W łotewskie Lekkoatletyka Rekordy są najlepsze występy osiągnięte przez łotewskich sportowców i zatwierdzone przez łotewskiego Federacji Lekkoatletycznych (LVS).
Test | Rekord | Sportowiec | Przestarzały | Konkurencja | Lokalizacja | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10 s 18 (+ 1,4 m / s ) | Ronalds Arājs | 3 lipca 2011 | Donnas | ||
200 m | 20 s 41 (+ 1,3 m / s ) | Sergejs Inšakovs | 31 lipca 1996 | Igrzyska Olimpijskie | Atlanta | |
400 m | 45 s 53 | Jānis Leitis | 8 sierpnia 2018 r | Mistrzostwa Europy | Berlin | |
800 m | 1:43:67 | Dmitrijs Miļkevičs | 3 lipca 2006 | Ateny | ||
1500 m | 3:37:35 | Dmitrijs Jurkevičs | 28 czerwca 2011 | Folksam Grand Prix | Sollentuna | |
3000 m | 7:49:90 | Dmitrijs Jurkēvičs | 8 czerwca 2014 | Fanny Blankers-Koen Games | Hengelo | |
5000 m | 13:34:02 | Juris Grustiņš | 18 lipca 1971 | Mistrzostwa ZSRR | Moskwa | |
10 000 m | 28:25 8 | Genādijs Hlistovs | 3 czerwca 1973 | Moskwa | ||
Półmaraton | 1 godz. 4 min 43 s | Valērijs Žolnerovičs | 20 marca 2011 r | Lizbona półmaraton | Lizbona | |
Maraton | 2 godz. 14 min 24 s | Valērijs Žolnerovičs | 14 maja 2017 r | Maraton w Rydze | Ryga | |
3000 m z przeszkodami | 8:31:35 | Gatis Deksnis | 4 września 1988 | Pomnik Kutsa | Moskwa | |
110 m przez płotki | 13 s 08 ( 0,0 m / s ) | Staņislavs Olijars | 1 st lipca 2003 | Athletissima | Lozanna | |
400 m przez płotki | 49 s 60 | Viktors Lācis | 1 st czerwiec 2001 | Prefontaine Classic | Eugene | |
Wysoki skok | 2,30 m | Normunds Sietiņš | 20 lipca 1992 | Nurmijärvi | ||
Skok o tyczce | 5,80 m | Aleksandrs Obižajevs | 17 lipca 1987 | Mistrzostwa ZSRR | Briańsk | |
Długi skok | 8,08 m (+ 1,0 m / s ) | Elvijs Misāns | 12 lipca 2016 r | Puchar Sportland | Saldus | |
Potrójny skok | 17,56 m (+ 1,9 m / s ) | Māris Bružiks | 3 września 1988 | Ryga | ||
Pchnięcie kulą | 21,74 m | Jānis Bojārs | 14 lipca 1984 | Ryga | ||
Rzut dyskiem | 62,00 m | Staņislavs Skruļs | 6 sierpnia 1975 | Homel | ||
Rzut młotem | 80,14 m | Igors Sokolovs | 30 maja 2009 | Ryga | ||
Rzut oszczepem | 90,73 m | Vadims Vasiļevskis | 22 lipca 2007 | Tallinn | ||
Dziesięciobój | 8312 pkt | Edgars Eriņš | 4–5 czerwca 2011 | Mistrzostwa Łotwy | Valmiera | |
10 s 79 (+ 2,1 m / s ) (100 m ) , 7,67 (+ 0,2 m / s ) (długość) , 14,19 m (ciężar) , 1,90 m (wysokość) , 48 s 65 (400 m ) / 14 s 56 (+ 1,2 m / s ) (110 m przez płotki) , 49,94 m (dyskiem) , 4,50 m (tyczką) , 58,30 m (oszczep) , 4 min 14 s 25 (1500 m ) |
||||||
20 km pieszo (droga) | 1 godz. 19 min 25 s | Aigars Fadejevs | 25 sierpnia 2002 | Hildesheim | ||
50 km pieszo (droga) | 3 godz. 43 min 18 | Aigars Fadejevs | 6 czerwca 1998 | Mistrzostwa Łotwy | Ogr | |
4 × 100 m | 39 s 32 | Reprezentacja Genādijs Murašovs Ronalds Razmuss Juris Tone Āris Āboliņš |
18 czerwca 1983 | Moskwa | ||
