Puchar Ligue 1/8 finału
przeciwko FC Nantes (2-3)
Puchar UEFA 1/16 finału
przeciwko Boavista FC
Najlepszy napastnik Mistrzostwa: Aloísio (8) Ronaldinho (8) Wszystkie zawody: Ronaldinho (12)

Koszulki

Zestaw lewego ramienia thinwhiteborder.png Body kit psg0203h.png Zestaw prawego ramienia thinwhiteborder.png Zestaw spodenek psg0203h.png Zestaw skarpet psg0203h.png Dom Zestaw lewe ramię.png Body kit psg0203a.png Zestaw prawe ramię.png Zestaw spodenek psg0203a.png Zestaw skarpet psg0203a.png Na zewnątrz

Chronologia

Sezon 2002-2003 w Paris Saint-Germain to dwudziesty dziewiąty z rzędu sezon dla stołecznego klubu w pierwszej lidze.

Przed sezonem

Paris Saint Germain, czwarty w zeszłym sezonie, stracił jeden punkt w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów . Jeśli udało mu się powstrzymać swoją gwiazdę Ronaldinho , który właśnie wygrał Puchar Świata z Brazylią , musi poradzić sobie z odejściem Artety i zakończeniem kontraktu Okocha . Trener Luis Fernandez i prezydent Laurent Perpère pozostają na stanowisku.

Letnie okno transferoweLetnie okno transferowe
Nazwisko Narodowość Transfer Pochodzenie/cel podróży Podział
Alioune Toure Francja Transfer Manchester Pierwsza liga (D2)

Przebieg sezonu

Pomimo obecności Ronaldinho, zespół miał rozczarowujący sezon. Siedząc w defensywnej formacji, z pięcioma obrońcami, udaje jej się rozpocząć sezon. Napastnik Martín Cardetti zdaje się potwierdzać pokładane w nim nadzieje. Paryż w szczególności pokonuje Olympique Marsylia pod koniec października na Parc des Princes (3:0) dzięki dubletowi Ronaldinho, który oferuje paryskiemu klubowi pierwsze miejsce w mistrzostwach.

Po tym wyczynie listopad oznacza nowy okres „kryzysu”: drużyna przyznaje cztery porażki w lidze, a problemy w relacjach między trenerem Luisem Fernandezem i Ronaldinho są publikowane w prasie. Prezes Perpère zapewnia w prasie swoje poparcie dla zawodnika, zanim udziałowiec Canal+ ogłosi utrzymanie trenera do końca sezonu. Mimo prestiżowego zwycięstwa z prowadzącym wówczas w mistrzostwach Olympique Lyon , koniec pierwszego meczu potwierdza problemy sportowe klubu, wyeliminowanego z Pucharu Ligi, a następnie z Pucharu UEFA (według zasady bramek wyjazdowych ). Ronaldinho nie trafia w dwa rzuty karne, Fabrice Fiorèse zostaje zawieszony na trzy mecze na symulację przez Krajową Radę Etyki (która podpisuje jego pierwszą sankcję), a kontuzje wśród graczy są coraz większe. W Boże Narodzenie, po 20 dniach, klub spadł na dziewiąte miejsce z ośmioma punktami straty do pierwszego. W tym sezonie mistrz świata 2002 Ronaldinho został mianowany kapitanem Paris Saint Germain 13 razy brazylijskim autorem nienagannego zachowania.

W styczniu wyniki się poprawiają. Ronaldinho, który wrócił późno z przerwy świątecznej, grał mniej, ale znów był decydujący w zwycięstwie z Marsylią, tym razem w Coupe de France. Alex Nyarko , debiutant na początku sezonu (na wypożyczeniu), opuścił klub w lutym, nie ukrywając swojego zmęczenia futbolem. Poniższe wyniki są lepsze, ale pozostają nieregularne. Paryż przegrywa trzy mecze z rzędu w lidze, w tym szczególnie okrutny w Guingamp, gdzie PSG prowadził jednak 2 gole do 0 dzięki Ronaldinho, autorowi podania w ciemno i najlepszego gola sezonu w lidze francuskiej. Kibice domagają się strajku piosenek. Prowadzeni 2-0 u siebie przez Troyesa Paryżanie odwrócili sytuację i wygrali. Wtedy będą walczyć o 3 th czasu OM, na Velodrome ten czas, realizując wysoką wydajność (3-0). Fernandez ogłosi swój wyjazd pod koniec sezonu.

