Hall of Fame w Międzynarodowej Federacji w hokeju ( IIHF , IIHF) powstała w 1997 roku w turnieju w Mistrzostwach Świata w Helsinkach w Finlandii .
Członkami Hall of Fame mogą być trzy kategorie osób: gracze, sędziowie, a nawet budowniczowie.
Siedziba IIHF Hall of Fame znajduje się w Hall of Fame budynku centrali w Toronto , Kanada .
Każdego roku wśród nowych członków wyróżniona zostaje określona osobowość i otrzymuje trofeum Paula Loicqa , prezesa IIHF w latach 1927-1947.
Klasa 2008 otworzyła się po raz pierwszy w historii świątyni dla trzech byłych międzynarodowych hokeistów: Catherine Granato , Angeli James i Geraldine Heaney . Zostali dopuszczeni w tym samym czasie co Mario Lemieux , Igor Larionov , Philippe Bozon i Arthur Berglund (en) podczas mistrzostw świata 2008 w Quebecu .
W klasie 2015 IIHF przedstawia Trofeum Richarda „Bibi” Torriani , nazwane na cześć szwajcarskiej gwiazdy lat 30. XX wieku, i co roku wręcza je graczowi z niezwykłą międzynarodową karierą z nietradycyjnego kraju hokeja.
Lista jest uporządkowana według roku wprowadzenia, następnie według kategorii, a na końcu według kolejności alfabetycznej .
Nazwisko | Narodowość | Kategoria | Rok wprowadzenia |
---|---|---|---|
Vsevolod Bobrov | Rosja | Gracz | 1997 |
Vlastimil Bubník | Czechy | Gracz | 1997 |
William Cleary | Stany Zjednoczone | Gracz | 1997 |
Gerard Cosby (en) | Stany Zjednoczone | Gracz | 1997 |
Jaroslav Drobný | Czechy | Gracz | 1997 |
Anders Hedberg | Szwecja | Gracz | 1997 |
Erich Kühnhackl | Niemcy | Gracz | 1997 |
Victor Lindquist | Kanada | Gracz | 1997 |
Seth Martin (w) | Kanada | Gracz | 1997 |
John mayasich | Stany Zjednoczone | Gracz | 1997 |
Václav Nedomanský | Czechy | Gracz | 1997 |
Aleksandr Ragouline | Rosja | Gracz | 1997 |
Harry sinden | Kanada | Gracz | 1997 |
Vladislav Tretyak | Rosja | Gracz | 1997 |
Richard torriani | szwajcarski | Gracz | 1997 |
Sven Tumba | Szwecja | Gracz | 1997 |
Urpo Ylönen | Finlandia | Gracz | 1997 |
Vladimír Zábrodský | Czechy | Gracz | 1997 |
John Francis Ahearne | UK | Budowniczy | 1997 |
David William Bauer | Kanada | Budowniczy | 1997 |
Walter brązowy | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 1997 |
Arne Grunander (en) | Szwecja | Budowniczy | 1997 |
Gordon Juckes (en) | Kanada | Budowniczy | 1997 |
Vladimír Kostka | Czechy | Budowniczy | 1997 |
Robert LeBel (en) | Kanada | Budowniczy | 1997 |
Louis Magnus | Francja | Budowniczy | 1997 |
Günther Sabetzki | Niemcy | Budowniczy | 1997 |
Andrei Starovoitov | Rosja | Budowniczy | 1997 |
Anatolij Tarassov | Rosja | Budowniczy | 1997 |
Walter Wasservogel (en) | Austria | Budowniczy | 1997 |
Helmuts Balderis | Łotwa | Gracz | 1998 |
Lars Björn | Szwecja | Gracz | 1998 |
Ferdinand Cattini | szwajcarski | Gracz | 1998 |
Hans Cattini | szwajcarski | Gracz | 1998 |
William Christian | Stany Zjednoczone | Gracz | 1998 |
Vladimír Dzurilla | Słowacja | Gracz | 1998 |
Carl Erhardt (en) | UK | Gracz | 1998 |
Anatolija Firsowa | Rosja | Gracz | 1998 |
Josef Golonka (en) | Słowacja | Gracz | 1998 |
Karel Gut (en) | Czechy | Gracz | 1998 |
Jiří Holeček | Czechy | Gracz | 1998 |
Gustav Jaenecke | Niemcy | Gracz | 1998 |
Marshall Johnston | Kanada | Gracz | 1998 |
Valery Kharlamov | Rosja | Gracz | 1998 |
