Cele 68 (2,6 na mecz)
Najlepszy gracz Ronaldo
Król strzelców Luis Hernández (6)

Nawigacja

Copa América 1997 to piłka nożna turniej , który odbył się w Boliwii od czerwca 11 do 29, 1997 i został zorganizowany przez CONMEBOL .

Dwunastu uczestników to Argentyna , Boliwia , Brazylia , Chile , Kolumbia , Ekwador , Paragwaj , Peru , Urugwaj i Wenezuela , a także Kostaryka i Meksyk .

Odnawia się formułę z 1991 i 1993 roku, z tą różnicą, że Kostaryka zastępuje Stany Zjednoczone jako gość strefy CONCACAF .

W pierwszej rundzie dwanaście drużyn zostaje podzielonych na trzy czteroosobowe grupy. Pierwsza dwójka z każdej grupy kwalifikuje się do ćwierćfinału, a także dwie najlepsze trzecie.

Brazylia zdobyła swój piąty kontynentalny tytuł, pokonując w finale Boliwię, kraj organizujący, którego drużyna jest naturalnie faworyzowana ze względu na wysokość, na jaką są przyzwyczajeni jej zawodnicy (3 do 1).

17 czerwca Paragwaj 1 1 Argentyna
11 czerwca 1997 Ekwador 0 - 0 Argentyna Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
( 0 - 0 ) Widzowie: 17 000
Sędziowie: Jorge Nieves
11 czerwca 1997 Paragwaj 1 - 0 Chile Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
Acuña Gol zdobyty po 28 minutach28 tys ( 1 - 0 ) Widzowie: 17 000
Arbitraż: René Ortube
14 czerwca 1997 Argentyna 2 - 0 Chile Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
Berti Bramka zdobyta po 83 minutach83 rd
Gallardo Bramka zdobyta po 87 minutach87 tys
( 0 - 0 ) Widzowie: 9 000
Sędziowie: Antônio Pereira
14 czerwca 1997 Ekwador 2 - 0 Paragwaj Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
Sánchez Bramka zdobyta po 71 minutach71 e
Graziani Bramka zdobyta po 86 minutach86 e
( 0 - 0 ) Widzowie: 5000 Sędziowie
: Paolo Borgosano
17 czerwca 1997 Ekwador 2 - 1 Chile Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
Graziani Bramka zdobyta po 32 minutach32 nd
Gavica Gol zdobyty po 55 minutach55 th
( 1 - 0 ) Vergara Gol zdobyty po 52 minutach52 nd Widzowie: 8000
Sędziowie: Rafael Sanabria
17 czerwca 1997 Paragwaj 1 - 1 Argentyna Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
Chilavert Bramka zdobyta po 90 minutach90 th ( pen. ) ( 0 - 0 ) Gallardo Bramka zdobyta po 75 minutach75 tys. ( Pen. )

18 czerwca Boliwia 1 0 Urugwaj
12 czerwca 1997 Boliwia 1 - 0 Wenezuela Estadio Hernando Siles ( La Paz )
Coimbra Gol zdobyty po 60 minutach60 th
Pena 59 thCzerwona kartka
( 0 - 0 ) McIntosh 73 eCzerwona kartka Widzowie: 40 000
Sędziowie: Byron Moreno
12 czerwca 1997 Peru 1 - 0 Urugwaj Estadio Olímpico Patria ( cukier )
Hidalgo Bramka zdobyta po 75 minutach75 tys.
Carazas 85 tysCzerwona kartka
( 0 - 0 ) Widzowie: 6000
Sędziowie: Antonio Marrufo Mendoza
15 czerwca 1997 Urugwaj 2 - 0 Wenezuela Estadio Olímpico Patria ( cukier )
Recoba Gol zdobyty po 19 minutach19 th
Saralegui Gol zdobyty po 47 minutach47 th
( 1 - 0 ) Rodallega 35 tysCzerwona kartka Widzowie: 1000
Sędziowie: Eduardo Gamboa
15 czerwca 1997 Boliwia 2 - 0 Peru Estadio Hernando Siles ( La Paz )
Etcheverry Gol zdobyty po 45 minutach45 th
Baldivieso Gol zdobyty po 50 minutach50 th
( 1 - 0 ) Reyna 20 tysCzerwona kartka Arbitraż: Rodrigo Badilla
18 czerwca 1997 Peru 2 - 0 Wenezuela Estadio Olímpico Patria ( cukier )
Cominges Bramka zdobyta po 13 minutach13 e , Gol zdobyty po 59 minutach59 e ( 1 - 0 ) Rey 35 tysCzerwona kartka Widzowie: 1500
18 czerwca 1997 Boliwia 1 - 0 Urugwaj Estadio Hernando Siles ( La Paz )