4 × 400 m | 3:04:30 | Reprezentacja Sergejs Inšakovs Egīls Tēbelis Einārs Tupurītis Inguns Svikliņš |
9 sierpnia 1997 | Mistrzostwa Świata | Ateny |
Test | Rekord | Sportowiec | Przestarzały | Konkurencja | Lokalizacja | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 11 s 29 (+ 1,1 m / s ) | Sindija Bukša | 29 maja 2018 r | Puchar Rygi | Ryga | |
200 m | 22 s 49 (+ 1,7 m / s ) | Vineta Ikauniece | 23 maja 1987 | Tsakhkadzor | ||
400 m | 50 s 71 | Vineta Ikauniece | 4 września 1988 | Pomnik Kutsa | Moskwa | |
800 m | 1:58:64 | Marita Ārente | 19 lipca 1984 | Moskwa | ||
1500 m | 4:09:08 | Rita Vilciņa | 8 czerwca 1979 | Soczi | ||
3000 m | 8:42:86 | Jeļena Prokopčuka | 25 lipca 2006 | DN Galan | Sztokholm | |
5000 m | 14:47:71 | Jeļena Prokopčuka | 1 st sierpień 2000 | DN Galan | Sztokholm | |
10 000 m | 30:38 78 | Jeļena Prokopčuka | 7 sierpnia 2006 | Mistrzostwa Europy | Gothenburg | |
Półmaraton | 1 godz. 08 min 43 s | Jeļena Prokopčuka | 7 października 2001 | Mistrzostwa Świata w Półmaratonie | Bristol | |
Maraton | 2 godz. 22 min 56 s | Jeļena Prokopčuka | 30 stycznia 2005 | Maraton w Osace | Osaka | |
100 m przez płotki | 12 s 90 (- 0,8 m / s ) | Ludmila Olijare | 8 września 1989 | Briańsk | ||
400 m przez płotki | 55s 46 | Lana Jēkabsone | 9 czerwca 1996 | Tallinn | ||
3000 m z przeszkodami | 9:27:21 | Poļina Jeļizarova | 4 sierpnia 2012 | Igrzyska Olimpijskie | Londyn | |
Wysoki skok | 1,97 m | Valentīna gotovska | 4 sierpnia 1990 | Wilno | ||
Skok o tyczce | 4,20 m | Krista Obižajeva | 7 lipca 2012 | Latvijas Olimpiāde | Liepaja | |
Długi skok | 6,92 m (+ 0,7 m / s ) | Ineta Radēviča | 28 lipca 2010 | Mistrzostwa Europy | Barcelona | |
Potrójny skok | 14,76 m (+ 1,1 m / s ) | Gundega Sproģe | 29 czerwca 1997 | Sheffield | ||
Pchnięcie kulą | 18,75 m | Skaidrīte Baikova | 2 kwietnia 1984 | Ryga | ||
Rzut dyskiem | 65,06 m | Malda Lange | 11 września 1988 | Valmiera | ||
Rzut młotem | 73,56 m | Laura Igaune | 11 maja 2019 r | Mount Olive First Chance i Multi | Mount oliwkowy | |
Rzut oszczepem | 66,18 m | Madara Palameika | 9 września 2016 r | Memoriał Van Damme'a 2016 | Bruksela | |
Heptathlon | 6815 pkt | |||||
Laura Ikauniece-Admidiņa | 27-28 maja 2017 r | Hypo-Meeting | Götzis | |||
13 s 10 (+ 1,0 m / s ) (100 m przez płotki) , 1,77 m (wysokość) , 13,53 m (ciężar) , 23 s 49 (- 2,9 m / s ) (200 m ) , 6,64 m (+ 0,8 m / s ) (długość) , 56,17 m (oszczep) , 2 min 11 s 76 (800 m ) | ||||||
20 km pieszo (droga) | 1 godz. 29 min 55 s | Agnese Pastare | 31 sierpnia 2013 | Gdańsk | ||
4 × 100 m | 44s 41 | Reprezentacja Irina Grigorjeva Vineta Ikauniece Lilija Ždanovska Ludmila Olijare |
20 czerwca 1983 | Moskwa | ||
4 × 400 m | 3:30 min 2 | Reprezentacja Anna Dundere Sarmīte Štūla Ingrīda Barkāne Inta Klimoviča-Drēviņa |
