Zasada bramek na wyjeździe

Zasada goli na wyjeździe to arbitralny system rozstrzygania remisów stosowany w niektórych rozgrywkach sportowych w trybie pucharowym po tym, jak dwie drużyny mają remis na koniec meczu dwukierunkowego . Zasada ta dotyczy w szczególności piłki nożnej i piłki ręcznej .

Zgodnie z tą zasadą, jeśli dwie drużyny remisują pod względem sumy bramek zdobytych w meczu dwustronnym, kwalifikacje (lub tytuł, jeśli jest to finał) trafiają do drużyny, która strzeliła najwięcej goli na wyjeździe. Te przepisy gry odnoszą się do niego jako „podwójnego liczenia” .

Zasada ta została zastosowana po raz pierwszy na arenie międzynarodowej podczas Pucharu Pucharu 1965-1966 . W 1969 został rozszerzony na wszystkie europejskie rozgrywki klubowe. Nadal ubiega się o Ligę Mistrzów i Ligę Europy, aż do jej zniesienia na sezon 2021-2022.

posługiwać się

Pod koniec regulaminowego czasu drugiego etapu

Po dwóch meczach, jeśli obie drużyny mają równy łączny wynik, kwalifikuje się drużyna, która strzeliła najwięcej goli na wyjeździe.

W poniższym przykładzie obie drużyny strzeliły po 4 gole w dwóch meczach. Bayern i Fiorentina oznaczonych 2 i 1, odpowiednio, zysk Monachium niż 2 i 3 bramki, Florencja. Zgodnie z zasadą bramek wyjazdowych Bayern kwalifikuje się kosztem Fiorentiny.

Dom Wynik Na zewnątrz
Liga Mistrzów 2009-2010 - 1/8 finału
Pierwsza noga Bayern Monachium 2 - 1 Fiorentina
Powróć mecz Fiorentina 3 - 2 Bayern Monachium
Wynik skumulowany Bayern Monachium 4 - 4 Fiorentina
Zdobyte gole na wyjeździe Bayern Monachium 2 - 1 Fiorentina
Wykwalifikowany Bayern Monachium z 2 golami na wyjeździe przeciwko 1 dla Fiorentina

Po raz pierwszy użyto go na Pucharze Zdobywców Pucharów w 1965 roku i umożliwił Budapest Honvéd zakwalifikowanie się w 1/8 finału przeciwko Dukli Praga (zwycięstwo w Pradze 3:2, przegrana u siebie 1:2).

Zasada ta została następnie wprowadzona w kolejnym sezonie Pucharu Miast Targowych . W Pucharze Europy Mistrzów Klubowych zasada ta obowiązywała w pierwszej rundzie w latach 1967-68, następnie do drugiej rundy w latach 1968-69, a wreszcie w całym rozgrywkach w latach 1970-71. Wcześniej mecz wsparcia był rozgrywany na neutralnym terenie.

Jest tylko jeden przypadek, w którym ta zasada nie jest rozwiązana: taki, w którym dwa wyniki u siebie i na wyjeździe są odwrócone lub są identycznymi remisami, co daje każdej drużynie łącznie wiele skumulowanych goli, u siebie i u siebie.

Pod koniec regulaminowego czasu i dogrywki

Zasada goli na wyjeździe nie pozwala na rozdzielenie dwóch drużyn, jeśli mają taką samą liczbę bramek łącznych i bramek wyjazdowych. Reguły konkurencji generalnie przewidują przedłużenie .

Dogrywka może, ale nie musi być uważana za część drugiego etapu. Tak jest w Europie. Dlatego w rozgrywkach UEFA każdy gol strzelony w dogrywce zapobiegnie serii rzutów karnych. UEFA precyzuje w regulaminie Ligi Mistrzów i Ligi Europy, że „jeśli obie drużyny strzelą taką samą liczbę bramek w dogrywce, gole na wyjeździe liczą się podwójnie (tj. zakwalifikuje się klub przyjezdny)” .

