Redagowanie Mężczyźni: 8 th , dla kobiet 7 th
Miejsca) Park olimpijski , Sydney , Australia

Posiadacz tytułu Mężczyźni: Chorwacja Kobiety: Dania
Zwycięzca Mężczyźni: Rosja Kobiety: Dania
Finalista Mężczyźni: Szwecja. Kobiety: Węgry
Trzeci Mężczyźni: Hiszpania Kobiety: Norwegia

Nawigacja

Odbyły się zawody w piłce ręcznej mężczyzn i kobiet podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 200016 września 2000 w 1 st październik +2.000.

W porównaniu do Atlanty w 1996 roku , w tegorocznej edycji turnieju olimpijskiego wprowadzono wiele zmian. Rywalizacja kobiet obejmuje teraz 10 krajów przeciwko 8 wcześniej, a przede wszystkim ćwierćfinały są dodawane do obu turniejów, de facto zmniejszając znaczenie fazy grupowej.

Wykorzystano dwa obiekty konkursowe, oba zlokalizowane w Parku Olimpijskim  : Pawilon 2 Zespołu Wystawienniczego , mieszczący 6000 widzów, służył do etapów grupowych i ćwierćfinałów turnieju mężczyzn. Kopuła o pojemności 10 000 widzów. Wszystkie mecze zostały wyprzedane.

Po stronie mężczyzn złoto powędrowało do Rosji , która odzyskała tytuł zdobyty w 1992 roku z Unified Team . Uznawana za jedną z najlepszych męskich drużyn piłki ręcznej wszechczasów, Szwecja po raz trzeci z rzędu przegrała w finale. Podobnie jak cztery lata wcześniej, Hiszpania zdobyła brąz, tym razem kosztem Federalnej Republiki Jugosławii .

Wśród kobiet znajdziemy te same półfinalistki, co w 1996 roku . Jeśli Dania utrzyma tytuł zdobyty cztery lata wcześniej, Węgry wspinają się na podium po tym, jak ich brązowy medal zdobyli Atlanta, a za nimi jest Norwegia . Dlatego Korea Południowa zeszła z podium po 4 kolejnych medalach.

Męskie podium

Drużyny i zawodnicy na podium to:

Medal Kraj Gracze
Złoty medal olympic.svg Rosja Dmitry Filippov , Wiaczesław Gorpichine , Oleg Khodkov , Eduard Kokszarow , Denis Krivochlikov , Wasilij Kudinow , Stanislav Koulintchenko , Dimitri Kouzelev , Andriej Ławrow , Igor Ławrow , Sergei Pogorelov , Pavel Soukossian , Dmitri Torgovanov , Alexander Toutchkine , Lev Voronin
Srebrny medal olympic.svg Szwecja Tomas Svensson , Martin Boquist , Magnus Wislander , Tomas Sivertsson , Ola Lindgren , Martin Frändesjö , Mathias Franzén , Johan Petersson , Stefan Lövgren , Pierre Thorsson , Peter Gentzel , Staffan Olsson , Magnus Andersson , Andreas Larsson , Ljubomir Vranjes
Brązowy medal olympic.svg Hiszpania Antonio Ugalde , Andrei Xepkin , Rafael Guijosa , Enric Masip , Xavier O'Callaghan , Iñaki Urdangarín , Jesús Olalla , Mateo Garralda , Talant Dujshebaev , Demetrio Lozano , Jordi Núñez , Alberto Urdiales , Juancho Pérez , David Barrufet , Antonio

