Zwycięzca Real Madryt (1)
Finalista Stadion w Reims
Najlepszy strzelec (s) Miloš Milutinović (8)

Nawigacja

W Pucharze Europy Mistrzów Klubowych 1955-1956 , pierwszej edycji Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, Real Madryt zwyciężył nad Stade de Reims .

W konkursie bierze udział szesnaście zaproszonych zespołów.

Zwróć uwagę, że Saarland , reprezentowany w tym wydaniu przez FC Saarbrücken , nie był jeszcze częścią RFN iw tym czasie miał niezależny związek z federacją niemiecką.

Konkurs zakończył się dnia 13 czerwca 1956przez finał w Parc des Princes w Paryżu .

Organizacja

Zaproszone drużyny

Zapraszane są kluby uczestniczące. Angielski klub Chelsea FC , początkowo zaproszony, nie brał udziału, a federacja piłkarska Anglii skłoniła ich do poddania się, aby nie startować w mistrzostwach Anglii w piłce nożnej . Zastępuje go Gwardia Warszawa . Holland Sport , początkowo zaproszony do reprezentowania Holandii, poddaje się PSV Eindhoven .

Formuła konkursu

To jest konkurs w obie strony przez nokaut. Losowanie 1/8 finału zostało zorganizowane tak, aby uniknąć wczesnej rywalizacji między najbardziej prestiżowymi zespołami.

Zawody

Stół finałowy

Runda 16 Ćwierćfinały Półfinały Finał
 8 września i 12 października 1955  25 grudnia 1955 i 29 stycznia 1956  19 kwietnia i 1 maja 1956  13 czerwca 1956 , Parc des Princes , Paryż

Runda 16

Runda 16 rozgrywana jest pomiędzy 4 września 1955, data meczu Sporting Clube de Portugal - Partizan Belgrad , oraz23 listopada 1955, data meczu FC Saarbrücken - AC Milan .

Pierwsza bramka w historii konkursu jest zarejestrowany przez portugalskich Joao Baptista Martins w 14 th  minutą meczu Sporting Lizbona - Partizan Belgrad . Te same znaki Odtwarzacz klamra ( 14 th i 78 th ) z okazji meczu otwarcia, ale Jugosłowiańska Miloš Milutinović , który wykonuje pierwszy podwójny w przypadku oznaczania 45 th i 50 th . Milutinović strzelił cztery gole w rewanżu 12 października . Pierwszego hat-tricka w historii zawodów udało się zdobyć w dniu7 września 1955z okazji meczu Budapeszt Voros Lobogo SE - RSC Anderlecht przez węgierskiego Pétera Palotása .

110.000 widzów wzięło udział w meczu Real Madryt - Servette FC, który odbył się 12 października . Odwrotnie, tylko 3574 osób wzięło udział w Djurgårdens IF - spotkanie Gwardia Warszawa na 20 września . 5.845 widzów uczestniczyło rewanżu w Reims pomiędzy Stade de Reims i AGF Aarhus na 26 października . Ta niska frekwencja zachęca liderów klubu Champagne do przeniesienia meczów klubu na Puchar Europy w Paryżu , na Parc des Princes , z ćwierćfinałów.

Powrót

12 października 1955 Real Madryt 5–0 Serwetka Stadion Santiago Bernabéu , Madryt

21 września 1955 AGF Aarhus 0–2 Stadion w Reims Idrætsparken, Kopenhaga
Glovacki Bramka zdobyta po 7 minutach7 th Gol strzelony po 72 minutach 72 th Widzów: 18 000
Sędziowie: Klaas Schipper
Raport

Powrót

26 października 1955 Stadion w Reims 2–2 AGF Aarhus Stadion Auguste-Delaune , Reims

Wynik skumulowany: Stade de Reims 4-2 AGF Aarhus

To ostatni mecz Stade de Reims na Stade Auguste Delaune w Reims w tej edycji, kolejne rundy zostaną rozegrane na Parc des Princes w Paryżu.