Prowadzi to również do faworyzowania drużyny gości w dogrywce: wystarczy remis w dogrywce, aby nie zostać wyeliminowanym, a remis z golami nawet go kwalifikuje. Poniższy przykład ilustruje ten przypadek, w którym Bayern Monachium wyeliminował Getafe CF, remisując 3:3 w Hiszpanii po dogrywce.

Niemniej jednak niektórzy trenerzy w Europie na puchary UEFA (LDC i LE) proszą o zmianę przepisów, przynajmniej na dogrywkę (wrzesień 2018).

UEFA rozpatrzy tę prośbę (aby nie faworyzować drużyny gości w dogrywce)

Puchar UEFA 2007-2008 - ćwierćfinał
Pierwsza noga Bayern Monachium 1 - 1 Getafe CF
Powróć mecz na koniec regulaminowego czasu Getafe CF 1 - 1 Bayern Monachium
Powróć mecz po dogrywce Getafe CF 3 - 3 Bayern Monachium
Wynik skumulowany Bayern Monachium 4 - 4 Getafe CF
Zdobyte gole na wyjeździe Bayern Monachium 3 - 1 Getafe CF
Wykwalifikowany Bayern Monachium z 3 golami na wyjeździe przeciwko 1 dla Getafe CF

Tylko pod koniec regulaminowego czasu

W niektórych rozgrywkach może obowiązywać zasada goli na wyjeździe po 90 minutach, ale nie w dogrywce. Reguły konkurencji generalnie przewidują przedłużenie . Według federacji organizujących przedłużenie jest uważane za część meczu rewanżowego.

W przypadku Konfederacji Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Karaibów (CONCACAF) dogrywka nie jest częścią meczu rewanżowego, a zasada goli na wyjeździe nie obowiązuje na koniec meczu. Dlatego w zawodach CONCACAF, jeśli obie drużyny strzelą taką samą liczbę bramek w dogrywce, organizowana jest seria rzutów karnych, aby zdecydować między nimi.

Poniższy przykład ilustruje ten przypadek, podczas półfinałów Ligi Mistrzów CONCACAF 2008-2009, gdzie Cruz Azul FC wyeliminował Portorykańczyków z wyspiarzy z rzutów karnych, podczas gdy Portorykańczycy zakwalifikowaliby się do finału, gdyby reguła została zastosowana po dogrywce ( gola na wyjeździe na zero).

Rzuty karne Cruz Azul 4 - 2 Wyspiarze Portoryko
Wykwalifikowany Cruz Azul z 4 strzałami na bramkę przeciwko 2 dla mieszkańców Portoryko

Tylko na końcu rozszerzenia

Z drugiej strony, w niektórych rozgrywkach nie stosuje się zasady gola na wyjeździe na koniec dwóch 90-minutowych tercji, ale organizują dogrywkę przed zastosowaniem zasady tylko pod koniec dogrywki, jeśli zawsze jest równa kumulacja. .

Ta metoda służy do rozstrzygania remisów w Pucharze Ligi Angielskiej podczas meczów dwustronnych, czyli półfinałów.

Poniższy przykład pokazuje jednorazowe zastosowanie reguły po dogrywce.

Wykwalifikowany Aston Villa z 2 bramkami na wyjeździe przeciwko 0 dla Arsenalu

Jeśli wyniki w regulaminowym czasie są podobne na zjeździe i powrocie (Wigan-Arsenal 2006), ta zasada nie zmienia się niezależnie od tego, czy jest stosowana po regulaminowym czasie, ponieważ w tym momencie jest bezużyteczna.

Z drugiej strony, gdy reguła jest stosowana dopiero po dogrywce, prawdopodobieństwo wystąpienia dogrywki jest częstsze, stosowanie reguły staje się rzadsze. Może to uniemożliwić zespołom przeliczanie w oczekiwaniu na regułę, zwłaszcza w pierwszym meczu.