Kobiece podium

Medal Kraj Zawodniczki
Złoty medal olympic.svg Dania Lene Rantala , Katrine Fruelund , Camilla Andersen , Mette Vestergaard , Anette Hoffmann-Moberg , Christina Roslyng , Tina Bøttzau , Janne Kolling , Anja Nielsen , Karin Mortensen , Lotte Kiærskou , Maja Grønbæk , tonje kjærgaard , Rikke Schmidt , Karen Brødsgaard
Srebrny medal olympic.svg Węgry Andrea Farkas , Tamasné Zsembery , ildikó pádár , Anikó Nagy , Rita Deli , Bojana Radulovics , Krisztina Pigniczki , Agnes Farkas , Anikó Kántor , beáta siti , Beatrix Kökény , Katalin Pálinger , Dóra Łowy , Anita Kulcsár , Beatrix Balogh
Brązowy medal olympic.svg Norwegia Heidi Tjugum , Tonje Larsen , Kjersti Grini , Kristine Duvholt , Susann Goksør Bjerkrheim , Else-Marthe Sørli , Monica Sandve , Mia Hundvin , Marianne Rokne , Trine Haltvik , Ann Cathrin Eriksen , Cecilie Leganger , Birgitte Sættem , Elisabeth Hilmo , Jeanette Nilsen

Turniej olimpijski mężczyzn

Kwalifikacje

Pierwsze 7 drużyn mistrzostw świata 1999 w Egipcie uzyskało kwalifikacje: Szwecja , mistrz świata i Rosja , finalista, towarzyszą więc FR Jugosławia , Hiszpania , Niemcy , Francja i Egipt . Wreszcie, w uzupełnieniu do kraju przyjmującego Australia , 4 inne wykwalifikowani są kontynentalne przedstawiciele: Tunezja (zwycięzca afrykańskiego turnieju kwalifikacyjnego ), Korea Południowa , mistrz Azji , Kuba ( Pan American Champion ) i wreszcie Słowenia , 5 th i pierwsze Drużyna jeszcze nie zakwalifikowana z mistrzostw Europy w 2000 roku .

Mistrz olimpijski Chorwacji , nie zdołał obronić tytułu dopiero na 10 miejscu na świecie w 1999 r. , Chorwaci nie byli w stanie zdobyć miejsca kwalifikacyjnego przyznanego podczas mistrzostw Europy w 2000 r., Ale grał u siebie, przegrywając 25 do 24 po spektakularnym meczu przeciwko słoweńskim ich sąsiedzi w meczu klasyfikacji 5 -tego miejsca.

Runda wstępna

Do ćwierćfinału zakwalifikowało się 7 krajów europejskich oraz najlepszy kraj pozaeuropejski, Egipt . W grupie A Rosja zajęła pierwsze miejsce przed Niemcami , FR Jugosławią i Egiptem, co zaskoczyło Niemców (22-21). W grupie B Szwecja jest jedyną drużyną, która zakończyła grę niepokonaną, nawet jeśli musiała walczyć o wykluczenie Hiszpanii (28-27). Ten ostatni, pokonany przez Francję 25 do 23, kończy 3 e za swoim przeciwnikiem, ale przed Słowenią .

Faza końcowa

W ćwierćfinale, Rosja wyraźnie zdominowany Słowenia (33-22), Szwecja pokonał Egipt (27-23) i ostatecznie Hiszpanów, z ostatecznym celem Rafael Guijosa (jego 9 -tego meczu), wygrał po bardzo blisko mecz z Niemcami (27-26). Przeciwko Jugosłowianom Dragana Škrbicia , który zostanie wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym roku 2000 i autorem 7/7, Francuzi dobrze rozpoczęli mecz (5-2 po 10 minutach gry), ale potem zgarnęli 7 - 0, w szczególności dzięki Arpadowi Šterbikowi, który zakończy mecz z 46,7% rezerw. Jeśli drużyny Jackson Richardson zwrócone do punktacji (10-9 w połowie, 15-14 w 40 th  minutę, 19-18 w 50 p  -minutowej Jugosłowian), odtwarzacze veselin vujović oznacz 4 kolejne cele, (23-18) by ostatecznie wygrać 26-21.

W półfinale znalazły się zatem 4 zespoły, które osiągnęły ten sam etap podczas mistrzostw świata w 1999 roku . Połączone zwycięstwa Rosjan (29-26 przeciwko Jugosławii) i Szwedów (32-25 przeciwko Hiszpanom) doprowadziły do ​​tego samego finału.

