Zdobyte medale
Igrzyska Olimpijskie - - 1
Mistrzostwa Świata 2 2 -
Pole. świata w pomieszczeniach - 1 -

Torri Edwards , urodzona w dniu31 stycznia 1977à Fontana to amerykańska lekkoatletka uprawiająca sprint , mistrzyni świata na 100 metrów w 2003 roku w Paryżu po dyskwalifikacji jej rodaczki Kelli White . W tym samym roku ukończyła również medal na dystansie 200 metrów (3., a następnie 2. po dyskwalifikacji z tej samej Kelli White).

Jest także członkiem mistrzyni świata w sztafecie 2007 w USA w sztafecie 4 x 100 metrów na Mistrzostwach Świata 2007 w Osace i finalistką w biegu na 100 metrów na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie , gdzie zajęła 8 miejsce.

Biografia

Swoją międzynarodową karierę naprawdę rozpoczęła w ciągu roku 2000. Zajęła drugie miejsce w Meeting de Eugene za Marion Jones , biegnąc w 11:06.

W amerykańskiej wybranych opcji, to tylko zajmuje 4 th zarówno 100 metrów i 200 metrów , synonim nieuczestniczenia w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Mimo to uzyskuje swoje miejsce w sztafecie. Ale pakiet Inger Miller otworzy drzwi do poszczególnych wydarzeń. Bardzo młodych i niedoświadczony, to usuwa się w drugiej rundzie 100 metrów ( 5 th 11 s 32) i w półfinale 200 m ( 6 TH u 23 s 02). Brązowy medal zdobyła w biegu 4×100 metrów ze swoimi rodakami Nanceen Perry , Chryste Gaines i Marion Jones.

Rok 2001być bardzo mieszane dla niej: skończyła 4 th amerykańskich wyborów na 100 metrów, brakujące kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Edmonton . Plasuje 6 th z 200 metrów. Jest tylko zmiennikiem w sztafecie 4×100 metrów i kwalifikuje swoją drużynę do finału, w którym nie weźmie udziału. Amerykańska sztafeta, zwycięzca w 41 s 71, również zostanie zdyskwalifikowana kilka lat później z powodu antydopingowej kontroli Kelli White i Chryste Gaines.2002 nie będzie lepiej: wciąż brakuje jej na podium Mistrzostw Stanów Zjednoczonych, a jej występy na spotkaniach są słabe.

To jest w 2003że Torri Edwards jest znana szerokiej publiczności: rzeczywiście zajmuje trzecie miejsce (7 s 17) na halowych mistrzostwach świata w Birmingham, za Ukrainką Zhanna Block (7 s 04) i jej rodaczką Angelą Williams (7 s 13) . Pokonuje trzykrotną mistrzynię świata Merlene Ottey , odrzucając ją na czwartym miejscu (7:20). Latem wyróżniała się na najważniejszych zawodach, a na Mistrzostwach USA zajęła drugie miejsce za Kelli White zarówno na 100 metrów (11 s 13) jak i 200 metrów (22 s 63).

Na mistrzostwach świata w Paryżu pierwsze okrążenia na 100 metrów przejechała bez incydentów (11 s 12 w serii, 11 s 08 w kwarcie i 11 s 12 w półfinale). W finale spodziewamy się walki pomiędzy Kelli White, Chandrą Sturrup , Christine Arron i Zhanną Block. Związany Torri Edwards wystartował wspaniale i utrzymał prowadzenie do 90 metrów, zanim poddał się finiszu Kelli White. Zdobyła srebrny medal, równie piękny, jak niespodziewany, z nowym rekordem życiowym (10 s 93). Ponad 200 metrów zajęła trzecie miejsce (22 s 47) za Kelli White (22 s 05) i Rosjanką Anastasiją Kapachinską (22 s 38) oraz pozbawiło podium Francuzki Muriel Hurtis (22 s 59).

Afera Kelli White, która kilka dni później dała pozytywny wynik testu na Modafinil , zmusiła Stany Zjednoczone do niewybierania go w sztafecie. Torri Edwards zostanie zatem umieszczony w domu. W finale Amerykanie prowadzą na ostatnim okrążeniu, ale Torri nie może oprzeć się wspaniałemu finiszowi Francuzki Christine Arron. Wystarczy 5 th w odległości 100 metrów, „Królowa Krystyna” mści swego rozczarowania i pozbawia Stany Zjednoczone o złoty medal.

Kilka miesięcy później dyskwalifikacja Kelli White wywołała wstrząs w klasyfikacji Mistrzostw: Torri Edwards oficjalnie została mistrzynią świata na 100 metrów i wicemistrzynią świata na 200 metrów. Nieszczęście White'a nie umknie Edwardsowi: na spotkaniu w Fort-de-France na starcie2004, ona dała pozytywny wynik na nicetamid , stymulant oddechowy. Broniąc swojej dobrej wiary, Amerykanka nie została wybrana na Igrzyska Olimpijskie w Atenach, została zawieszona na dwa lata.

Jednak nadal trenuje, aby powrócić do swojego najlepszego poziomu; rzecz zrobiona w2006. Korzystające z obniżenia jej zdaniu, Torri Edwards wspaniale powraca na scenę: 3 rd w amerykańskich otwartych mistrzostw i 3 rd w amerykańskich Halowych Mistrzostw, ona również objawy przekonują czasy okrążeń (11 s 05 ponad 100 metrów i 22 s 51 na 200 metrów).

Szybko zwycięzca w ciągu roku 2007(zwycięzca mistrzostw Stanów Zjednoczonych na dystansie 100 metrów i niepokonany od kilkunastu wyścigów), Torri Edwards jest wielkim faworytem Światów w Osace . Utrzymując czas 10 sekund 90, Amerykanin z niepokojącą łatwością zdał pierwsze okrążenia 100 metrów podczas Mistrzostw Świata (w tym znakomite 11 sekund 02 w półfinale przy ścinaniu na ostatnich metrach). W finale sześć młodych kobiet ( Veronica Campbell , Torri Edwards , Lauryn Williams , Christine Arron , Kim Gevaert i Carmelita Jeter ) finiszowało w tej samej setnej sekundy. Początkowo ogłoszony zwycięzcą na gigantycznym ekranie stadionu w Osace , Torri Edwards został zdegradowany na czwarte miejsce (w 11:05), z powodu błędnego pierwszego odczytu foto-finiszu. Tytuł zdobył Veronica Campbell, wyprzedzając Lauryn Williams i Carmelitę Jeter . Rozczarowany tym słabym występem, Edwards wziął udział w biegu na 200 metrów, ale ponownie znalazł się blisko podium. Mimo to zdobyła złoty medal w biegu 4×100 metrów ze swoimi rodakami Allyson Felix , Mikele Barber i Lauryn Williams.