Brak aplikacji

O zastosowaniu tej zasady decyduje organizator zawodów. Tak więc podczas Coupe de France do 1976 r. remis po rundzie w obie strony systematycznie prowadzi do dogrywki, a następnie do remisu prowadzącego do rzutów karnych w latach 70. lub do meczu wsparcia w starszym czasie (zasada rzutów karnych nie istniała). . Poniższy przykład ilustruje ten przypadek, podczas półfinału Coupe de France 1971, gdzie klub piłkarski Stade Rennes wyeliminował Olympique Marsylia w rzutach karnych, podczas gdy Marsylia zakwalifikowałaby się do finału od końca regulaminowego czasu, gdyby strzeliła bramka na wyjeździe. obowiązywała reguła. Rennes wygrał Puchar, a Marsylia odrobiła to w następnym roku, eliminując Reims w półfinale w tych samych okolicznościach, zanim wygrała w finale w 1972 roku.

Puchar Francji 1970-1971 - Półfinały
Pierwsza noga Olimpijska Marsylia 1 - 0 Stadion w Rennais
Powróć mecz na koniec regulaminowego czasu Stadion w Rennais 2 - 1 Olimpijska Marsylia

Inter Mediolan - AC Milan  : stadion dzielony przez dwa kluby

Taki system może prowadzić do niespójności, jak w 2003 roku, kiedy w półfinale Ligi Mistrzów 2002-2003 rywalizowały ze sobą dwa kluby na tym samym stadionie ( Inter Mediolan i AC Milan ).

Pierwsza noga AC Mediolan 0 - 0 Inter Mediolan
Powróć mecz Inter Mediolan 1 - 1 AC Mediolan
Wykwalifikowany AC Milan z 1 bramką na wyjeździe przeciwko 0 dla Interu Mediolan

Zasada bramki na wyjeździe nadal obowiązywała, mimo że był to ten sam boisko. Jednak, aby nadać sens regule, przydział miejsc kibiców w wybiegu został dokonany według klubu, który ma grać u siebie (określony podczas losowania).

Australia - Izrael  : ten sam stadion używany dwukrotnie

Inne przykłady podkreślające arbitralną stronę zasady goli na wyjeździe:

Glasgow Rangers - Sporting Portugalia  : błąd sędziowania

Był jeden przypadek błędu sędziego podczas Pucharu Zdobywców Pucharów w latach 1971-1972 , a niedawno wprowadzona zasada rzutów karnych mogła spowodować rozmycie wokół bramek wyjazdowych. Była to 1/8 finału pomiędzy Glasgow Rangers a Sporting Portugal .

Pierwsza noga Strażnicy Glasgow 3 - 2 Sportowa Portugalia
Powróć mecz na koniec regulaminowego czasu Sportowa Portugalia 3 - 2 Strażnicy Glasgow
Łączny wynik na koniec regulaminowego czasu Sportowa Portugalia 5 - 5 Strażnicy Glasgow
Powróć mecz po dogrywce Sportowa Portugalia 4 - 3 Strażnicy Glasgow
Łączny wynik po dogrywce Sportowa Portugalia 6 - 6 Strażnicy Glasgow
Zdobyte gole na wyjeździe Sportowa Portugalia 2 - 3 Strażnicy Glasgow
Strzały na bramkę (nieregulacyjne) Sportowa Portugalia 3 - 0 Strażnicy Glasgow
Kwalifikacja według sędziego Sporting Portugalia z 3 strzałami na bramkę przeciwko 0 dla Glasgow Rangers
Kwalifikacja deklarowana przez UEFA Glasgow Rangers z 3 golami na wyjeździe przeciwko 2 dla Sporting Portugal

Po łącznym wyniku sześciu punktów, Sporting u siebie wygrał serię rzutów karnych 3-0. Tylko w wyniku pomyłki lub nieznajomości zasad sędzia oddawał te strzały na bramkę, kiedy nie powinien. Rzeczywiście, po tym, jak oba mecze zakończyły się wynikiem 3:2 w regulaminowym czasie gospodarzy, każda z drużyn dodała gola, który normalnie kwalifikuje drużynę gości, a dogrywka była częścią rewanżu. W związku z tym sędzia albo zapomniał o zastosowaniu zasady o bramce na wyjeździe, albo źle zinterpretował zasady, uznając (błędnie), że w dogrywce (1-1) bramki wyjazdowe były ignorowane (zwłaszcza od wejścia w życie zasady rzutów karnych). Rangers odwołali się do UEFA i wygrali sprawę dzięki kwalifikacjom. Kilka miesięcy później zawody wygrali Glasgow Rangers.