Ćwierćfinały

Ćwierćfinały rozgrywane są między 23 listopada 1955, data meczu Djurgårdens IF - Hibernian FC , oraz29 stycznia 1956, data meczu Partizan Belgrad - Real Madryt CF . Ze względu na srogą szwedzką zimę mecz Djurgårdens IF - Hibernian FC jest rozgrywany w Glasgow , na stadionie Firhill . Jak wspomniano powyżej, mecz Stade Reims - Budapest Vörös Lobogo SE z 14 grudnia rozgrywany jest na Parc des Princes w Paryżu , przed 35 000 rozentuzjazmowanych widzów... i wygodnym przepisem na skarbnika klubu Champagne. 120.000 widzów uczestniczyć w Real Madrid CF - Partizan Belgrad pasuje na 25 grudnia .

Real Madryt Hiszpania 4 - 3 FK Partizan Belgrad 4 - 0 0 - 3
Szybki Wiedeń 3 - 8 AC Mediolan 1 - 1 2 - 7
Djurgårdens IF 1 - 4 Hibernian FC 1 - 3 0 - 1
Stadion w Reims 8 - 6 Węgry Budapeszt Vörös Lobogó SE 4 - 2 4 - 4

Ćwierćfinał pierwszy mecz

25 grudnia 1955 Real Madryt 4–0 Partizan Belgrad Stadion Santiago Bernabéu , Madryt

29 stycznia 1956 Partizan Belgrad 3–0 Real Madryt Stadion Partizan , Belgrad
Milutinović Gol strzelony po 24 minutach24 th Bramka zdobyta po 87 minutach 87 th
Mihajlović Bramka zdobyta po 46 minutach46 th ( pióra. )

Szolnok Bramka zdobyta po 34 minutach34 th
Lantos Gol strzelony po 77 minutach77 th ( pióra. )
Widzów: 36 088
Sędziowie: Gottfried Dienst
Raport

28 grudnia 1955 Vörös Lobogó 4–4 Stadion w Reims Stadion MTK, Budapeszt
Lantos Bramka zdobyta po 11 minutach11 th ( pióra. ), Bramka zdobyta po 74 minutach74 th ( pióra. )

Półfinały

Półfinały rozgrywane są między 4 kwietnia 1956, Data meczu Stade Reims - Hibernian FC na Parc des Princes w Paryżu przed 35,486 widzów, a 1 st  maja 1956 , data meczu AC Milan - Real Madryt . Stade de Reims jest również zakwalifikował się do finału z 18 kwietnia po rewanżu w Edynburgu , a pierwszy mecz pomiędzy Realem Madryt i AC Milan odbyło tylko 19 kwietnia . 120 000 widzów wzięło udział w meczu Real Madryt - AC Milan, przeciwko zaledwie 30 000 w meczu rewanżowym na San Siro .

1 st maja 1956 AC Mediolan 2–1 Real Madryt San Siro , Mediolan
Dal Monte Bramka zdobyta po 69 minutach69 th ( pióra. ), Gol strzelony po 86 minutach86 th ( pióra. ) Iglesias Gol strzelony po 65 minutach65 tys Widzów: 30 000

Finał

13 czerwca 1956 Real Madryt Hiszpania 4 - 3 Stadion w Reims Parc des Princes , Paryż
Sędziowie: Arthur Ellis
Juana Alonso  ; Ángel Atienza , Marquitos , Rafael Lesmes  ; Miguel Muñoz Kapitan , José María Zárraga  ; José Iglesias Joseito , José Ramon Marchal , Alfredo Di Stéfano , Héctor Rial , Francisco Gento Drużyny René-Jean Jacquet  ; Simon Zimny , Robert Jonquet Kapitan , Raoul Giraudo  ; Michel Leblond , Robert Siatka  ; Michel Hidalgo , Léon Glovacki , Raymond Kopa , René Bliard , Jean Templin

Trener:
Jose Villalonga
Trener:
Albert Batteux

Najlepsi strzelcy

Najlepszym strzelcem rozgrywek został Jugosław Miloš Milutinović z Partizan Belgrad FK z 8 bramkami. Pokonał węgierskiego Pétera Palotása z Budapesztu Vörös Lobogó SE i francuskiego Léona Glovackiego ze Stade de Reims, którzy obaj zdobyli 6 bramek.

Uwagi i referencje

1. Pierre-Marie Descamps i Jacques Hennaux, 50 lat Pucharów Europy , Issy-les-Moulineaux, L'Équipe ,2005, 384  s. ( ISBN  2-9519605-9-X , czytaj online ) , s.  26
  2. Jacques Ferran, „  1955, rok 1 Pucharu Europy Mistrzów Klubowych  ”, Piłka nożna 1956 ,grudzień 1955, s.  62