Jacques Lacarrière | Francja | Gracz | 1998 |
Håkan Loob | Szwecja | Gracz | 1998 |
Pekka Marjamäki | Finlandia | Gracz | 1998 |
John McCartan | Stany Zjednoczone | Gracz | 1998 |
Terrence O'Malley | Kanada | Gracz | 1998 |
Eduard Pană (en) | Rumunia | Gracz | 1998 |
Börje Salming | Szwecja | Gracz | 1998 |
Valeri Vasilyev | Rosja | Gracz | 1998 |
Harold Watson | Kanada | Gracz | 1998 |
William hewitt | Kanada | Budowniczy | 1998 |
Cesar Lüthi | szwajcarski | Budowniczy | 1998 |
Robert Ridder (w) | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 1998 |
John Riley | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 1998 |
Arne Strömberg (en) | Szwecja | Budowniczy | 1998 |
Wiktor Tichonow | Rosja | Budowniczy | 1998 |
Xaver unsinn | Niemcy | Budowniczy | 1998 |
Wolf-Dieter Montag (en) | Niemcy | Paul Loicq Trophy | 1998 |
Sven Bergqvist | Szwecja | Gracz | 1999 |
Roger bourbonnais | Kanada | Gracz | 1999 |
James Craig | Stany Zjednoczone | Gracz | 1999 |
Michael curran | Stany Zjednoczone | Gracz | 1999 |
Jiří Holík | Czechy | Gracz | 1999 |
Leif Holmqvist | Szwecja | Gracz | 1999 |
Anthony Huck | Kanada | Gracz | 1999 |
Mark Johnson | Stany Zjednoczone | Gracz | 1999 |
Oldřich Macháč | Czechy | Gracz | 1999 |
Barry Mackenzie | Kanada | Gracz | 1999 |
Aleksandr Maltsev | Rosja | Gracz | 1999 |
Boris Mayorov | Rosja | Gracz | 1999 |
Robert McLeod (en) | Kanada | Gracz | 1999 |
Lasse Oksanen | Finlandia | Gracz | 1999 |
František Pospíšil | Czechy | Gracz | 1999 |
Josef Puschnig | Austria | Gracz | 1999 |
Roland Stoltz | Szwecja | Gracz | 1999 |
Jorma Valtonen | Finlandia | Gracz | 1999 |
Joachim Ziesche | Niemcy | Gracz | 1999 |
Herbert Brooks | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 1999 |
Enrico Calcaterra (en) | Włochy | Budowniczy | 1999 |
Arkadi chernychiov | Rosja | Budowniczy | 1999 |
Rudolf Eklöw | Szwecja | Budowniczy | 1999 |
Derek Holmes (en) | Kanada | Budowniczy | 1999 |
Tore Johannessen (en) | Norwegia | Budowniczy | 1999 |
Harry Lindblad (en) | Finlandia | Budowniczy | 1999 |
Ján Starší (z) | Słowacja | Budowniczy | 1999 |
Harold Trumble (en) | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 1999 |
Yoshiaki Tsutsumi | Japonia | Budowniczy | 1999 |
Novel Neumayer (en) | Niemcy | Paul Loicq Trophy | 1999 |
Wayne gretzky | Kanada | Gracz | 2000 |
Tomas jonsson | Szwecja | Gracz | 2000 |
Udo Kiessling | Niemcy | Gracz | 2000 |
Jari kurri | Finlandia | Gracz | 2000 |
Borys Michajłow | Rosja | Gracz | 2000 |
Peter Šťastný | Słowacja | Gracz | 2000 |
Göran Stubb (en) | Finlandia | Budowniczy | 2000 |
Vsevolod Koukushkin | Rosja | Paul Loicq Trophy | 2000 |
Siergiej Makarow | Rosja | Gracz | 2001 |
Vladimír Martinec | Czechy | Gracz | 2001 |
Johannes rampf | Niemcy | Gracz | 2001 |
Ulf Sterner | Szwecja | Gracz | 2001 |
Król Dawid | Kanada | Budowniczy | 2001 |
György Pásztor (en) | Węgry | Budowniczy | 2001 |
Isao Kataoka (en) | Japonia | Paul Loicq Trophy | 2001 |
Ivan Hlinka | Czechy | Gracz | 2002 |
Matti Keinonen | Finlandia | Gracz | 2002 |
Nils Nilsson | Szwecja | Gracz | 2002 |
Ernest Aljančič | Słowenia | Gracz | 2002 |
Bethune Patton (en) | UK | Budowniczy | 2002 |
Gordon Renwick (en) | Kanada | Budowniczy | 2002 |