Mimo dobrych wyników w marcu, europejska kwalifikacja do mistrzostw nie jest już możliwa, a celem klubu staje się Coupe de France . Mecze mistrzowskie pełnią funkcję praktycznie treningową. Relacje Ronaldinho i Luisa Fernandeza pozostają napięte. Po logicznych zwycięstwach w Laval i Martigues w pucharze Paryż wyeliminował Bordeaux w półfinale dzięki deblowaniu Brazylijczyka. Końce Championship biednej 11 -tego  miejsca po 12 th  porażki w Auxerre. W następnym tygodniu paryżanie i Auxerrois spotykają się w finale Coupe de France na Stade de France . Paryżanie prowadzą 1:0, ale ich liczba spada do dziesięciu na godzinę gry po wydaleniu strzelca Hugo Leala . Pomimo kilku okazji, pod koniec meczu stracili dwa gole i zgubili trofeum.

Puchar Francji
Trzydziesta druga runda Besancon RC 0-1 ( ap ) Paryż SG Stadion Auguste-Bonal
niedziela 5 stycznia 2003 r.
17:00 ( UTC + 1 )
Khelfa 34 th Burmistrz 119 thOstrzeżenie po 34 minutach
Ostrzeżenie po 119 minutach
( 0-0 ) Bramka zdobyta po 112 minutach112 e Potillon (Decydujące podanie Déhu ) 55 e Ogbeche 60 e Déhu 62 e Teixeira
( Ronaldinho Decydujące podanie ) Fiorese Bramka zdobyta po 102 minutach102 ND
Pochettino 18 th Ogbeche 59 th Dehu 71 e el Karkouri 108 TH , 120 + 1 e Llacer 112 thOstrzeżenie po 18 minutach
Ostrzeżenie po 59 minutach
Ostrzeżenie po 71 minutach
Żółta kartaŻółta kartaCzerwona kartka
Ostrzeżenie po 112 minutach
( 1-1 ) Gol strzelony po 62 minutach62 ND Van Buyten 9 th Meïté 29 e Bakayoko 33 e Leboeuf 54 e Hemdani 64 e Van Buyten 105 e Sytchev 90 + 1 e Dos Santos
niedziela 16 lutego 2003 r.
Neva 40 tysOstrzeżenie po 40 minutach ( 0-0 ) Gol strzelony po 53 minutach53 III Fiorese (Decydujące podanie Ronaldinho ) 47 p Heinze
Ostrzeżenie po 85 minutach
( 0-0 ) Gol strzelony po 76 minutach76 th Ronaldinho (Decydujące podanie Fiorese ) Widzów: 8000
Sędzia: Laurent Duhamel
Raport
Półfinał Paryż SG 2-0 Żyrondyny Bordeaux Park Książąt
niedziela 27 kwietnia 2003 r.
21:00 ( UTC+2 )
( Fiorèse Decydujące podanie ) Ronaldinho Bramka zdobyta po 21 minutach21 e Bramka zdobyta po 80 minutach 80 th
Fiorèse 56 e Leal 66 eOstrzeżenie po 56 minutach
( 1-0 ) Gol strzelony po 76 minutach76 e Cissé (Decydujące podanie Radet )
Ostrzeżenie po 76 minutach
( 1-2 ) Bramka zdobyta po 26 minutach26 e Yepes (Decydujące podanie Quint )
Gol strzelony po 34 minutach 34 e Armand (Decydujące podanie Quint ) 77 e ( csc ) Alonzo 64 e Laspalles 67 e Djemba-Djemba

kurs europejski

W Pucharze UEFA Paryż przegrał w 1/8 finału z portugalską Boavistą .

Rekord sportowy pierwszej drużyny Paris Saint-Germain
Konkurencja Zacznij na kolanach Skończone Rozegrane mecze Wygrała rysuje Stracony Cele dla Bramki przeciwko Różnica

1. "  Klasyfikacja 2001/2002 Ligue 1  " , na lfp.fr , LFP
  2. "  PSG 2002/2003: sezon nieudany, mimo Ronaldinho  " , na psgmag.net ,7 września 2011(dostęp 13 kwietnia 2015 )
  3. "  Nyarko opuszcza PSG  " , na sport.fr ,28 lutego 2003 r.(dostęp 13 kwietnia 2015 )
  4. "  Guingamp - PSG 3-2, 22.02.03, Ligue 1 02-03  " , o Archives Paris Football (dostęp 13 kwietnia 2015 )
  5. „  Statystyka Paris SG 2002-2003  ” , na footballdatabase.eu (oglądanie 15 lutego 2013 )
  6. Wskazuje się tylko narodowość sportową . Gracz może mieć kilka narodowości, ale ma prawo grać tylko dla jednej selekcji narodowej.
  7. Pokazywany jest tylko najważniejszy wybór.