Lata Zespół 0M.0 ( B. )
1989 - 2003 Paragwaj 074 0(8)
1 Oficjalne zawody krajowe i międzynarodowe.
2 oficjalne mecze (w tym mecze towarzyskie zatwierdzone przez FIFA).

José Luis „Chila” Chilavert to piłkarz międzynarodowy Paragwaju ur27 lipca 1965 rw Luque . Grał jako bramkarz .

Szóste miejsce w rankingu najlepszych bramkarzy w XX th  century IFFHS (drugi dotyczące Ameryki Łacińskiej po Argentyna Amadeo Carrizo ), uważa się za najlepszego gracza w historii swojego kraju, obok wielkich Paragwaju graczy, Arsenio Erico i Romerito .

Z 67 golami jest drugim bramkarzem, który strzelił najwięcej bramek (po Brazylijczyku Rogério Ceni i jego 132 bramkach) i pierwszym pod względem bramek międzynarodowych (8 bramek). Jest także jedynym bramkarzem w historii, który strzelił hat-tricka.

Niemniej jednak ograniczanie Chilaverta do jego cech jako bramkarza byłoby niezwykle uproszczone, w rzeczywistości był on także prawdziwą ostoją w klatkach: autor 30 czystych kont (oficjalnych meczów bez utraty gola) z selekcją Paragwaju (dla porównania, Lew Yachine , uważany za najlepszego bramkarza w historii, który ma dokładnie taką samą liczbę występów w reprezentacji jak Chilavert, ma tylko 24 w sowieckiej selekcji), tracił średnio tylko 1,05 gola na mecz z Albroją .

Wraz z bramkarzami Antonio Carbajalem , Dino Zoffem i Lev Yachine jest jednym z 48 "  legendarnych piłkarzy  " , na liście sporządzonej przez IFFHS w 2016 roku mającej zgromadzić największych piłkarzy w historii , której jest on największym . tylko Paragwaj.

Biografia

Chilavert jest zarówno specjalistą od rzutów karnych, jak i przede wszystkim rzutów wolnych. Ta niezwykła cecha bramkarza (niektórzy jak Hans-Jörg Butt zadowalający się zamianą rzutów karnych) od dawna czyni go absolutnym najlepszym strzelcem wśród profesjonalnych bramkarzy (po20 sierpnia 2006przez brazylijskiego międzynarodowego bramkarza Rogério Ceni ). W swojej karierze zawodowej strzelił 67 goli, w tym osiem na międzynarodowych spotkaniach. Niektóre z nich były bardzo ważne, więc cztery z jego międzynarodowych bramek padły w eliminacjach Mistrzostw Świata w 2002 roku .

Chilavert zadebiutował jako piłkarz w wieku 15 lat w klubie Sportivo Luqueño , który był wówczas w drugiej lidze Paragwaju. Swój pierwszy mecz z Paragwajem rozegrał w 1989 roku , kiedy grał dla San Lorenzo w Argentynie . Następnie grał w Realu Saragossa w Hiszpanii , po czym wrócił do Argentyny pod barwami Véleza Sarsfielda , zdobywając trzykrotnie mistrzostwo Argentyny , Copa Libertadores i Puchar Interkontynentalny . 28 listopada 1999strzelił trzy gole karne podczas meczu pomiędzy Vélezem Sarsfieldem a Ferro Carril Oeste , stając się tym samym pierwszym i prawdopodobnie jedynym bramkarzem w historii, który strzelił hat-tricka podczas oficjalnego meczu, co zapewniło mu wpis do Księgi Guinnessa Zapisy .

Został wybrany bramkarzem roku przez FIFA w latach 1995 , 1997 i 1998 . W 1998 roku brał udział w Pucharze Świata odbyła się w Francji , podnoszenie Paragwaj w drugiej rundzie, ale złoty gol z Laurent Blanc do 117 th minut ruinę wszystkie nadzieje Paraguayans (głównym celem ich było prowadzić Francuzów do rzuty karne, w których Chilavert jest specjalistą oprócz tego, że jest wielkim atutem mentalnym dla swojego zespołu)

Jego heroiczne występy na Mistrzostwach Świata 1998 (zwłaszcza przeciwko Francji) stanowią szczyt jego kariery. Jego odejście z Vélez Sarsfield w 2000 roku zapoczątkowało jego upadek.

Latem 2000 roku został zwerbowany przez RC Strasbourg za 50 milionów franków (7,62 miliona euro), bardzo wysoką cenę jak na 35-letniego bramkarza, nie błyszczał w nowych barwach, rzadko kiedy potrafił być decydujący podczas jego dwa sezony w klubie alzackim. Schodzi również do drugiej ligi pod koniec pierwszego sezonu Paragwaju (ostatnie miejsce w końcowej klasyfikacji). Mimo to pomógł swojemu klubowi w zwycięstwie w Coupe de France w 2001 roku , strzelając ostatni strzał na bramkę zwycięstwa w finale z Amiens (0-0, 5 na bramkę do 4) po zatrzymaniu strzału z Amiens Abalo. W półfinale strzelił również rzut karny "w meczu", jego jedyny gol ze Strasburgiem . Kibice z Alzacji rzadko będą utrzymywali wizerunek bramkarza w najlepszej formie, często bez formy, z dużą ilością zbędnych kilogramów, co prowadzi do jego zwolnienia.