19 czerwca Meksyk 1 1 Kostaryka
13 czerwca 1997 Brazylia 5 - 0 Kostaryka Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Djalminha Bramka zdobyta po 20 minutach20 th
Gonzalez Gol zdobyty po 34 minutach34 th ( CSC )
Ronaldo Gol zdobyty po 47 minutach47 th , Gol zdobyty po 54 minutach54 th
Romário Gol zdobyty po 60 minutach60 th
( 2 - 0 ) Widzów: 35 000
Sędzia: Epifanio González
13 czerwca 1997 Meksyk 2 - 1 Kolumbia Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Hernandez Gol zdobyty po 7 minutach7 p , Gol zdobyty po 11 minutach11 th ( 2 - 0 ) Ricard Bramka zdobyta po 58 minutach58 tys Widzowie: 25 000
16 czerwca 1997 Brazylia 3 - 2 Meksyk Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Aldair Gol zdobyty po 47 minutach47 th
Romero, Gol zdobyty po 59 minutach59 th ( CSC )
Leonardo Gol zdobyty po 77 minutach77 th
Flávio Conceição 87 thCzerwona kartka
( 0–2 ) Hernández Bramka zdobyta po 13 minutach13 e , Gol zdobyty po 31 minutach31 e Widzowie: 35 000
Sędziowie: José Arana
16 czerwca 1997 Kolumbia 4 - 1 Kostaryka Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Morantes Bramka zdobyta po 13 minutach13 e , Bramka zdobyta po 23 minutach23 e
Cabrera Gol zdobyty po 62 minutach62 e ( Pen. )
Aristizábal Gol zdobyty po 78 minutach78 e
( 2 - 0 ) Wright Gol zdobyty po 66 minutach66 tys Widzowie: 25 000
Arbitraż: Esfandiar Baharmast
19 czerwca 1997 Brazylia 2 - 0 Kolumbia Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Dunga Gol zdobyty po 11 minutach11 th
Edmundo Gol zdobyty po 67 minutach67 th
( 1 - 0 ) Widzów: 35 000
19 czerwca 1997 Meksyk 1 - 1 Kostaryka Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Hernández Bramka zdobyta po 14 minutach14 th ( pen. ) ( 1 - 0 ) Medford Gol zdobyty po 60 minutach60 tys Widzów: 15 000
Sędzia: Juan Carlos Paniagua

