Park Olimpijski w Monachium , gospodarzem finału.
Olympic Marsylia 1 - 0 AC Milan
Połowa czasu 1 - 0 0
Główni gracze
Arbitraż Kurt Röthlisberger

Końcowa Ligi Mistrzów UEFA 1992-1993 to gra w piłkę nożną pomiędzy Marsylią do AC Milan odbyła się26 maja 1993na stadionie olimpijskim w Monachium , w Monachium , Niemcy . Klub Marsylii, zwycięzca 1: 0, staje się tym razem pierwszym francuskim klubem, który wygrał te zawody 37 lat po ich utworzeniu i zdobył kontynentalne trofeum w piłce nożnej.

Sekretarz spotkania Basile Boli przez całe spotkanie odczuwał ból kolana, który leczył od kilku tygodni. Na 40 th  minut musi zostać zastąpiony, trener Raymond Goethals i prezes Bernard Tapie odmówił jego prośbę; cztery minuty później strzelił zwycięskiego gola.

Jean-Pierre Papin , nieszczęśliwy finalista w 1991 roku z OM, przegrał swój drugi finał C1 w ciągu trzech lat, przeciwko swojemu byłemu klubowi, tym razem z mediolańskim klubem. Pochodzi z ławki w 58 th  minutę.

Trasa finalistów

Uwaga: w poniższych wynikach, wynik finału jest zawsze podawany jako pierwszy (D: gospodarze; E: goście).

Olympic Marsylia AC Milan
Przeciwnik Całkowity Iść Powrót Wieża Przeciwnik Całkowity Iść Powrót
Glentoran FC 8-0 5 - 0 (E) 3 - 0 (D) 1/8 finału Olimpija Ljubljana 7 - 0 4 - 0 (D) 3 - 0 (E)
Dinamo Bukareszt 2 - 0 0 - 0 (E) 2 - 0 (D) 1/8 finału Slovan Bratislava 5 - 0 1 - 0 (E) 4 - 0 (D)
Przeciwnik Wynik Faza grupowa Przeciwnik Wynik
Glasgow Rangers 2 - 2 (E) Dzień 1 IFK Gothenburg 4 - 0 (D)
FC Bruges 3 - 0 (D) Dzień 2 PSV Eindhoven 2 - 1 (E)
CSKA Moskwa 1 - 1 (E) Dzień 3 FC Porto 1 - 0 (E)
CSKA Moskwa 6-0 (D) Dzień 4 FC Porto 1 - 0 (D)
Glasgow Rangers 1 - 1 (D) 5 dzień IFK Gothenburg 1 - 0 (E)
FC Bruges 1 - 0 (E) 6 dzień PSV Eindhoven 2 - 0 (D)

Gol Basile Boli

Na 44 th minutę, Abedi Pele wygrywa narożnik na prawym skrzydle, który poparł. Leworęczny strzela powtórnie wpadającą szczotkowaną piłką na wysokości 6-metrowej linii. Za niskim Rudim Völlerem Basile Boli wyskakuje wyżej niż obrońcy Milanu i od czubka głowy wrzuca piłkę do siatki w przeciwległym niskim rogu, poza zasięgiem bramkarza.

Następnego dnia gazeta sportowa L'Équipe umieściła zdjęcie obrońcy Marsylii przyłapanego na wznoszeniu się nad włoską obroną w ramach swojego „Jednego”, aby odnotować jedyne osiągnięcie tego spotkania. Przed wykonaniem rzutu rożnego reprezentant Ghany powiedział podobno francuskiemu obrońcy, aby nie zbliżał się do najdalszego słupka, ale do pierwszego.

Arkusz meczowy

26 maja 1993 Olympic Marsylia 1 - 0 AC Milan Olympiastadion , Monachium
20:15 CET
( Decydujące podaniePelé ) Boli Gol zdobyty po 43 minutach43 rd ( 1 - 0 ) Liczba widzów: 64.400
Sędzia: Kurt Röthlisberger Asystenci sędziów  : Zivanko Popović i Erwin Kreig Sędzia czwarty: Serge Muhmenthaler