzech setach (10-21, 21-18, 21-8). Chiny pokonać Korea Południowa 3-1 i przynieść kubek w Chinach po raz trzeci z rzędu. Lin Dan nie grał ani w Singapore Open, ani w Indonezyjskim Otwarciu z powodu intensywnego treningu przed Igrzyskami Olimpijskimi . Grał jednak w Thailand Open jako turniej przygotowawczy do igrzysk olimpijskich. Tam pokonuje Boonsak Ponsana, ulubioną imprezę, która zdobyła tytuł.

Na igrzyskach olimpijskich Lin Dan, który był prawdopodobnie lokalnym bohaterem i faworytem turnieju, zaczął od pokonania Ng Wei z Hongkongu w setach prostych (21-16, 21-13). Następnie wygrał mecz z Parkiem Sung- Hwanem (21-11, 21-8), aw ćwierćfinale wygrał z Peterem Gade marząc o zdobyciu medalu olimpijskiego w setach prostych. Następnie pokonał swojego kolegę z drużyny Chen Jina w półfinale. Następnie w finale zdobył złoty medal z Malezyjczykiem Lee Chong Wei w setach prostych (21-18, 21-9).

Lin Dan powraca w listopadzie po przerwie olimpijskiej i gra na China Open. W finale ponownie spotkał Lee Chong Wei i wygrał wynikiem 21-18, 21-9. Pod koniec listopada przegrał z Chen Jinem w finale Hong Kong Open w trzech setach (9-21, 21-9, 17-21).

Szczegóły turniejów, w których Lin Dan grał w 2009 roku
Od 03.03 do 08.03 England Open Super Series Chen Jin 12-21 6-11 (porzucenie) 1 ul
Od 10/03 do 15/03 Swiss Open Super Series Lee chong wei 21-16 21-16 2 nd
Od 10.05 do 17.05 Puchar Sudirman Super Series Park Sung Hwan 14-21 18-21 1 ul
Od 16.06 do 21.06 Indonezyjski Open Super Series Chen Jin 18-21 21-17 21-4 1/4 finału
Od 10.08 do 16.08 Mistrzostwa Świata Super Series Chen Jin 21-18 21-16 1 ul
Od 15.09 do 20.09 Mistrzowie Chin Super Series Boonsak Ponsana 17-21 17-21 1 ul
Od 27.10 do 01.11 French Open Super Series Taufik Hidayat 6-21 15-21 1 ul
Od 17.11 do 22.11 China Open Super Series Jan Ø. Jørgensen 12-21 12-21 1 ul
Od 12/09 do 12/13 Igrzyska Azji Wschodniej Inny Ho Jin Choi 21-19 21-18 2 nd

Lin Dan wygrał All-England Open, pokonując Lee Chong Wei w setach (21-19, 21-12). Zaledwie tydzień później został jednak pokonany przez Lee w finale Omega European Masters (Swiss Open w Bazylei ) w setach (21-16, 21-16). W maju, Lin Dan był częścią drużyny Chin w Pucharze Sudirman , która odbyła się w Canton , w Chinach . Wygrał wszystkie swoje mecze, w tym półfinał z Lee Chong Wei . W sierpniu Lin został pierwszym graczem, który zdobył trzy kolejne tytuły mistrzostw świata, pokonując rodaka Chen Jina 21-18, 21-16.

Szczegóły turniejów, w których Lin Dan grał w 2010 roku
Od 09.03 do 14.03 England Open Super Series Bao Chunlai 21-16 18-21 21-17 1/4 finału
Od 16.03 do 21.03 Swiss Open Super Series Peter Gade 21-16 21-17 1/4 finału
Od 12.04 do 18.04 Mistrzostwa Azji Inny Zhengming Wang 17-21 15-21 1 ul
Od 9.05 do 16.05 Kubek Tomasza Super Series Taufik Hidayat 7-21 14-21 1 ul

Lin Dan rozpoczyna rok od zrzeczenia się tytułu English Open , który zdobył cztery razy z sześciu ostatnich występów. To jego kolega z drużyny, Bao Chunlai , zdetronizował go w ćwierćfinale po walce w 61 minutach, uzyskując wynik 21-16, 18-21, 21-17. Podczas mistrzostw świata w Paryżu, ku zaskoczeniu wszystkich, został wyeliminowany w ćwierćfinale przez Koreańczyka z południa w dwóch setach po 21-13 za każdym razem.

Rok 2012 upłynął pod znakiem sukcesu głównych celów Lin Dana: zwycięstwa na igrzyskach olimpijskich w Londynie , a także zdobycia piątego tytułu w najbardziej prestiżowym turnieju Open Anglii i piątego z rzędu zwycięstwa w Thomas Cup. z chińskim zespołem.