Półfinaliści Dania Portugalia
Cele 41 (2,7 na mecz)
Najlepszy strzelec (s) Michał Platini (9)

Nawigacja

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1984 jest 7 th  edycja Mistrzostw Europy w piłce nożnej , które odbywają się co cztery lata i jest organizowany przez UEFA (Stowarzyszenie krajowe związki piłkarskie w Europie ).

Ostatnia faza zorganizowana przez Francję między 12 a27 czerwca 1984, jest, podobnie jak w 1980 r., kwestionowana przez osiem narodów. Wszystkie drużyny, z wyjątkiem Francji (kraj gospodarza), musiały wziąć udział w kwalifikacjach, aby wziąć udział.

System ustanowiony na Euro 1980 (dwie „półfinałowe” pule po cztery, pierwsze miejsce kwalifikuje się do finału, a drugie do meczu o trzecie miejsce) jest modyfikowany na wniosek kraju-organizatora, który chce wygrać mecz. ponowne wprowadzenie prawdziwych półfinałów (co powoduje, że w programie są jeszcze dwie gry). Ponieważ UEFA nie opowiadała się (wtedy) za zwiększeniem liczby meczów do rozegrania, zaproponowano i zatwierdzono kompromis: do programu dodano półfinały, aw zamian usunięto mecz o trzecie miejsce. . Przy dwóch zakwalifikowanych na grupę, etap grupowy pierwszej rundy obniża się do statusu „ćwierćfinału”.

Francja (wygrywając wszystkie mecze) w ostatniej zwycięstw kosztem Hiszpanii (2-0). Michel Platini ustanawia rekord bramek w jednej edycji (9) i ogólnie w Euro. W ten sposób francuska piłka nożna zdobyła swój pierwszy międzynarodowy tytuł od czasu utworzenia francuskiej drużyny w 1904 roku.

Stadion Velodrome Marsylia 55 000 miejsc

(pojemności podane w konfiguracji Euro '84)

Grupy

W kwalifikacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1984 pozwalają określić siedem zespołów, które łączą Francję , automatycznie zakwalifikowany jako kraju przyjmującego, aby wziąć udział w Euro 1984.

Grupa 1

Francja pokonała Danię dzięki pierwszej z dziewięciu bramek Michela Platiniego, podczas gdy Belgia łatwiej pokonała Jugosławię (2:0). Francja zapewniła sobie awans w drugim meczu, pokonując w dużej mierze swoich belgijskich sąsiadów 5:0, w tym pierwszego hat-tricka Platiniego, ale jeszcze nie prawdziwego hat-tricka . Dania zatapia Jugosławię pokonując ją z takim samym wynikiem. Jugosławia, która miała wtedy pewność, że została wyeliminowana w pierwszej rundzie, została pokonana 3-2 przez Francję po doskonałym hat-tricku Platiniego: trzy gole z rzędu, w tej samej połowie, z lewej, z główki i wreszcie z prawej z wolnego. kopnięcie. Mecz ostatniego dnia Dania-Belgia decyduje o drugim miejscu w kwalifikacjach. Duńczycy wygrali ten prawie ćwierćfinałowy i awansowali do półfinału po raz drugi w swojej historii.

17:15 Historia spotkań
Platini Bramka zdobyta po 4 minutach4 e , Bramka zdobyta po 74 minutach74 e ( Pis. ), Gol strzelony po 89 minutach89 e
Giresse Gol strzelony po 33 minutach33 e
Fernandez Gol strzelony po 43 minutach43 e
Widzów: 51 359
Sędzia: Robert Valentine
(Raport)
16 czerwca 1984 Dania 5 - 0 Jugosławia Stade Gerland , Lyon
Arnesen Bramka zdobyta po 8 minutach8 th , Gol strzelony po 69 minutach69 th ( Pen. )
3 th dni
19 czerwca 1984 Francja 3 - 2 Jugosławia Stadion im. Geoffroya-Guicharda , Saint-Étienne
Platini Gol strzelony po 59 minutach59 e , Gol strzelony po 62 minutach62 e , Bramka zdobyta po 78 minutach78 e Gol strzelony po 32 minutach32 ND Sestic
Gol strzelony po 84 minutach84 th ( pióra. ) Stojkovic
Widzów: 45 789
Sędzia: André Daina
(Raport)
19 czerwca 1984 Dania 3 - 2 Belgia Stadion Meinau , Strasburg
Arnesen Gol strzelony po 41 minutach41 e ( Pis. )
Grupa 2

RFN, panujący mistrz Europy i panujący wicemistrz świata, był zaskoczony podczas ostatniego meczu grupowego przez Hiszpanię i zawiódł u bram półfinałów tego drugiego 8-drużynowego Euro. Jest to 0:0 z Portugalią, która jest drugim międzynarodowym konkursem po mundialu w 1966 roku, podczas gdy Hiszpania i Rumunia również zremisowały, ale z bramkami (1-1). Pod koniec drugiego dnia RFN znalazła się na szczycie grupy, pokonując Rumunię, podczas gdy drużyny iberyjskie wciąż remisowały. W chustce do nosa 4 drużyny widzą swój los ostatniego dnia: zwycięzcy ostatniego meczu, Hiszpania (przeciwko Niemcom Zachodnim) i Portugalia (przeciwko Rumunii), Hiszpania wyprzedza portugalskiego sąsiada pod względem liczby zdobytych bramek.