30 lipca 1975 | Moskwa |
Zdyscyplinowany | Występ | Sportowiec | Konkurencja | Lokalizacja | Przestarzały | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | 6 s 65 | Juris Silovs | Halowe Mistrzostwa Europy | Gothenburg | 9 marca 1974 | |
200 m | 21s 26 | Sergejs Inšakovs | Malmö | 21 lutego 1998 | ||
400 m | 46s 71 | Jānis Leitis | Razorback Invitational | Fayetteville | 26 stycznia 2013 | |
800 m | 1 min 45 s 72 | Dmitrijs Miļkevičs | Halowe mistrzostwa świata | Wartościowość | 9 marca 2008 | |
1500 m | 3:42:84 | Dmitrijs Jurkevičs | Halowe Mistrzostwa Europy | Praga | 7 marca 2015 r | |
3000 m | 7:57 78 | Uģis Jocis | Halowe Mistrzostwa Europy | Boston | 2 marca 2018 r | |
5000 m | 13:54 8 | Juris Grustins | Leningrad | 2 marca 1966 | ||
60 m przez płotki | 7s 42 | Igors Kazanovs | Moskwa | 25 lutego 1989 | ||
Wysoki skok | 2,28 m | Normunds Sietins | Panevėžys | 15 lutego 1992 | ||
Skok o tyczce | 5,74 m | Aleksandrs Obižajevs | Moskwa | 12 lutego 1983 | ||
Długi skok | 8,11 m | Artūrs Āboliņš | Halowe mistrzostwa NCAA | Fayetteville | 10 marca 2006 | |
Potrójny skok | 17,54 m | Māris Bružiks | Madryt | 23 lutego 1986 | ||
Pchnięcie kulą | 21,25 m |
Jānis Bojārs Māris Petrasko |
Moskwa Wilno |
17 lutego 1984 8 stycznia 1989 |
||
Heptathlon | 5787 punktów | Edgars Eriņš | Halowe mistrzostwa Łotwy | Ryga | 22-23 lutego 2008 | |
4 × 400 m | ||||||
5000 m piechotą | 18:56 90 | Aigars Fadejevs | Ryga | 19 lutego 1995 |
Zdyscyplinowany | Występ | Sportowiec | Konkurencja | Lokalizacja | Przestarzały | Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | 7 s 32 | Vineta Ikauniece | Moskwa | 20 lutego 1988 | ||
200 m | 23 s 15 | Marina Krivošeina | Mińsk | 5 marca 1988 | ||
400 m | 52s 66 | Gunta Vaičule | Halowe Mistrzostwa Europy | Glasgow | 1 st marca 2019 | |
800 m | 2:01:10 | Līga Velvere | Eaubonne | 12 lutego 2019 r | ||
1500 m | 4:15:10 | Poļina Jeļizarova | Halowe Mistrzostwa Europy | Gothenburg | 1 st marca 2013 | |
3000 m | 8:44:66 | Jeļena Prokopčuka | Halowe Mistrzostwa Europy | Gandawa | 27 lutego 2000 | |
5000 metrów | ||||||
60 m przez płotki | 8s 06 | Ludmila Olijare | Kiszyniów | 17 lutego 1985 | ||
Wysoki skok | 1,92 m | Valentīna gotovska | Wilno | 8 stycznia 1989 | ||
Skok o tyczce | 4,19 m | Krista Obižajeva | Pomnik Martina Kutmaniego | Tartu | 5 lutego 2013 | |
Długi skok | 6,82 m | Aiga Grabuste | Zimowe Mistrzostwa Gruzji | Tbilisi | 8 lutego 2015 | |
Potrójny skok | 14,14 m | Gundega Sproģe | Ryga | 7 stycznia 1999 | ||
Pchnięcie kulą | 18,29 m | Skaidrīte Baikova | Moskwa | 5 lutego 1985 | ||
Pięciobój | 4.701 punktów | Laura Ikauniece | Halowe Mistrzostwa Europy | Glasgow | 1 st marca 2019 | |
4 × 400 m | ||||||
3000 m piechotą | 12:32:90 | Jolanta Dukure | Ryga | 6 lutego 1999 |