Ćwierćfinały

21 czerwca 1997 Peru 2 - 1 Argentyna Estadio Olímpico Patria ( cukier )
Carazas Gol zdobyty po 30 minutach30 th
Hidalgo Gol zdobyty po 61 minutach61 TH
( 1 - 0 ) Gallardo Gol zdobyty po 66 minutach66 th ( pen. ) Widzowie: 9000
Miranda - Reyna , Dulanto , Rebosio , Torres - Hidalgo , Muñoz , Carazas ( 52 e Prado ), Palacios - Cominges ( 73 e Cavero ), Sáenz ( 62 e Palomino ) WymienionyPrzyszedł po 52 minutach  WymienionyPrzyszedł po 73 minutach  WymienionyPrzyszedł po 62 minutach  Drużyny Roa - Pineda , Vivas , Berizzo ( 67 e ), Cardozo ( 46 e Martínez ) - Bassedas , Zapata ( 82 e ), Gallardo ( 67 e ), Cardoso ( 46 e Berti ) - Delgado , Cruz ( 46 e Posse ) Czerwona kartka WymienionyPrzyszedł po 46 minutach  Czerwona kartka Czerwona kartka WymienionyPrzyszedł po 46 minutach  WymienionyPrzyszedł po 46 minutach
21 czerwca 1997 Boliwia 2 - 1 Kolumbia Estadio Hernando Siles ( La Paz )
Etcheverry Bramka zdobyta po 3 minutach3 rd
E Sanchez Bramka zdobyta po 24 minutach24 th
( 2 - 0 ) Gaviria Gol zdobyty po 57 minutach57 tys Widzowie: 30000
Sędziowie: Horacio Elizondo
Trucco - O. Sánchez , Sandy , J. Peña , S. Castillo - Cristaldo , V. Soria , Baldivieso , R. Castillo ( 71 e Melgar ) - E. Sánchez ( 75 i Moreno ), EtcheverryWymienionyPrzyszedł po 71 minutach  WymienionyPrzyszedł po 75 minutach  Drużyny Mondragón - Santa , Córdoba , Bermúdez , Moreno - Gaviria , Pérez ( 26 e Morantes ), Cabrera , Pacheco ( 46 e Escobar ) - Ricard ( 67 e Zuleta ), AristizábalWymienionyPrzyszedł po 26 minutach  WymienionyPrzyszedł po 46 minutach  WymienionyPrzyszedł po 67 minutach
22 czerwca 1997 Meksyk 1 - 1
a.p.
Ekwador Estadio Félix Capriles ( Cochabamba )
Blanco Gol zdobyty po 17 minutach17 e ( 1 - 1 ) Capurro Bramka zdobyta po 6 minutach6 th ( pen. ) Widzowie: 15 000

Chybiony (strzał zatrzymany)Rosero

Ríos - Pardo ( 55 e Rizo ), Davino , Suárez , Sánchez - Romero , Villa , Lara , Ramírez ( 61 e Chávez ) - Blanco , HernándezWymienionyPrzyszedł po 55 minutach  WymienionyPrzyszedł po 61 minutach  Drużyny Ibarra - Méndez , Capurro , Tenorio ( 46 e Montaño ), De la Cruz - Sánchez ( 81 e Rosero ), Constante , Carabalí , Gavica ( 73 e Fernández ) - Graziani , HurtadoWymienionyPrzyszedł po 46 minutach  WymienionyPrzyszedł po 81 minutach  WymienionyPrzyszedł po 73 minutach
22 czerwca 1997 Brazylia 2 - 0 Paragwaj Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Ronaldo Gol zdobyty po 9 minutach9 p , Gol zdobyty po 34 minutach34 th ( 2 - 0 ) Widzowie: 30000
Taffarel - Zé María , Aldair , Gonçalves , Roberto Carlos - Dunga , Flávio Conceição , Denílson , Leonardo - Ronaldo , Romário Drużyny Chilavert - Arce , Gamarra , Espínola ( 36 e Jara ), Sanabria - Alcaraz , Gómez , Acuña , Villamayor ( 57 e Ovelar ) - Soto ( 42 e Cardozo ), A. RojasWymienionyPrzyszedł po 36 minutach  WymienionyPrzyszedł po 57 minutach  WymienionyPrzyszedł po 42 minutach

