Konkurencja Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2002
Australia 31-0 Samoa Amerykańskie
Połowa czasu 16-0 0
Główni gracze
Strzelcy Australia
Bramka zdobyta po 10 minutach10 e Gol zdobyty po 50 minutach 50 e Bramka zdobyta po 84 minutach 84 e Boutsianis
Gol zdobyty po 12 minutach12 e Bramka zdobyta po 23 minutach 23 e Gol zdobyty po 27 minutach 27 e Gol zdobyty po 29 minutach 29 e Bramka zdobyta po 32 minutach 32 e Gol zdobyty po 37 minutach 37 e Gol zdobyty po 42 minutach 42 e Gol zdobyty po 45 minutach 45 e Gol zdobyty po 56 minutach 56 e Gol zdobyty po 60 minutach 60 e Bramka zdobyta po 65 minutach 65 e Bramka zdobyta po 85 minutach 85 e Bramka zdobyta po 88 minutach 88 e Thompson
Bramka zdobyta po 13 minutach13 e Gol zdobyty po 21 minutach 21 e Bramka zdobyta po 25 minutach 25 e Gol zdobyty po 33 minutach 33 e Bramka zdobyta po 58 minutach 58 e Gol zdobyty po 66 minutach 66 e Gol zdobyty po 78 minutach 78 e Bramka zdobyta po 89 minutach 89 e Zdrilic
Bramka zdobyta po 14 minutach14 e Bramka zdobyta po 80 minutach 80 e Vidmar
Gol zdobyty po 17 minutach17 e Gol zdobyty po 19 minutach 19 e Popović
Bramka zdobyta po 51 minutach51 e Gol zdobyty po 81 minutach 81 e Colosimo
Gol zdobyty po 55 minutach55 e de Amicis
Zawodnik meczu Archie Thompson

Samoa Amerykańskie mecz piłki nożnej - Australia odbywa się na11 kwietnia 2001w Coffs Harbour w Australii . Mecz zakończył się wynikiem 31 do 0 na riverze na korzyść Australii . Licząc na 3 -cim  dniu eliminacji w Pucharze 2002 Światowej , tym piły konferencyjnej dwa rekordy złamane, rekord świata o największej szczelinie bramkowej nagranej w międzynarodowym meczu piłki nożnej i jeden dla największej liczby bramek. W oficjalnym pasuje w sumie 13 bramek dla napastnika Australian International , Archie Thompson . Przed spotkaniem rodowity Otorohanga ( Nowa Zelandia ) miał 2 wybory i bramkę na swoim koncie.

Wynik tego meczu doprowadził do kilku debat na temat formatu kwalifikacji, co doprowadziło FIFA do wprowadzenia rundy wstępnej do kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2006 w strefie Oceanii .

Wstępny mecz

Od 1986 roku FIFA organizuje dwukierunkowy mecz między dwoma zespołami, które zajęły pierwsze miejsce w swoich grupach, aby wywalczyć zwycięzcę. Wcześniej drużyny ze strefy Oceanii brały udział w eliminacjach z drużynami ze strefy Azji. W 2002 r. Dziesięć drużyn oceanicznych wzięło udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata odbywających się w Korei Południowej i Japonii . Podzielone na dwie grupy po pięć drużyn, narody te rywalizują ze sobą raz. Pierwsza dwójka z każdej grupy kwalifikuje się do fazy finałowej rozgrywanej w obie strony. Zwycięzca tego meczu nabywa zatem prawo do gry w barażach, aby zakwalifikować się do Mistrzostw Świata 2002 .

Umieszczone w grupie 1, wraz z Fidżi , Samoa i Tonga , wszystkie mecze w tej grupie odbywają się na BCU International Stadium w Coffs Harbour w Australii , od 7 do16 kwietnia 2001, w tym okresie stanęły naprzeciw siebie Australia i Samoa Amerykańskie11 kwietnia 2001. Australia i Nowa Zelandia , zarówno uznane za najlepsze zespoły w regionie Oceanii są tylko dwa zespoły zdobyły Puchar Oceanii i osiągnięcia, aby zakwalifikować się do Pucharu Świata, te dwie pozycje obywatele mieli kwalifikacje odpowiednio do 1974 Światowy Cup i Mistrzostwa Świata w 1982 roku . Z drugiej strony zespołu Samoa Amerykańskie , jest jednym z najsłabszych na świecie w sumie 8 punktów, będąc na 203 rd  pozycji, tracąc wszystkie swoje oficjalne mecze, ponieważ byli członkami FIFA ( 1998 ), podczas gdy Australia, znajduje się w 77 th  miejsce z 476 punktami.

Dwa dni przed meczem Australia zanotowała duże zwycięstwo 22-0 nad Tongą , bijąc stary rekord największego zwycięstwa w międzynarodowym meczu, Kuwejt 20: 0 nad Bhutanem w 2000 roku . W międzyczasie Samoa Amerykańskie przegrywa przed meczem z Australijczykami dwiema porażkami: 13: 0 z Fidżi i kolejne 8: 0 z Samoa , ponad 21 bramek przed meczem.