(Raport)
14 czerwca 1984 Hiszpania 1 - 1 Rumunia Stadion im. Geoffroya-Guicharda , Saint-Étienne
Carrasco Gol strzelony po 22 minutach22 e ( pióro ) Bramka zdobyta po 35 minutach35 th Bölöni Widzów: 17 012
Sędzia: Alexis Ponnet
(Raport)
2 th dni
17 czerwca 1984 Zachodnie Niemcy 2 - 1 Rumunia Stadion Félix-Bollaert , Lens
Völler Bramka zdobyta po 25 minutach25 th , Bramka zdobyta po 66 minutach66 th Bramka zdobyta po 46 minutach46 th Coras Widzów: 31 803
Sędzia: Jan Keizer
(Raport)
17 czerwca 1984 Hiszpania 1 - 1 Portugalia Stade Velodrome , Marsylia
Santillana Gol strzelony po 73 minutach73 rd Bramka zdobyta po 52 minutach52 ND Sousa Widzów: 30 000

Półfinały

Ten antologiczny półfinał pomiędzy Francją a Portugalią jest pierwszym z czarnej serii dla Portugalczyków (która będzie kontynuowana w 2000 i 2006 roku, a zostanie odwrócona w 2016 roku ). Francja doprowadziła do wyniku w pierwszej części dogrywki, odwraca sytuację w ostatnich minutach i wygrywa na linie 3 do 2 (po dogrywce). Zwycięski gol strzelony przez Platiniego jest ósmym rozgrywającym Habsa i następuje po jego „hat-tricku” w pierwszej rundzie przeciwko Jugosłowianom.

23 czerwca 1984 Francja 3 - 2 w
nocy
Portugalia Stade Velodrome , Marsylia
20:00 Historia spotkań
Domergue Gol strzelony po 24 minutach24 p , Bramka zdobyta po 114 minutach114 p
Platini Bramka zdobyta po 119 minutach119 TH
Bramka zdobyta po 74 minutach74 th ,Bramka zdobyta po 98 minutach 98 th Jordão Widzów: 54 848
Sędzia: Paolo Bergamo
(Raport)
Bats - Battiston , Bossis , Le Roux , Domergue - Fernandez , Tigana , Platini , Giresse - Lacombe ( 66 e Ferreri ), Six ( 104 e Bellone ) ZastąpionoPrzyszedł po 66 minutach  ZastąpionoPrzyszedł po 104 minutach  Drużyny Bento - Pinto , Lima Pereira , Eurico , Álvaro - Frasco , Sousa ( 66 e Nené ), Jaime Pacheco , Chalana - Diamantino ( 46 e Gomes ), JordãoZastąpionoPrzyszedł po 66 minutach  ZastąpionoPrzyszedł po 46 minutach

Trener:
Pan Hidalgo
Trener:
F. Cabrita

Dwadzieścia lat po zdobyciu tytułu mistrzowskiego Hiszpania wróciła do finału, z trudem eliminując Danię w rzutach karnych.

24 czerwca 1984 Hiszpania 1 - 1
w.d.
Dania Stade Gerland , Lyon
Maceda Bramka zdobyta po 67 minutach67 tys Bramka zdobyta po 7 minutach7 e Lerby Widzów: 47 483

BrakElkjær Larsen

Arconada - Señor , Salva ( 102 e Urquiaga ), Maceda , Camacho - Moreno ( 60 e Sarabia ), Gordillo , V. Muñoz , Gallego - Santillana , CarrascoZastąpionoPrzyszedł po 102 minutach  ZastąpionoPrzyszedł po 60 minutach  Drużyny Qvist , Sivebæk , M. Olsen ( 113 e Brylle ), Busk , I. Nielsen , Arnesen ( 68 e J. Olsen ), Bertelsen , Berggreen ( 107 e ), Lerby , Laudrup , Elkjær LarsenZastąpionoPrzyszedł po 113 minutach  ZastąpionoPrzyszedł po 68 minutach  Czerwona kartka

Trener:
Pan Muñoz
Trener:
S. Piontek
Finał

Francja zdobyła swój pierwszy tytuł mistrza Europy, pokonując Hiszpanię 2:0 na Parc des Princes. To właśnie podczas tego meczu narodziło się piłkarskie wyrażenie „zrobić A rconadę  ” od nazwiska hiszpańskiego bramkarza, winnego rażącej niezdarności przy rzucie wolnym wykonanym przez Michela Platiniego, a kosztem otwarcia turnieju. .

4 Maxime Bossis
15 Yvon Le Roux ( 54 e , 85 e ) 3 Jean-François Domergue 14 Jean Tigana 6 Luis Fernandez 10 Platini 12 Giresse 17 Bernard Lacombe 80 e 11 Bruno BelloneŻółta kartaŻółta kartaCzerwona kartka