Półfinały

25 czerwca 1997 Boliwia 3 - 1 Meksyk Estadio Hernando Siles ( La Paz )
E. Sánchez Gol zdobyty po 27 minutach27 th
R. Castillo Gol zdobyty po 39 minutach39 E
Moreno Bramka zdobyta po 79 minutach79 th
( 2 - 1 ) Ramirez Bramka zdobyta po 8 minutach8 th Widzowie: 40 000
Sędziowie: Epifanio González
Trucco - O. Sánchez , Sandy , J. Peña , S. Castillo - Cristaldo , V. Soria , Baldivieso , R. Castillo ( 73 e Melgar ) - E. Sánchez ( 59 e Moreno ( 76 e Blanco )), EtcheverryWymienionyPrzyszedł po 73 minutach  WymienionyPrzyszedł po 59 minutach  WymienionyPrzyszedł po 76 minutach  Drużyny Rios - Pardo , Romero ( 73 e Abundis ), Suárez ( 42 e ), Sánchez ( 75 e ) - Chavez , Villa , Lara , Ramirez ( 59 e García ) - Palencia ( 46 e Blanco ), HernándezWymienionyPrzyszedł po 73 minutach  Czerwona kartka Czerwona kartka WymienionyPrzyszedł po 59 minutach  WymienionyPrzyszedł po 46 minutach
26 czerwca 1997 Brazylia 7 - 0 Peru Estadio Ramón Aguilera ( Santa Cruz )
Sędziowie: Rodrigo Badilla
Taffarel - Cafu , Aldair , Goncalves , Roberto Carlos - Dunga ( 58 e Mauro Silva ) Flávio Conceição , Denílson , Leonardo ( 62 i Djalminha ) - Ronaldo ( 58 i Edmundo ) Romário ( 64 e ) WymienionyPrzyszedł po 58 minutach  WymienionyPrzyszedł po 62 minutach  WymienionyPrzyszedł po 58 minutach  Wymieniony po 64 minutach Drużyny Miranda - Reyna ( 57 e Prado ), Dulanto , Rebosio , Torres - Hidalgo , Muñoz , Magallanes , Palacios ( 57 e Sáenz ) - Cominges , Carazas ( 57 e Palomino ) WymienionyPrzyszedł po 57 minutach  WymienionyPrzyszedł po 57 minutach  WymienionyPrzyszedł po 57 minutach

Mecz o trzecie miejsce

28 czerwca 1997 Meksyk 1 - 0 Peru Estadio Jesús Bermúdez ( Oruro )
Hernández Bramka zdobyta po 82 minutach82 nd ( 0 - 0 ) Widzowie: 8000 Sędziowie
Ríos - Pardo , Jiménez , De Anda , Romero - Villa ( 83 e Sánchez ), Lara , Ramírez ( 46 e Chávez ), Blanco - Palencia ( 57 e Abundis ), HernándezWymienionyPrzyszedł po 83 minutach  WymienionyPrzyszedł po 46 minutach  WymienionyPrzyszedł po 57 minutach  Drużyny Miranda - Reyna , Dulanto , Rebosio , Portilla - Prado , Torres ( 71 e Muñoz ), Rosales ( 14 e Hidalgo ), Palacios - Palomino ( 20 e Magallanes ), ComingesWymienionyPrzyszedł po 71 minutach  WymienionyPrzyszedł po 14 minutach  WymienionyPrzyszedł po 20 minutach

Finał

29 czerwca 1997 Brazylia 3 - 1 Boliwia Estadio Hernando Siles ( La Paz )
Edmundo Gol zdobyty po 40 minutach40 th
Ronaldo Bramka zdobyta po 79 minutach79 th
Ze Roberto Bramka zdobyta po 90 minutach90 TH
( 1 - 1 ) E. Sánchez Gol zdobyty po 45 minutach45 tys Widzowie: 46 000
Taffarel - Cafu , Aldair , Gonçalves , Roberto Carlos - Dunga , Flávio Conceição ( 62 i Zé Roberto ), Denílson , Leonardo ( 79 i Mauro Silva ) - Ronaldo , Edmundo ( 67 i Paulo Nunes ) Trener  : Mário ZagalloWymienionyPrzyszedł po 62 minutach  WymienionyPrzyszedł po 79 minutach  WymienionyPrzyszedł po 67 minutach
Drużyny Trucco - O. Sánchez , Sandy , J. Peña , S. Castillo - Cristaldo , V. Soria , Baldivieso , E. Sánchez - Moreno ( 74 e Coimbra ), Etcheverry Trener  : Antonio López HabasWymienionyPrzyszedł po 74 minutach