W finale Szwecja miała wszelkie powody, by sądzić, że ich godzina olimpijska wreszcie nadeszła po zdobyciu srebrnych medali w 1992 i 1996 r. Po pokonaniu tych samych Rosjan w finale mistrzostw świata 1999, a następnie Euro 2000 , tytuł olimpijski będzie ich 4 th głównych konkurencji wygrał kolejno wydajność kiedykolwiek wcześniej. Po zaciętej pierwszej połowie Szwedzi zdołali objąć prowadzenie z wynikiem 14-13 i wydają się być na najlepszej drodze do olimpijskiego złota. Niestety dla Szwedów następuje „prawdziwa katastrofa”, o czym pod koniec meczu wspomniał kapitan Stefan Lövgren , który notabene strzelił tylko 3 gole na 11 prób (27%): w szczególności dzięki licznym interwencjom Andreï Lavrov , Rosjanie strzelają 7 goli z rzędu, zwiększając wynik z 14-16 do 21-16. Szwecja nie będzie w stanie wyjść z tej dziury powietrznej i nawet jeśli uda im się wtedy zniwelować lukę (24-23), nie uda im się przeszkodzić Rosjanom w wygraniu 28 do 26 punktów. porażka jest tym bardziej okrutna, że ​​jest to ich trzeci z rzędu srebrny medal: jednej z najlepszych drużyn wszechczasów nigdy nie udało się zdobyć tytułu olimpijskiego. Jeśli zaś Rosja zdobyła swój pierwszy medal olimpijski jako niepodległy naród, to ma w swoich szeregach głównie piłkarza Andrieja Ławrowa , który jako pierwszy piłkarz ręczny zdobył trzy złote medale po tytułach olimpijskich zdobytych pod egidą ZSRR. w 1988 roku, a następnie w Zjednoczonym Zespole w 1992 roku . W Atenach w 2004 roku wreszcie dołoży do swojej kolekcji brązowy medal.

W meczu o 3 -cim miejscu, Hiszpanii , po objęciu prowadzenia przez 3 bramki w pierwszej połowie przeciwko FR Jugosławii (12-9), a następnie zwiększył tę przewagę do 8 bramek (21-13), by w końcu s „nałożyć 26 do 22 i wygrać brązowy medal, którego pozbawili ich ci sami Jugosłowianie rok wcześniej na mundialu. Natomiast żadna zmiana w meczu klasyfikacji dla 5 -tego miejsca od Niemców ponownie pokonać francuskiego przez punktacji od 25 do 22.

Najlepsi strzelcy
Ranga Gracz Naród Cele Strzały % 7m MJ Śr.
Najlepsi bramkarze
Ranga Gracz Naród Zatrzymuje się Strzały % 7m MJ Śr.

Olimpijski turniej kobiet

Z teraz 10 zakwalifikowanymi drużynami przeciwko 8 poprzednio, większa liczba głównych krajów mogła w ten sposób uczestniczyć w rozgrywkach. Pierwsze 5 drużyn mistrzostw świata 1999 uzyskało kwalifikacje: Norwegowie , mistrz świata i Francja , finalista, towarzyszą zatem Austria , Rumunia i Węgry . Wreszcie, oprócz Australii , kraju gospodarza , czterech pozostałych zakwalifikowanych to reprezentanci kontynentu: Brazylia , zwycięzca Igrzysk Panamerykańskich , Korea Południowa , mistrz Azji , Angoli , mistrz Afryki i wreszcie Danii. , Wicemistrz Europy w 1998 za Norwegami.

Ponieważ cztery z pięciu drużyn zakwalifikowały się do ćwierćfinałów, faza grupowa nie odegrała większej roli, poza tym, że umożliwiła dwóm słabszym drużynom, Angoli i Australii , zdobycie większego doświadczenia i pomoc w zdefiniowaniu obrazu fazy finałowej.