Thayer Tutt (en) | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 2002 |
Vladimir Yurzinov | Rosja | Budowniczy | 2002 |
Pat Marsh (en) | UK | Paul Loicq Trophy | 2002 |
Bengt-Åke Gustafsson | Szwecja | Gracz | 2003 |
Timo Jutila | Finlandia | Gracz | 2003 |
Josef Maleček | Czechy | Gracz | 2003 |
Aleksandr Yakushev | Rosja | Gracz | 2003 |
Curt Berglund (w) | Szwecja | Budowniczy | 2003 |
Heinz Henschel (en) | Niemcy | Budowniczy | 2003 |
Josef Kompalla (en) | Niemcy | Arbiter | 2003 |
Unto Wiitala | Finlandia | Arbiter | 2003 |
George Nagobads (en) | Stany Zjednoczone | Paul Loicq Trophy | 2003 |
Rudolf Ball | Niemcy | Gracz | 2004 |
Vitali Davydov | Rosja | Gracz | 2004 |
Louis nanne | Stany Zjednoczone | Gracz | 2004 |
Ronald Pettersson | Szwecja | Gracz | 2004 |
Nikolai Sologubov | Rosja | Gracz | 2004 |
František Tikal (en) | Czechy | Gracz | 2004 |
Mike Buckna (en) | Kanada | Budowniczy | 2004 |
Ladislav Horský (en) | Słowacja | Budowniczy | 2004 |
Tsutomu Kawabuchi | Japonia | Budowniczy | 2004 |
Miroslav Šubrt (en) | Czechy | Budowniczy | 2004 |
Ove Dahlberg (en) | Szwecja | Arbiter | 2004 |
Yuri Karandine | Rosja | Arbiter | 2004 |
Adolph Kukulowicz (en) | Kanada | Paul Loicq Trophy | 2004 |
Wiaczesław Fetissow | Rosja | Gracz | 2005 |
Viktor Kuzkin | Rosja | Gracz | 2005 |
Mats Näslund | Szwecja | Gracz | 2005 |
Alois schloder | Niemcy | Gracz | 2005 |
Jørgen Hviid (en) | Dania | Budowniczy | 2005 |
Quido Adamec (en) | Czechy | Arbiter | 2005 |
Rita Hrbáček (en) | Austria | Paul Loicq Trophy | 2005 |
Henryk Gruth | Polska | Gracz | 2006 |
Kent Nilsson | Szwecja | Gracz | 2006 |
Vladimir Petrov | Rosja | Gracz | 2006 |
Juhani wahlsten | Finlandia | Gracz | 2006 |
Anatolij Chorozow | Ukraina | Budowniczy | 2006 |
Shoichi Tomita (en) | Japonia | Budowniczy | 2006 |
Bo Tovland (en) | Szwecja | Paul Loicq Trophy | 2006 |
Veniamin Aleksandrov | Rosja | Gracz | 2007 |
Vladimír Bouzek (z) | Czechy | Gracz | 2007 |
Josef Černý | Czechy | Gracz | 2007 |
Jakob Kölliker | szwajcarski | Gracz | 2007 |
Viktor Konovalenko | Rosja | Gracz | 2007 |
Konstantine Loktev | Rosja | Gracz | 2007 |
Esa Peltonen | Finlandia | Gracz | 2007 |
Thomas rundqvist | Szwecja | Gracz | 2007 |
Wiaczesław Starchinow | Rosja | Gracz | 2007 |
Luděk Bukač | Czechy | Budowniczy | 2007 |
Igor Dmitriev | Rosja | Budowniczy | 2007 |
Hans Dobida (en) | Austria | Budowniczy | 2007 |
Bob Nadin (en) | Kanada | Paul Loicq Trophy | 2007 |
Philippe Bozon | Francja | Gracz | 2008 |
Igor Larionov | Rosja | Gracz | 2008 |
Mario lemieux | Kanada | Gracz | 2008 |
Catherine Granato | Stany Zjednoczone | Figlarny | 2008 |
Geraldine Heaney | Kanada | Figlarny | 2008 |
Angela James | Kanada | Figlarny | 2008 |
Arthur Berglund (w) | Szwecja | Budowniczy | 2008 |
Juraj Okolicany (en) | Słowacja | Paul Loicq Trophy | 2008 |
Harald Griebel (en) | Niemcy | Paul Loicq Trophy | 2008 |
Rudolf Hiti | Słowenia | Gracz | 2009 |
Aleksey Kassatonov | Rosja | Gracz | 2009 |
Jan Suchý | Czechy | Gracz | 2009 |
Walter Bush (en) | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 2009 |
László Schell (en) | Węgry | Arbiter | 2009 |
Vladimir Krutov | Rosja | Gracz | 2010 |
Hanna-Riikka Sallinen (en) | Finlandia | Figlarny | 2010 |
Dieter Hegen | Niemcy | Gracz | 2010 |