Gra

Ku zaskoczeniu wszystkich, Samoa Amerykańskie zachować swoje czyste konto w ciągu pierwszych dziesięciu minut, ale boutsianis con zarejestrował pierwszą bramkę Australii w 10 th  minut. Na 25 -go  minucie David Zdrilic ukończenia hat-tricka , wynik (już) 9-0. Archie Thompson zdobywa 6 z 7 kolejnych bramek, czyli 16-0 po pierwszej połowie. Po przerwie Thompson jest królem strzelców z 8 strzelonymi golami, za nim Zdrilic z 4 golami, Popovic 2 golami, Aurelio Vidmar i Boutsianis po jednym golu.

Boutsianis, który strzelił pierwszego gola w pierwszej tercji, również zdobywa pierwszą bramkę w drugiej tercji, następnie Simon Colosimo i Fausto de Amicis strzelają swoje pierwsze gole, a Thompson, strzelając dziewiątego gola, ustawia wynik na 20-0. Następnie Thompson i Zdrilic dodają do siebie 4 nowe cele.

Pod koniec meczu, z 13 strzelonymi bramkami, Thompson wyrównał rekord Johna Petriego pod względem największej liczby bramek strzelonych w jednym meczu we wszystkich rozgrywkach. Petrie strzelił 13 goli w wieku 18 lat w meczu Pucharu Szkocji Arbroath-Bon Accord (36-0). Thompson zostaje rekordzistą pod względem liczby bramek w meczu międzynarodowym.

W sumie, przy 13 bramkach Thompsona, 8 Zdrilic, 3 Boutsianis, 2 A. Vidmar, Colosimo i Popovic oraz 1 De Amicis, końcowy wynik to 31-0, nowy rekord świata pod względem największej luki w ' mecz międzynarodowy.

Zauważ, że strzelcy umieścili na tablicy nieprawidłowy wynik 32-0. Rzeczywiście, nie zauważyli, że sędzia z Tahiti, Ronan Léaustic, odmówił przyjęcia bramki dla spalonego. Oficjalny wynik był ostatecznie znany dopiero na koniec spotkania, po zapoznaniu się z protokołem, więc nawet niektóre media wspominały już o wyniku 32 bramek. zero.

Arkusz meczowy

3 th  dni Australia 31 - 0 Samoa Amerykańskie Międzynarodowy Stadion sportowy , Coffs Harbour
11 kwietnia 2001
Boutsianis Bramka zdobyta po 10 minutach10 e Gol zdobyty po 50 minutach 50 e Bramka zdobyta po 84 minutach 84 e
Thompson Gol zdobyty po 12 minutach12 e Bramka zdobyta po 23 minutach 23 e Gol zdobyty po 27 minutach 27 e Gol zdobyty po 29 minutach 29 e
Bramka zdobyta po 32 minutach 32 e Gol zdobyty po 37 minutach 37 e Gol zdobyty po 42 minutach 42 e Gol zdobyty po 45 minutach 45 e
Gol zdobyty po 56 minutach 56 e Gol zdobyty po 60 minutach 60 e Bramka zdobyta po 65 minutach 65 e Bramka zdobyta po 85 minutach 85 e Bramka zdobyta po 88 minutach 88 e
Zdrilic Bramka zdobyta po 13 minutach13 e Gol zdobyty po 21 minutach 21 e Bramka zdobyta po 25 minutach 25 e Gol zdobyty po 33 minutach 33 e
Bramka zdobyta po 58 minutach 58 e Gol zdobyty po 66 minutach 66 e Gol zdobyty po 78 minutach 78 e Bramka zdobyta po 89 minutach 89 e
Raport
Zestaw lewe ramię.png Kit body thinyellowsides.png Zestaw prawe ramię.png Kit szorty yellowsides.png Zestaw socks.png Australia Zestaw lewe ramię.png Kit body.png Zestaw prawe ramię.png Krótkie spodenki whitesides.png Zestaw socks.png Samoa Amerykańskie

Po grze

Australia kontynuuje kwalifikacje od minimalnego zwycięstwa 2: 0 nad Fidżi i zwycięstwa 11: 0 nad Samoa. Skończyła z różnicą bramek +66 (średnio 16,5 gola na mecz), bez utraty bramki. W ostatniej rundzie Australia wygrała z Nową Zelandią (6: 1 w dwóch meczach), ale przegrała w barażach z Urugwajem (1: 0, 0: 3).

Samoa Amerykańskie przegrało w ostatnim meczu grupowym 5: 0 z Tongą. Skończyli z różnicą bramek -57 (średnio 14,5 straconych bramek na mecz) i nie strzelili żadnej bramki.

Thompson Record

W międzynarodowym meczu między drużynami A Archie Thompson zostaje rekordzistą świata pod względem bramek zdobytych w jednym meczu (13), który wcześniej posiadał 10 bramek Duńczyka Sophusa Nielsena (17: 1 przeciwko Francji w 1908 roku) oraz 10 bramek Niemca Gottfrieda Fuchsa (16-0 przeciwko Rosji w 1912 roku). Po tych trzech zawodnikach żaden inny gracz nie przekroczył ośmiu bramek w jednym meczu międzynarodowym. David Zdrilic , z ośmioma golami w tym samym meczu co Thompson, dorównuje występowi południowokoreańskiego Hwanga Sun-honga ( 11: 0 z Nepalem w 1994 roku).

Uwagi i odniesienia

1. (w) Australia zdobywa 31 punktów bez straty w rekordowym zwycięstwie , artykuł na telegraph.co.uk
  2. (en) Eliminacje Mistrzostw Świata FIFA w Korei / Japonii 2002; Wyniki, Oceanian Zone , artykuł na fifa.com