Barwna postać, prawdziwa gwiazda w Paragwaju, Chilavert wyróżnia się nie tylko występami w terenie. Amator prowokacyjnych wypowiedzi (o piłce nożnej w ogóle, o kobietach, o klasie politycznej swojego kraju), jest też wielokrotnie wyróżniany za akty przemocy wobec swoich przeciwników (kilka meczów został zawieszony za opluwanie Roberto Carlosa podczas kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2002), ale czasami także przeciwko swoim trenerom.

Po krótkim występie w Peñarol de Montevideo i równie krótkim powrocie do Véleza Sarsfield, Chilavert wycofał się z międzynarodowego futbolu w 2004 roku. Zaliczył 74 występy i strzelił 62 gole (60 w stałych fragmentach: 44 przeliczone rzuty karne i 16 franków strzałów ), w tym 8 w selekcja krajowa.

Bardzo popularny w swoim kraju, jest konsultantem paragwajskiego kanału telewizyjnego Telefuturo i podobno pewnego dnia rozważał start w wyborach prezydenckich.

Kluby

Statystyka

Cele międzynarodowe

Lista bramek w selekcji José Luis Chilavert
00 Przestarzały Lokalizacja Konkurencja Wynik Przeciwnik Szczegół Sól.
1 st 27 sierpnia 1989 Estadio Defensores del Chaco , Asuncion , Paragwaj 1990 Eliminacje do Mistrzostw Świata 1990 V 2-1 Kolumbia Bramka zdobyta po 90 minutach90 th lewa stopa sp 2 -1 1 re
2 nd 15 sierpnia 1993 Eliminacje do Mistrzostw Świata 1994 V 2-1 Peru Gol strzelony po 28 minutach28 th lewa stopa sp 2 -0 15 th
3 rd 1 st Wrzesień +1.996 Monumental Stadium , Buenos Aires , Argentyna Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 1998 N 1-1 Argentyna Bramka zdobyta po 42 minutach42 nd cf lewa stopa 1- 1 22 nd
4 th 17 czerwca 1997 r. Stadion Félix-Capriles , Cochabamba , Boliwia Pierwsza runda na Copa América 1997 N 1-1 Gol strzelony po 73 minutach73 rd lewa stopa sp 1 -0 31 tys
5 th 7 października 2000 Nemesio Camacho El Campín Stadium , Bogota , Kolumbia Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2002 V 0-2 Kolumbia Bramka zdobyta po 90 minutach90 th cf lewa stopa 0- 2 59 tys
6 th 15 listopada 2000 Estadio Defensores del Chaco , Asuncion , Paragwaj V 5-1 Peru Bramka zdobyta po 83 minutach83 rd lewa stopa sp 5 -1 60 th
7 th 5 września 2001 V 5-1 Boliwia Bramka zdobyta po 50 minutach50 tys lewa stopa sp 3 -1 66 tys
8 th 7 października 2001 N 2-2 Argentyna Bramka zdobyta po 18 minutach18 th lewa stopa sp 1 -0 67 tys
Całkowity 8 bramek (8 lewą nogą), w tym 6 karnych i 2 rzuty wolne, w 74 selekcjach pomiędzy 27 sierpnia 1989 i 2 kwietnia 2003 r..

Osobiste wyróżnienia

Uwagi i referencje

1. (w) „  IFFHS 'Century Elections  ” na rsssf.com (dostęp 21 września 2018 )
  2. (w) „  IFFHS 'Century Elections  ” na rsssf.com (dostęp 21 września 2018 )
  3. (w) „  Chilavert zdobywa hat-trick, aby wzmocnić Veleza Sarsfielda  ” w Sports Illustrated , Time Inc. ,29 listopada 1999(dostęp 16 czerwca 2014 )
  4. (w) "  LEGENDS  " na iffhs.com (dostęp 21 września 2018 )
  5. "  Najlepszy Bramkarz Wszechczasów  " , w www.iffhs.de , IFFHS (dostęp 29 listopada 2010 )
  6. Matthew Jennepin, „  Chilavert, bramkarz z 62 golami  ” na footballdatabase.eu (dostęp 29 listopada 2010 )
  8. (Es) Sandra B. Ramírez Ortega, "  Guinness quiere entregar su record a José Luis Chilavert  " , na www.abc.com.py ,13 września 2011(dostęp 6 sierpnia 2018 )
  10. Collective, Coupe de France: szalona epopeja , L'Équipe,2007, 431  s. ( ISBN  2915535620 ) , s.  418
  11. „  Strasburg połyka Chilavert na boki  ” , na www.liberation.fr ,9 grudnia 2000(dostęp 29 listopada 2010 )
  12. Léo Ruiz, „  Remake France 98: Chilavert, postrach the Blues  ” , na www.lemonde.fr ,30 czerwca 2018 r.(dostęp 7 sierpnia 2018 )
  13. (w) „  IFFHS” Najlepszy bramkarz roku 2003 na świecie  ” na rsssf.com (dostęp 21 września 2018 )
  15. (it) "  CALCIO, IFFHS: Buffon MIGLIOR DOOR ULTIMI DEGLI ANNI 25  " na repubblica.it (dostęp 21 września 2018 )
  17. (w) „  Gianluigi Buffon o włos przed Ikerem Casillasem  ” [ archiwum8 lutego 2012] , iffhs.de,7 lutego 2012(dostęp 21 września 2018 )