Artūrs Irbe | Łotwa | Gracz | 2010 |
Rickard Fagerlund (en) | Szwecja | Budowniczy | 2010 |
Louis Vairo (en) | Stany Zjednoczone | Paul Loicq Trophy | 2010 |
Karyn Bye-Dietz (en) | Stany Zjednoczone | Figlarny | 2011 |
Tord Lundstrom | Szwecja | Gracz | 2011 |
Bohumil Modrý | Czechy | Gracz | 2011 |
Ladislav Troják | Słowacja | Gracz | 2011 |
Doru Tureanu (en) | Rumunia | Gracz | 2011 |
Kalevi Numminen | Finlandia | Budowniczy | 2011 |
Yuri Koroliov (en) | Rosja | Paul Loicq Trophy | 2011 |
Pavel Boure | Rosja | Gracz | 2012 |
Raimo helminen | Finlandia | Gracz | 2012 |
Phillip housley | Stany Zjednoczone | Gracz | 2012 |
Milan Nový | Czechy | Gracz | 2012 |
Andy Murray | Kanada | Budowniczy | 2012 |
Kent Angus (en) | Kanada | Paul Loicq Trophy | 2012 |
Peter Forsberg | Szwecja | Gracz | 2013 |
Danielle Goyette | Kanada | Gracz | 2013 |
Paul Henderson | Kanada | Gracz | 2013 |
Teppo Numminen | Finlandia | Gracz | 2013 |
Mats Sundin | Szwecja | Gracz | 2013 |
Jan-Åke Edvinsson (en) | Szwecja | Budowniczy | 2013 |
Gord Miller (w) | Kanada | Paul Loicq Trophy | 2013 |
Wiaczesław Bykow | Rosja | Gracz | 2014 |
Andrei Khomutov | Rosja | Gracz | 2014 |
Nicklas Lidstrom | Szwecja | Gracz | 2014 |
Ruslan Salei | Białoruś | Gracz | 2014 |
Stephen yzerman | Kanada | Gracz | 2014 |
Costello (en) | Kanada | Budowniczy | 2014 |
Mark Aubry (en) | Kanada | Paul Loicq Trophy | 2014 |
Maria Rooth | Szwecja | Figlarny | 2015 |
Dominik Hašek | Czechy | Gracz | 2015 |
Scott Niedermayer | Kanada | Gracz | 2015 |
Robert Reichel | Czechy | Gracz | 2015 |
Fran Rider (en) | Kanada | Budowniczy | 2015 |
Lucio Topatigh | Włochy | Trofeum Richarda „Bibi” Torriani | 2015 |
Monique Scheier-Schneider (we) | Luksemburg | Paul Loicq Trophy | 2015 |
Peter Bondra | Słowacja | Gracz | 2016 |
Siergiej Fiodorow | Rosja | Gracz | 2016 |
Valeri Kamenski | Rosja | Gracz | 2016 |
Miasto Peltonen | Finlandia | Gracz | 2016 |
John quinn | Kanada | Budowniczy | 2015 |
Benjamin Smith (en) | Stany Zjednoczone | Budowniczy | 2016 |
Gábor Ocskay | Węgry | Trofeum Richarda „Bibi” Torriani | 2016 |
Nikolai Ozerov | Rosja | Paul Loicq Trophy | 2016 |
Saku Koivu | Finlandia | Gracz | 2017 |
Uwe krupp | Niemcy | Gracz | 2017 |
Angela Ruggiero | Stany Zjednoczone | Figlarny | 2017 |
Joseph sakic | Kanada | Gracz | 2017 |
Teemu Selänne | Finlandia | Gracz | 2017 |
Dieter Kalt (en) | Austria | Budowniczy | 2017 |
Ręka Anthony'ego | UK | Trofeum Richarda „Bibi” Torriani | 2017 |
Patrick Francheterre (en) | Francja | Paul Loicq Trophy | 2017 |
Daniel Alfredsson | Szwecja | Gracz | 2018 |
Robert Blake | Kanada | Gracz | 2018 |
Chris Chelios | Stany Zjednoczone | Gracz | 2018 |
Jere Lehtinen | Finlandia | Gracz | 2018 |
Philippe Lacarrière | Francja | Budowniczy | 2018 |
Bob Nadin (en) | Kanada | Budowniczy | 2018 |
Michael modano | Stany Zjednoczone | Gracz | 2019 |
Jörgen Jönsson | Szwecja | Gracz | 2019 |
Žigmund Pálffy | Słowacja | Gracz | 2019 |
Miroslav Šatan | Słowacja | Gracz | 2019 |
Hayley Wickenheiser | Kanada | Figlarny | 2019 |
Borysa Aleksandrowa | Kazachstan | Budowniczy | 2019 |
Konstantin Mihailov (en) | Bułgaria | Trofeum Richarda „Bibi” Torriani | 2019 |
James Johannson (en) | Stany Zjednoczone | Paul Loicq Trophy | 2019 |