Zwycięzca CA Independiente
Finalista Club Universitario de Deportes
Król strzelców Toninho Teófilo Cubillas Oswaldo Ramírez Percy Rojas (6)

Nawigacja

Copa Libertadores 1972 jest 13 th  edition z Copa Libertadores . Zwycięski klub otrzymuje tytuł mistrza Ameryki Południowej z 1972 roku i kwalifikuje się do Pucharu Interkontynentalnego 1972 i Copa Interamericana w 1972 roku .

To argentyńska formacja CA Independiente, która w tym roku została ukoronowana po tym, jak pokonała w finale Peruwiańczyków Club Universitario de Deportes . Jest to pierwszy z czterech kolejnych tytułów Independiente, ponieważ Universitario jest pierwszym peruwiańskim klubem, który dotarł do finału kontynentalnego. Czterech graczy, w tym trzech Peruwiańczyków, dzieli tytuł najlepszego strzelca z sześcioma bramkami.

Zawody zachowują taki sam format jak w poprzedniej edycji: dziewiętnaście zgłoszonych drużyn jest podzielonych na pięć pul (po dwa kluby z dwóch krajów na każdą pulę). Tylko pierwsza z każdej grupy przechodzi do drugiej rundy, która zastępuje półfinały, w których dołącza do nich obrońca tytułu. Tworzone są dwie pule po trzy i najlepsi z każdej puli kwalifikują się do finału, rozgrywanego w meczach dwukierunkowych, z możliwym meczem supportu w przypadku remisu w obu meczach. Narodowe Football Club po osiągnięciu Copa Libertadores- urugwajskim Championship dublet , jest tylko jeden urugwajski klub zaangażowany w fazie grupowej, a mianowicie Wicemistrz Peñarol .

Uczestniczące kluby

Konkurencja

Pierwsza runda

Zaszeregowanie
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) Ide Ros SFe Nac
1 CA Independiente 10 6 4 2 0 13 5 +8 CA Independiente 2-0 2-0 2-0
2 CA Rosario Central 8 6 3 2 1 8 5 +3 CA Rosario Central 2-2 2-0 3-1
3 Club Independiente Santa Fe 4 6 1 2 3 4 9 -5 Club Independiente Santa Fe 2-4 0-0 1-1
4 Atlético Nacional 2 6 0 2 4 3 9 -6 Atlético Nacional 1-1 0-1 0-1
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) Bar Dusza Lub ja Cha
1 Barcelona Sporting Club 9 6 3 3 0 8 3 +5 Barcelona Sporting Club 2-1 1-1 3-0
2 Club Deportivo America 7 6 3 1 2 9 7 +2 Club Deportivo America 0-0 3-0 1-0
3 Oriente Petrolero 6 6 2 2 2 10 7 +3 Oriente Petrolero 0-0 4-2 5-0
4 Chaco Petrolero 2 6 1 0 5 3 13 -10 Chaco Petrolero 1-2 1-2 1-0
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) São CPo Oli Przyjaciel
1 São Paulo Futebol Clube 8 6 3 2 1 12 6 +6 São Paulo Futebol Clube 4-0 3-1 0-0
2 Cerro Porteño 6 6 2 2 2 7 11 -4 Cerro Porteño 3-2 1-3 1-0
3 Club Olimpia 5 6 1 3 2 7 8 -1 Club Olimpia 0-1 1-1 2-2
4 Clube Atlético Mineiro 5 6 0 5 1 5 6 -1 Clube Atlético Mineiro 2-2 1-1 0-0
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) UDe UCh Ali SFe
1 Club Universitario de Deportes 8 6 3 2 1 9 6 +3 Club Universitario de Deportes 2-1 2-1 3-1
2 CF Universidad de Chile 6 6 3 0 3 12 12 0 CF Universidad de Chile 1-0 2-3 2-1
3 Club Alianza Lima 6 6 2 2 2 10 10 0 Club Alianza Lima 2-2 3-4 1-0
4 Unión San Felipe 4 6 1 2 3 5 8 -3 Unión San Felipe 0-0 3-2 0-0
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) Długopis Ita Val
1 Club Atlético Peñarol 8 4 4 0 0 12 3 +9 Club Atlético Peñarol 5-1 4-1
2 Deportivo Italia 3 4 1 1 2 4 7 -3 Deportivo Italia 0-1 2-0
3 Valencia FC 1 4 0 1 3 3 9 -6 Valencia FC 1-2 1-1

Druga tura

Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) Zjednoczony Nac Długopis
1 Club Universitario de Deportes 4 4 1 2 1 7 2 +5 Club Universitario de Deportes 3-0 2-3
2 National Football Club T 4 4 1 2 1 7 7 0 Narodowy klub piłkarski 3-3 1-1
3 Club Atlético Peñarol 4 4 1 2 1 5 7 -2 Club Atlético Peñarol 1-1 0-3
Ranga Zespół Pkt jot sol NIE P. Bp Pne Zróżn Wyniki (▼ dom., ► zew.) Ind São Bar
1 CA Independiente 5 4 2 1 1 4 2 +2 CA Independiente 2-0 1-0
2 São Paulo Futebol Clube 4 4 1 2 1 2 3 -1 São Paulo Futebol Clube 1-0 1-1
3 Barcelona Sporting Club 3 4 0 3 1 2 3 -1 Barcelona Sporting Club 1-1 0-0

Finał

17 maja 1972 Club Universitario de Deportes 0 - 0 CA Independiente Estadio Nacional , Lima
Widzowie: 45 000
Arbitraż: Armando Marques
24 maja 1972 CA Independiente 2 - 1 Club Universitario de Deportes Stadion Libertadores de América , Avellaneda
Maglioni Bramka zdobyta po 6 minutach6 e , Gol zdobyty po 61 minutach61 e Rojas Bramka zdobyta po 79 minutach79 tys Widzów: 55 000
Sędzia: José Favilli Neto