5 th Australia 0 4 0 0 4 59 137 -78

W ćwierćfinale dwaj zwycięzcy grup, Norwegia i Korea Południowa , z łatwością pokonali odpowiednio Rumunię (28-16) i Brazylię (35-24). Z kolei Węgry i Dania musiały przejść dodatkowy czas, aby wykluczyć odpowiednio Austrię (28-27) i Francję (28-26).

W pierwszym półfinale panujący mistrzowie olimpijscy Danii w pierwszej połowie pokonali Koreę Południową z przewagą dziewięciu bramek w przerwie (20-11). Jeśli Koreańczycy odzyskają swój poziom i szybko wrócą do wyniku na początku drugiej tercji (21-18), Dania następnie ucieknie ponownie (30-23) i po cichu zakończy mecz, by ostatecznie wygrać 31 do 29: Dania wygra móc bronić swojego tytułu. W drugim półfinale Węgry sprawiły niespodziankę, stosunkowo łatwo pozbawiając się Norwegów, dotychczas niepokonanych. Prowadzeni 6 bramkami w przerwie (16-10) Norwegowie częściowo odrobili opóźnienie na początku drugiej połowy (17-14), ale Węgrzy odzyskali wtedy wygodne prowadzenie (24-16, a następnie 27- 20) za końcowy wynik od 28 do 23.

W finale Węgrzy osiągają lepszą pierwszą połowę i do przerwy prowadzą dwa gole (16-14). Po 15 minutach w drugiej połowie ta przewaga wzrosła do 6 bramek (23-17). Nie mogąc zatrzymać obrońcy Bojany Radulovics (9 goli), który również zostanie wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym roku 2000 , Duńczycy wykorzystują przerwę na zmianę obrony, biorąc byłego Jugosłowiańskiego zawodnika indywidualnie . Skandynawowie, którzy 4 lata wcześniej zasmakowali złota, nie chcą tak łatwo przyznać się do porażki: seria 6 kolejnych bramek pozwala im wrócić na wynik 23-23. Odtąd nic nie powstrzyma Camilli Andersen, która zdobyła 4 gole, prowadząc do 28-26, a następnie Anette Hoffmann (w sumie 11 bramek), która zdobyła ostatnie trzy gole swojej drużyny, ostatecznie wygrywając z wynikiem 31 do 27. Całkowicie przechytrzeni Węgrzy wygrywają więc na koniec meczu krwawe 14-4, które oznacza koniec ich olimpijskiego snu.

W meczu o 3 -cim miejscu, Norwegia wygrała 22-21, przerywając Korei Południowej Medal serii , która została na podium od 1984 roku . W bardzo trudnym meczu (7 czasowe wyłączenia i 2 czerwone kartki), gwiazda koreański Lee Sang-EUN , 2 th najlepszym strzelcem zawodów, doznał kontuzji uda na początku gry, co nie zmienia motywację jej koledzy, którzy wziąć prowadzenie trzech bramek (11-8). Zachęcony przez tłum wspomagającego przyczyna norweski, Scandinavian udało się wyrównać na 15-15 ciągu 2 th połowa. Na 90 sekund przed końcem Lee wrócił na boisko, aby zmienić rzut z 7 metrów, aby wyrównać wynik 21-21. W kolejnym ataku lewy skrzydłowy Mia Hundvin dał Norwegom bramkę. Ostatni strzał Koreanki zatrzymuje bramkarz Heidi Tjugum i łapie go Kjersti Grini . Konfiskując piłkę na cenne sekundy, otrzymała czerwoną kartkę za niesportowy gest, ale pozwoliła Norwegii zdobyć brązowy medal. Wreszcie, mecz klasyfikacja dla 5 -tego miejsca widzi przeciwstawne zespoły sklasyfikowane 2 giej i 3 rd odpowiednio w poprzednim świecie, a mianowicie we Francji i Austrii . W ekscytującym meczu Austriacy ostatecznie wygrali po dogrywce z wynikiem 33 do 32.

Najlepsze markery
Ranga Figlarny Naród Cele Strzały % 7m MJ Śr.