Al-Ittihad Tripoli - Sportowa młodzież Kabylii  : podróż w obie strony przekształcona w jeden mecz

Podczas Pucharu Klubowych Mistrzów Afryki Północnej 2008-2009 trzecie miejsce w rozgrywkach w porozumieniu z dwoma zespołami rozegrali Al-Ittihad Tripoli i Jeunesse sportive de Kabylie w jednym meczu na stadionie 11 czerwca w Trypolisie .

Początkowo libijska drużyna Al-Ittihad Tripoli uzyskała trzecie miejsce przed Jeunesse sportif de Kabylie po remisie 1:1 i odmowie udziału w rzutach karnych przez Jeunesse sportif de Kabylie . Po zakończeniu meczu z wynikiem 1-1 i zgodnie z decyzją podjętą na spotkaniu przedmeczowym, sędzia meczu rzeczywiście zdecydował o zorganizowaniu rzutów karnych w celu wyłonienia zwycięzcy. W meczu, który odbył się na boisku Al-Ittihad Tripoli , delegat algierskiej drużyny Jeunesse Sportive de Kabylie uważa jednak, że gol jego drużyny został strzelony na wyjeździe i powinien liczyć się na dwa gole. JS Kabylie uważa się za zwycięzcę i odmawia poddania się rzutom karnym. Według prezesa JS Kabylie, Mohanda Chérifa Hannachi , delegat meczowy nie był wystarczająco jasny podczas przedmeczowego spotkania technicznego i rozważał rzuty karne tylko w przypadku remisu 0:0.

W obliczu uporczywej odmowy udziału w serii rzutów karnych przez przedstawicieli kadry Kabyle pod pretekstem nieuczestniczenia w spotkaniu przedmeczowym, sędzia ogłasza libijski zespół Al-Ittihad Tripoli zwycięzcą spotkanie. Na posiedzeniu komitetu wykonawczego Północnoafrykańskiego Związku Piłki Nożnej zostanie podjęta decyzja w poniedziałek19 stycznia 2009 przyznać wspólnie trzecie miejsce dwóm zespołom i równo podzielić premię między obie drużyny ze względu na brak punktu regulaminowego, który dotyczy systemu pojedynczego meczu.

Uwagi i referencje

1. „Gole na wyjeździe: Zasady rozgrywek mogą przewidywać, że gdy drużyny zmierzą się ze sobą w pierwszym meczu, jeśli wynik jest remisem na koniec dwóch meczów, każdy gol strzelony na stadionie drużyny przeciwnej będzie liczony podwójnie. . » FIFA, Przepisy Gry 2008/2009 ,2008( czytaj online ) , s.  50
  2. „Liga  Mistrzów: zasada goli na wyjeździe zniesiona od następnego sezonu w europejskich pucharach  ” , na rmcsport.bfmtv.com ,24 czerwca 2021(dostęp 24 czerwca 2021 )
  3. Regulamin UEFA , UEFA Champions League 2011/12 ,2011( czytaj online ) , s.  13
  4. UEFA , Regulamin Ligi Europejskiej UEFA 2011/12 ,2011( czytaj online ) , s.  13
  5. oświadczeniu I-kanałowego Hannachi w sprawie jsknews.net, dostęp 27 stycznia 2009
  6. Al Ittihad z Trypolisu, 3 e na mistrzostwa Afryki w piłce nożnej na afriquejet.com, dostęp 27 stycznia 2009
  7. UNAF: spotkanie Komitetu Wykonawczego na stronie faf.org.dz, dostęp 27 stycznia 2009 r