Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej na Mistrzostwach Europy 2016

Najlepsza wydajność Srebrny medal, EuropaFinalista w 2004 roku
Zaszeregowanie Złoty medal, EuropaZwycięzca ( 1 st )
Kapitan Cristiano Ronaldo
Koszulki
Zestaw lewego ramienia por16h.png Body kit por16h.png Zestaw prawego ramienia por16h.png Zestaw spodenki zielone paski.png Zestaw skarpet por16h.png Dom Zestaw lewego ramienia por16a.png Body kit por16a.png Zestaw prawego ramienia por16a.png Zestaw spodenek por16a.png Zestaw skarpet por16a.png Na zewnątrz
Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej

Artykuł opisuje podróż portugalskiej drużyny piłkarskiej podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 organizowanych we Francji od 10 czerwca do10 lipca 2016.

Kontekst

Portugalska selekcja jest w pełnej odbudowie po fiasku mundialu 2014 i przedwczesnej eliminacji w pierwszej rundzie, a trener Paulo Bento nie jest jednomyślny. Jednak to on prowadzi skład na swój pierwszy mecz eliminacyjny Euro 2016 z Albanią .7 września 2014, mecz, który ostatecznie przegra 1-0, podczas gdy drużyna nie zagra już więcej, Bento zostanie odwołany 4 dni później. Fernando Santos znany jako „inżynier” zostaje nazwany po swojej sukcesji i musi wskrzesić Portugalię w grupie I. Jego pierwszy mecz na czele Seleçao zmierzy się z drużyną Francji na Stade de France i zakończy się porażką (2 -1), jednak portugalska drużyna znalazła kolor i zagrał więcej niż w poprzednich występach. Po przegranej Santos powie, że wróci na Stade de France w dniu10 lipca 2016(dzień finału) i że „[zostanie] uroczyście przyjęty” w Portugalii następnego dnia. Trener stawia mocne zakłady, nie selekcjonując już zawodników pod koniec cyklu ( Miguel Veloso , Raul Meireles , Hélder Postiga ...), integrując w swoim składzie wielu młodych ludzi ( Anthony Lopes , Renato Sanches , Rafa , Raphaël Guerreiro , João Mario …), wspominając byłych menedżerów ( Ricardo Quaresma , Ricardo Carvalho ), a czasem nawet piłkarzy, których sam wykluczał (Miguel Veloso). Te wybory się opłacają, ponieważ Portugalia zajmie pierwsze miejsce w swojej grupie z tylko jedną porażką na czas (z Albanią pod kierownictwem Paulo Bento), w szczególności dominuje w Danii (0-1; 1:0), Armenii (1:0) ; 2-3), Serbii (2-1, 1-2) i Albanii (0-1). Jedyne porażki w tym okresie to mecze towarzyskie z Republiką Zielonego Przylądka (0:2), Francją (0:1), Rosją (1:0) i Bułgarią (0:1). Wciąż jednak w towarzyskim meczu Portugalia zwycięży w galowym meczu z Argentyną na Old Trafford (zwycięstwo 1:0), pokona Włochy (0-1), Luksemburg (0-2) i Belgię (2-1). kilka dni po zamachach w Brukseli . Zespół uważa, że ​​poziom gry jest zgodny z oczekiwaniami, ale czasami wykazuje oznaki słabości psychicznej, a czasami nie jest w stanie zareagować po straconej bramce.

Efektywny

17 maja 2016 r., trener Portugalii Fernando Santos przedstawia swoją listę 23 zawodników wstępnie wybranych do udziału w Euro .

Zawodnicy i coaching

Lista 23

Kwalifikacje

Grupa I

Zaszeregowanie
Ranga Zespół Pts jot sol NIE P Bp Pne Różnica Wyniki (▼ dom., ► wew.)

Przestarzały Stadion, miasto Przeciwnik Wynik Portugalscy strzelcy
29 maja 2016 Estádio do Dragão , Porto Norwegia 30 Quaresma ( 13 e ), Guerreiro ( 65 e ) i Eder ( 71 e )
2 czerwca 2016 Stadion Wembley , Londyn Anglia 0 - 1 Brak strzelca
8 czerwca 2016 Estádio da Luz , Lizbona Estonia 7 - 0 Ronaldo ( 36 e , 45 e ), Quaresma ( 39 e , 77 e ), Danilo Pereira ( 55 e ), Karol Mets ( 61 e - CSC), Eder ( 80 e )

Faza końcowa

Pierwsza runda

Portugalia jest w grupie F z Austrią, Islandią i Węgrami.

Portugalia awansowała do 1/8 finału Euro jako najlepsza trzecia z trzema remisami: 1-1 z Islandią, 0-0 z Austrią i 3-3 z Węgrami.

