Wieki 30
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2020 r

Akani Songsermsawad ( tajski  : ซันนี่ อรรค นิ ธิ์ ส่งเสริม สวัสดิ์), powszechnie znany jako Sunny Akani , to profesjonalny tajski gracz w snookera urodzony10 września 1995w Bangkoku . Został profesjonalistą w 2015 roku i jest jednym z nielicznych tajskich graczy na torze z Thepchaiya Un-Nooh i Nopponem Saengkhamem .

Kariera

Regularny amator od początku 2007 roku, Sunny Akani po raz pierwszy zasłynął podczas mistrzostw świata w Six-Ball Snooker w 2008 roku, odnosząc zwycięstwo nad angielskim profesjonalnym graczem Matthew Seltem .

Akani dołączył do profesjonalnego obwodu po zdobyciu tytułu mistrza Azji do lat 21 w 2015 roku. Zakwalifikowany do sezonów 2015-2016 i 2016-2017 Akani gra swój pierwszy turniej podczas kwalifikacji do mistrzostw świata w snookerze 2016, gdzie był początkowo pokonany przez swojego rodaka Thepchaiya Un-Nooh wynikiem 10-9.

Kwalifikuje się do India Open 2016, pokonując Bena Woollastona (4-3), a następnie zwalnia Jamiego Burnetta (4-1), Marka Davisa (4-2) i Gary'ego Wilsona (4-2), otwierając spotkanie stuletnią przerwą ), aby ustawić się w ćwierćfinale pierwszego turnieju rankingowego, w którym bierze udział. Wykorzystał przewagę nad Kyrenem Wilsonem , prowadząc 2-1, zanim ostatecznie przegrał 4-2. Wkwiecień 2017Akani odniósł jedno zwycięstwo, aby zakwalifikować się do mistrzostw świata po pokonaniu Mei Xiwena i Joe Perry'ego, ale w ostatniej rundzie kwalifikacyjnej poddał się Davidowi Grace , przegrywając wynikiem 10-3.

W 2017 roku rozpoczął sezon podobnie jak rok wcześniej. Rzeczywiście, ustawia się w rundzie 16 Indian Open , pokonując Scotta Donaldsona , Stephena Maguire'a i Dominica Dale'a , zanim został usunięty 4-2 przez Liama ​​Highfielda . W kwalifikacjach do World Open przegrał zaciekłą walkę z Liang Wenbo (5-4). W międzynarodowych mistrzostwach prowadził 2: 0, 3: 1 i 4: 2 Marco Fu, zanim wygrał wynikiem 6-4. W ostatnim secie Akani całkowicie wyczyścił stół i wygrał z zaledwie dwoma punktami przed Fu, zdobywając przerwę na 53 punkty. Po skorzystaniu z emerytury w kolejnej rundzie, przegrał w decydującej rundzie z Anglikiem Martinem O'Donnellem (6-5), chociaż prowadził 5-2.

Akani miał dobry występ w mistrzostwach Wielkiej Brytanii 2017  : zakwalifikował się do 1/8 finału eliminując Fergala O'Briena , Michaela Holta i Barry'ego Hawkinsa (nie tracąc ani jednej rundy), a następnie znalazł Ronniego O'Sullivana , przeciwko któremu oferuje solidna obsługa, napędzana jednak kilkoma żalami. Rzeczywiście, przegrał w decydującym secie, 6 setów do 5, prowadząc 2-0, 4-2 i 5-4. Co więcej, po meczu O'Sullivan przyzna się, że „ukradł” zwycięstwo swojemu przeciwnikowi, ponieważ Akani ledwo opuścił kwalifikacje w ćwierćfinale.

Akani ponownie jest ćwierćfinalistą turnieju rankingowego Snooker Shoot-Out 2018.

2020-2021

Na początku 2021 roku Sunny Akani bierze udział w profesjonalnej serii , nowym turnieju rankingowym, który zdawał się zastępować turnieje zwykle odbywające się w Chinach , które nie mogą się odbyć z powodu koronawirusa . Po wygraniu pięciu meczów i dwóch przegranych, udało mu się zakwalifikować do drugiego etapu, zajmując drugie miejsce w swojej grupie za Anglikiem Kyrenem Wilsonem .

Bibliografia

1. (w) „  Sunny Akani  ” on World Snooker (dostęp: 5 marca 2020 )
  4. (en-US) „  Lilley Continues Dream Run  ” , w serwisie World Snooker ,8 lipca 2016 r(dostęp 14 maja 2020 )
  5. (en-US) „  Murphy / McGill / Wilson / Bond Into Semis  ” , w World Snooker ,8 lipca 2016 r(dostęp 14 maja 2020 )
  6. (en-GB) "  To był obrzydliwy mecz - Hawkins  " , BBC Sport ,8 grudnia 2017 r( czytaj online , przeglądano 21 maja 2020 r. )
  7. (w) Mikael McKenzie , „  Ronnie O'Sullivan: Okradłem Sunny Akani z wygranej w UK Snooker Championship  ” na Express.co.uk ,8 grudnia 2017 r(dostęp 21 maja 2020 )
  8. (w) „  Sunny Delight - And Shows Kyren Class  ” w World Snooker ,19 stycznia 2021 r(dostęp 21 stycznia 2021 )