Ranga Zespół Pts jot sol NIE P Bp Pne Różnica
1 Węgry 5 3 1 2 0 6 4 +2
2 Islandia 5 3 1 2 0 4 3 +1
3 Portugalia 3 3 0 3 0 4 4 0
4 Austria 1 3 0 1 2 1 4 -3

Zespoły bezpośrednio kwalifikowane;      Zespół zakwalifikowany jako najlepszy 3 rd  ; Punkty  : punkty; J  : rozegrane mecze; G  : wygrane mecze; N  : remisy; P  : przegrane mecze;
Bp  : cele dla; Bc  : gole przeciw; Diff  : różnica bramek.

Dopasuj 12 Portugalia 1 - 1 Islandia Stadion im. Geoffroya-Guicharda , Saint-Étienne
14 czerwca 2016
9  p.m. CEST historia Zgromadzenie
( Decydujące podanieGomes ) Nani Gol strzelony po 31 minutach31 e ( 1 - 0 ) Bramka zdobyta po 50 minutach50 e B. Bjarnason ( Gudmundsson Decydujące podanie ) Widzów: 38 742
Dzsudzsák Gol strzelony po 47 minutach47 th Gol strzelony po 55 minutach 55 th
( 1 - 1 ) Bramka zdobyta po 42 minutach42 ND Nani ( Ronaldo Decydujące podanie )
Bramka zdobyta po 50 minutach 50 p Ronaldo ( Joao Mário Decydujące podanie )
Gol strzelony po 62 minutach 62 ND Ronaldo ( Quaresma Decydujące podanie )
Widzów: 55 514
Arbitraż: Martin Atkinson
Raport

Ósmy finał

Dopasuj 39 Chorwacja 0 - 1 ( ap ) Portugalia Stadion Bollaert-Delelis , Lens
25 czerwca 2016
( 0 - 0 , 0 - 0 , 0 - 0 ) Bramka zdobyta po 117 minutach117 th Quaresma Widzów: 33 523
Sędzia: Carlos Velasco Carballo
Raport

Ćwierćfinały

Dopasuj 45 Polska 1 - 1 ( ap ) Portugalia Stade Velodrome , Marsylia
30 czerwca 2016
( Decydujące podanieGrosicki ) Lewandowski Bramka zdobyta po 2 minutach2 II ( 1 - 1 , 1 - 1 , 1 - 1 ) Gol strzelony po 33 minutach33 rd Sanches ( Nani Decydujące podanie ) Widzów: 62 940

10 lipca 2016
( Decydujące podanieMoutinho ) Eder Bramka zdobyta po 109 minutach109 tys ( 0 - 0 , 0 - 0 , 0 - 0 ) Widzów: 75 868
Sędzia: Mark Clattenburg
Raport
Zestaw lewego ramienia por16h.png Body kit por16h.png Zestaw prawego ramienia por16h.png Zestaw spodenki zielone paski.png Zestaw skarpet por16h.png Portugalia Zestaw lewego ramienia fra16h.png Body kit fra16h.png Zestaw prawego ramienia fra16h.png Zestaw spodenki nikefrance2016h.png Zestaw skarpetek fra16h.png Francja

Fernando Santosa
Skład Portugalii i Francji podczas meczu 10 lipca 2016 r.

Didier Deschamps

Asystenci: Simon Beck Jake Collin Sędzia czwarty: Viktor Kassai Dodatkowi sędziowie asystenci: Anthony Taylor Andre Marriner (en) Zawodnik meczu  : Pepe

Pobyt i zakwaterowanie

Podczas zawodów drużyna Portugalii przebywała w Marcoussis w Essonne w obiektach Narodowego Centrum Rugby .

3. (pt) „  Komunikacja | FPF  ” , na fpf.pt ,11 września 2014 r.
  4. „  Trener Portugalii Santos  ” [archiwum], na uefa.com
  5. „  Euro 2016: Ten szalony słodki Fernando Santos zaplanował swoje miejsce w finale w 2014 roku  ” , na 20minutes.fr ,7 lipca 2016
  6. "  UEFA EURO 2016 - Portugalia - Mecze  " , na uefa.com
  7. serbskich widzów miały miejsce po albańskim nacjonalistycznym akcie (rzucanie czerwonych bomb dymnych w kolorze albańskiej flagi, w towarzystwie drona quadkoptera, niosącego wiadomość o albańskim Kosowie ) na ziemi. Mecz pomiędzy Serbią a Albanią zostaje wtedy logicznie przerwany. Sędzia wezwał do powrotu do szatni zgodnie z regułą, ale mecz nigdy nie został wznowiony, a albańscy gracze odmówili kontynuowania meczu. Władze serbskie uważają, że sprawcą incydentu jest nie kto inny jak brat premiera Albanii, jedyny Albańczyk (wraz z eskortą) obecny na stadionie, a spotkanie jest klasyfikowane jako bardzo ryzykowne. Obie federacje zostały ukarane grzywną w wysokości 100 000 euro jako rekompensatą i za naruszenie bezpieczeństwa, serbskiej federacji nakazano również rozegranie kolejnych dwóch meczów kwalifikacyjnych u siebie za zamkniętymi drzwiami.